PKO Ekstraklasa: Lechia wygrywa z Piastem i włącza się do walki o europejskie puchary

Mikołaj Barbanell (Piłkarski Świat)

Lechia Gdańsk wygrała z Piastem Gliwice 1:0 (0:0) w meczu rundy finałowej PKO Ekstraklasy. Jedyną bramkę dla gospodarzy zdobył z rzutu karnego Flavio Paixao.

Gospodarze podchodzili do tego meczu po wyjazdowym zwycięstwie z Pogonią Szczecin (0:1). – Z tak dobrze grającą Pogonią dobrze jest wygrać. Jednak, by powalczyć o zwycięstwo w środę z Piastem Gliwice musimy zagrać znacznie lepiej. Zwłaszcza w drugiej połowie – mówił Piotr Stokowiec na konferencji pomeczowej. Podopieczni Waldemara Fornalika w poprzedniej kolejce musieli uznać wyższość Lecha Poznań (0:2). To była dziesiąta porażka gliwiczan w tym sezonie i wizja utrzymania tytułu mistrzowskiego znacznie się oddaliła, ponieważ Legia Warszawa wygrała swój mecz ze Śląskiem Wrocław. Aby nadal pozostać w grze, Piast nie mógł sobie pozwolić na kolejną utratę punktów.

Spotkanie już od samego początku było bardzo wyrównane, a doskonałym dowodem na to był fakt, że praktycznie przez całą pierwszą część meczu posiadanie piłki wskazywało 50% po obu stronach. Tempo rozgrywania akcji pozostawiało wiele do życzenia, a zawodnicy można powiedzieć, że snuli się po boisku i wytwarzali sobie bardzo mało akcji podbramkowych. Pierwsze trafienie w tym spotkaniu zdobyła Lechia, lecz gol nie został uznany, ponieważ strzelec – Flavio Paixao skierował piłkę do siatki ręką. Po przerwie gra nieco się ożywiła. W 50. minucie spotkania Piotr Parzyszek oddał świetne uderzenie, lecz strzelił w słupek bramki strzeżonej przez Dusana Kuciaka. Cztery minuty później słupek uratował Piasta! Uderzał Ze Gomes, ale zabrakło centymetrów. W 66. minucie meczu Jorge Felix przegrał pojedynek jeden na jednego z Dusanem Kuciakiem. Słowak nie dał się położyć, wyczekał Felixa i zablokował uderzenie. Tuż przed rozpoczęciem ostatniego kwadransa na prowadzenie wyszli gospodarze. Flavio Paixao pewnie wykorzystał rzut karny, który został podyktowany po faulu na Conrado.

24.06.2020, 32. Kolejka PKO Ekstraklasy, Stadion Energa Gdańsk (Gdańsk)

Lechia Gdańsk – Piast Gliwice 1:0 (0:0)

Flavio Paixao 74′ (k)

Lechia Gdańsk: Kuciak – Fila, Nalepa, Maloča, Mladenović – Tobers – Mihalik (Saief 69′), Gajos (Makowski 86′), Kubicki, Gomes (Conrado 61′) – F. Paixao (C)

Piast Gliwice: Plach – Konczkowski, Korun, J. Czerwiński (C), Kirkeskov – Jodłowiec, Hateley – K. Vida (Tuszyński 58′), Félix, Milewski (Steczyk 80′)– Parzyszek ( Tiago Alves 64′)

Żółte kartki: Nalepa, Mladenovic, Maloca – Tiago Alves

Sędzia: Tomasz Kwiatkowski (Warszawa)