PKO Ekstraklasa: Przełamanie Lechii, Raków nadal zawodzi

W meczu 17. kolejki PKO Ekstraklasy Raków Częstochowa przegrał z Lechią Gdańsk 0:1. Dla Gdańszczan to pierwsza wygrana w rundzie wiosennej.

Oba zespoły nie zaczęły rundy wiosennej zbyt dobrze. Raków na koncie ma dwie porażki. Biało-zieloni w dwóch spotkaniach zgarnęli tylko punkt.

Początek meczu zaskoczył wszystkich. W 2. minucie Lechia wyprowadziła kontratak. Sprzed pola karnego strzelił Kenneth Saief. Dominik Holec odbił futbolówkę wprost pod nogi Jarosława Kubickiego, a ten bezlitośnie trafił do pustej bramki. Podopieczni Marka Papszuna odpowiedzieli groźnym kopnięciem Iviego Lópeza sprzed pola karnego. Uderzenie Hiszpana sprawiło problemy Dušanowi Kuciakowi, ale ostatecznie piłka znalazła się w rękach Słowaka. Gwiazda Rakowa znacznie bliżej zdobycia bramki była w 33. minucie. Wtedy to boczny napastnik gospodarzy odnalazł się w zamieszaniu w polu karnym. Postanowił strzelić technicznie, lecz bramkarz Lechii popisał się kapitalną obroną. Do przerwy podopieczni Piotra Stokowca prowadzili 1:0.

Gospodarze na drugą połowę wyszli z zamiarem odrobienia strat. Brakowało jednak dogodnych okazji, a obrona Gdańszczan też była dobrze dysponowana. Biało-zieloni głównie skupiali się na obronie wyniku. Czasem też potrafili zaatakować bramkę Rakowa. Tak jak Karol Fila w 79. minucie. Obrońca gości strzelił jednak zbyt słabo, więc Holec pewnie interweniował. W końcowych minutach meczu gospodarze zepchnęli Lechię do defensywy. Nic im to jednak nie dało i po raz trzeci z rzędu musieli uznać wyższość rywala. Dla gości to pierwsze zwycięstwo w rundzie wiosennej.

Obie drużyny reprezentowały podobny poziom. Lechia być może nie miała wielu okazji, ale to, co miała, to wykorzystała. Raków natomiast grał chaotycznie, nie potrafił tworzyć zbyt wielu okazji i zasłużenie przegrał dzisiejszy mecz.

13.02.2021, 17. kolejka PKO Ekstraklasy, GIEKSA Arena

Raków Częstochowa – Lechia Gdańsk 0:1 (0:1)

Jarosław Kubicki 2′

Raków: Dominik Holec – Jarosław Jach, Daniel Mikołajewski (Andrzej Niewulis 46′), Kamil Piątkowski – Fran Tudor (Wiktor Długosz 87′), Marko Poletanović (Ben Lederman 78′), Petr Schwarz, Patryk Kun (Piotr Malinowski 78′) – Ivi López (Daniel Szelągowski 78′), David Tijanić, Vladislavs Gutkovskis

Lechia: Dušan Kuciak – Bartosz Kopacz, Michał Nalepa, Kristers Tobers, Rafał Pietrzak – Jan Biegański, Kenneth Saief (Conrado 87′), Jarosław Kubicki, Maciej Gajos (Mateusz Żukowski 90+3′), Joseph Ceesay (Karol Fila 76′) – Flávio Paixão

Żółte kartki: Ivi López, Marko Poletanović, David Tijanić, Andrzej Niewulis, Jarosław Jach – Joseph Ceesay, Michał Nalepa, Jarosław Kubicki

Sędzia: Paweł Raczkowski