Pierwszy test przed Euro oblany, Holandia ogrywa Polskę

Kamil Chmielewski (Piłkarski Świat)

Reprezentacja Polski przegrała w Gdańsku z Holandią 1:2. Jedyną bramkę dla Biało-Czerwonych zdobył Artur Jędrzejczyk. Kadra pod wodzą Adama Nawałki tym samym przerwała serię dwunastu kolejnych zwycięstw przed własną publicznością.

Holendrzy pomimo tego iż na mistrzostwa Europy nie pojadą to zagrali tak, jakby byli w gronie faworytów do ich wygrania. Od początku byli bardzo aktywni na boisku. Polacy próbowali odpowiadać, a w świetnej sytuacji znalazł się Arkadiusz Milik. Snajper Ajaxu Amsterdam trafił jednak w poprzeczkę. Później do głosu znów doszli Pomarańczowi.  Quincy Promes po raz kolejny uciekł na lewej stronie Łukaszowi Piszczkowi, zagrał prostopadłą piłkę w pole karne do Vincenta Janssena, a ten posłał piłkę tuż obok dalszego słupka. Pierwsza połowa dalej potoczyła się fatalnie, w 33. minucie Artur Jędrzejczyk odpuścił rozpędzonemu na prawej flance Stevenowi Berghuisowi, który dokładnie wrzucił piłkę na głowę Janssena. Nasi stoperzy nie upilnowali holenderskiego napastnika, a kompletnie zdezorientowany tą sytuacją Szczęsny musiał wyciągać piłkę z siatki. W drugiej połowie Adam Nawałka zdecydował się na zmiany, a Polacy dalej próbowali skutecznie odpowiedzieć swoim rywalom. Chwilę radości przyniósł Artur Jędrzejczyk. Po rzucie rożnym wykonywanym przez Milika najwyżej w polu karnym wyskoczył Jędza i wpakował piłkę do siatki. Niestety w ostatnim kwadransie znów oglądaliśmy ospałą obronę Biało-Czerwonych. Promes po raz kolejnym w tym spotkaniu dośrodkował w pole karne, piłka trafiła do Narsingha, który odegrał ją jeszcze do Wijnalduma. Ten obrócił się z piłką i mocnym strzałem posłał piłkę pod poprzeczkę bramki strzeżonej przez Szczęsnego. Do końca spotkania wynik nie uległ zmianie i Polacy przegrali pierwszy z dwóch czerwcowych sparingów przed Euro 2016.

Kolejny test Biało-Czerwonych 6.06.2016 w Krakowie, a ich rywalem będzie Litwa.

01.06.2016: Polska – Holandia 1:2 (0:1), Energa Stadion (Gdańsk)

0:1 – Janssen 33′

1:1 – Jędrzejczyk 60′

2:1 – Wijnaldum 76′

sędzia: M. Zelinka (Czechy)

frekwencja:  40392