PKO Ekstraklasa: Cracovia z kompletem punktów, “Pasy” wiceliderem

Tomas Vestenicky

W meczu na szczycie 20. kolejki PKO BP Ekstraklasy Cracovia skromnie pokonała Śląska Wrocław 1:0. Tym samym podopieczni Michała Probierza wskoczyli na 2. miejsce w ligowej tabeli.

Spotkanie dużo lepiej rozpoczęli podopieczni Vítězslava Lavički, którzy od pierwszych minut regularnie gościli na połowie przeciwnika. W 14′ minucie w wyniku urazu boisko opuścić musiał jednak Michał Chrapek. Jego miejsce na murawie zajął Jakub Łabojko, a w międzyczasie inicjatywę przejęła Cracovia.

Gospodarze kilkukrotnie tworzyli realne zagrożenie pod bramką Putnocky’ego. W 15′ minucie z kilkunastu metrów uderzył Cornel Râpă, lecz piłka poszybowała wysoko ponad bramką. W kolejnych fragmentach przed szansą stanął m.in. Sergiu Hanca. Rumun obrócił się z futbolówką przy nodze i oddał mocny strzał, lecz skuteczną interwencją popisał się wówczas goalkeeper Śląska. W sytuacji jeden na jeden z defensorami na plecach znalazł się z kolei Tomáš Vestenický, lecz i w tym przypadku Putnocky stanął na wysokości zadania.

Przyjezdni również byli w stanie zagrozić bramce Peskovicia. Po kwadransie gry z pierwszej piłki zza pola karnego uderzył wspomniany Jakub Łabojko, który chwilę wcześniej pojawił się na placu gry. Jego strzał minął się jednak ze słupkiem. W pierwszej odsłonie, mimo kilku dogodnych sytuacji po obu stronach parkietu, nie oglądaliśmy bramek.

Drugą połowę dużo lepiej rozpoczęła Cracovia. Podopieczni Michała Probierza od początku stanowili ogromne zagrożenie, lecz nie byli w stanie udokumentować przewagi. W dogodnej sytuacji kapitulowali m.in. Pelle van Amersfoort czy Vestenický. Gospodarze przełamali niemoc strzelecką w 57′ minucie. Wspomniany Vestenický wykorzystał fakt, iż po dośrodkowaniu z rzutu rożnego Matus Putnocky wypiąstkował piłkę pod jego nogi i konsekwentnie skorzystał z prezentu, wyprowadzając “Pasy” na prowadzenie.

Cracovia nie zwolniła tempa i kontynuowała swoje ataki, podczas gdy goście nie byli w stanie oddać celnego strzału. W międzyczasie Michał Probierz posłał w bój kolejnych zawodników ofensywnych, co natychmiastowo zaowocowało. Nieporadność defensywy Śląska poskutkowała rzutem rożnym dla “Pasów”. Po dośrodkowaniu Hanci strzałem głową prowadzenie podwyższył wprowadzony chwilę wcześniej Rafael Lopes, ustalając tym samym wynik spotkania.

Cracovia dopisuje do swojego konta trzy oczka i wskakuje na fotel wicelidera. Śląsk z kolei po jednym z najgorszych meczów w tym sezonie spada na czwartą pozycję. W trzech ostatnich pojedynkach zespół z Wrocławia zdobył zaledwie jeden punkt.

20.12.2019, 20. kolejka PKO Ekstraklasy – Stadion MKS Cracovia

Cracovia – Śląsk Wrocław 2:0 (0:0)

Tomáš Vestenický 57′, Rafael Lopes 73′

Cracovia: Peskovic – Helik, Dytyatev, Siplak (Wdowiak 70′) – Rapa, Hanca, Gol, Lusiusz (Lopes 70′), Pestka – Vestenický (Piszczek 85′), van Amersfoort

Śląsk: Putnocky – Dankowski, Puerto, Golla, Stiglec – Živulić (Marković 79′), Mączyński – Pich (Musonda 65′), Chrapek (Łabojko 14′), Płacheta – Cholewiak

Żółte kartki: Lusiusz 38′, Siplak 44′, Pestka 65′, Dytyatev 68′ – Cholewiak 20′, Golla 25′, Puerto 29′, Živulić 49′

Czerwone kartki: Filip Marković 90+2′

Sędzia: Szymon Marciniak