Pierwszy międzynarodowy mecz, czyli szkocka oszczędność kontra angielski pragmatyzm
Jak wiadomo piłka nożna powstała na wyspach. Nic więc dziwnego, że pierwszy międzynarodowy mecz został rozegrany w XIX w. pomiędzy reprezentacjami Anglii i Szkocji.
Historyczne początki
Futbol na samym początku był bardzo podobny do rugby. Football Association powstało dopiero w latach 60 XIX wieku. Pierwsze reguły składały się z 13 punktów, dzięki którym gra zaczęła bardziej przypominać współczesną formułę.
W 1872 r. po raz pierwszy rozegrano nowe oficjalne rozgrywki. Mimo, że sam pomysł nie miał wielu zwolenników, to pierwszy międzynarodowy mecz rozgrzewał wyobraźnię kibiców.
Szkocka liga
W 1872 r. w Szkocji istniało 10 klubów piłkarskich. Najlepszą drużyną było Queen’s Park Glasgow. Zespoły takie jak Rangers czy Celtic powstały dopiero rok później. Mając tak mały wybór zawodników, pierwszy międzynarodowy mecz okazał się tak naprawdę potyczką reprezentacji Anglii i … szkockiego klubu Queen’s Park Glasgow.
Było to zderzenie dwóch zupełnie odmiennych wizji futbolu. Anglicy postawili na długie podania do przodu, podczas gdy Szkoci jako pierwsi na świecie zastosowali grę opartą na krótkich szybkich podaniach.
Oszczędni jak Szkoci
Wokół tego meczu narosło wiele mitów, jak choćby ten o zbytniej oszczędności Szkotów. Przez wiele lat uważano, że spotkanie odbyło się w Szkocji z powodu niechęci gospodarzy do wydawania pieniędzy na podróże. Prawda była jednak inna.
Mecz odbył się w dniu świętego Andrzeja, który jest patronem Szkocji i był częścią obchodów święta narodowego. W dniu wolnym od pracy wielu kibiców wybrało się na stadion, żeby uczestniczyć w tym spotkaniu. Według dziennikarzy na trybunach pojawiło się prawie 4 tysiące osób, co na tamte czasy było świetnym wynikiem.
Początek zmian
Mecz zakończył się bezbramkowym remisem. Takie spotkanie często okazuje się nudne i bezbarwne. W tym wypadku było jednak inaczej. Większość dziennikarzy przyznawało jednak, że był to najlepszy mecz, jaki kiedykolwiek widzieli.
Tydzień po tym pojedynku powstał Szkocki Związek Piłki Nożnej, a 5 lat później ich przedstawiciele weszli do International Football Association Board, czyli jedynej organizacji na świecie ustalającej przepisy futbolu. Od tego momenty Szkocja zaczęła rozwijać się w szybkim tempie.
-
AktualnościPanathinaïkós - klub bardziej polski niż myślisz
Bartłomiej Wrzesiński / 31 grudnia 2022, 12:00
-
Encyklopedia futboluVejvoda, holenderscy kibice i dolary, czyli europejskie puchary w wykonaniu Legii
Karolina Dudziak / 29 października 2022, 11:00
-
Encyklopedia futboluMecze z Sowietami - początek polskich zmian
Karolina Dudziak / 27 września 2022, 9:00
-
Encyklopedia futboluNajgorszy okres w historii polskiej piłki, czyli lata pięćdziesiąte
Karolina Dudziak / 26 września 2022, 14:00
-
Encyklopedia futboluPolski futbol podziemny, czyli wojenne realia piłkarzy i kibiców
Karolina Dudziak / 1 sierpnia 2022, 20:01
-
Encyklopedia futboluBerlińskie igrzyska, czyli popis Polaków
Karolina Dudziak / 31 lipca 2022, 18:00