PKO Ekstraklasa: Dwie odmienne połówki. Raków z trzema punktami w Gdańsku

PKO Ekstraklasa

PKO Bank Polski Ekstraklasa / fot. Mikołaj Barbanell (Piłkarski Świat)

Raków Częstochowa zwyciężył z Lechią Gdańsk na wyjeździe 3:1 w meczu 2. kolejki PKO Ekstraklasy. Dwie bramki zdobył bohater spotkania – Vladislavs Gutkovskis. Gospodarcze kończyli mecz w dziesiątkę.

Terminarz nie rozpieszcza Rakowa. W pierwszej kolejce przyszło im grać z mistrzami Polski – Legią Warszawa. W tygodniu na wyjeździe zmierzyli się z Sandecją Nowy Sącz w Pucharze Polski, a tym razem musieli skonfrontować się z Lechią Gdańsk. Podopieczni Piotra Stokowca mieli nieco łatwiejsze zadanie. Ci są po meczach ze Stalą Stolową Wolą i Wartą Poznań, w obydwóch odnieśli zwycięstwa.

Lechia jeszcze w pierwszej połowie grała w osłabieniu. W 39. minucie czerwoną kartkę dostał Michał Nalepa. W pobliżu pola karnego sfaulował Marcina Cebulę. Na szczęście gospodarzy (tak wydawało się) Omran Hardary pokonał Jakuba Szumskiego efektownym strzałem z powietrza. Druga część gry należała jednak do Rakowa. Szybko po wznowieniu Cebula wpisał się na listę strzelców, popisując się efektownymi nożycami. Trafienie na pewno będzie rozpatrywane w ramach gola kolejki. Następnie przełamał się Gutkovskis, który mógł irytować brakiem skuteczności w pierwszych 45 minutach. Najpierw celnie główkował po dośrodkowaniu z rzutu rożnego. Dusanowi Kuciakowi zadanie utrudnił jeszcze rykoszet. Potem dobijał futbolówkę po uderzeniu Davida Tijanovicia.

Dla Rakowa to pierwsza wygrana w sezonie 2020/21. Lechia tym razem bez punktów.

Lechia Gdańsk – Raków Częstochowa 1:3 (1:0)

Omran Haydary 45+3′ – Marcin Cebula 46′, Vladislavs Gutkovskis 55′ i 76′

Lechia Gdańsk: Dusan Kuciak – Karol Fila, Michał Nalepa, Bartosz Kopacz, Rafał Pietrzak (71′ Jakub Kałuziński) – Jarosław Kubicki, Tomasz Makowski (81′ Kacper Urbański) – Omran Haydary (70′ Flavio Paixao), Mateusz Sopoćko (41′ Mario Maloca), Maciej Gajos (46′ Żarko Udovicić) – Łukasz Zwoliński.

Raków Częstochowa: Jakub Szumski – Kamil Piątkowski, Tomas Petrasek, Maciej Wilusz – Fran Tudor (46′ Daniel Bartl), Petr Schwarz (84′ Ioannis Papanikolau), Igor Sapała, David Tijanić (90+1′ Ben Lederman), Patryk Kun – Marcin Cebula (84′ Piotr Malinowski), Vladislavs Gutkovskis (82′ Sebastian Musiolik).

Żółte kartki: Sopoćko, Nalepa, Kuciak, Fila (Lechia), Gutkovskis (Raków).

Czerwona kartka: Nalepa (Lechia) 39′ / za faul

Sędzia: Paweł Raczkowski (Warszawa).

Widzów: 5 424.