Pewny awans Ukrainy

Ukraina bez większych problemów zameldowała się w ćwierćfinale Mistrzostw Świata U-20.

FIFA U-20 World Cup Poland 2019, oficjalna piłka / fot. Mikołaj Barbanell (Piłkarski Świat)

Reprezentacja Ukrainy została kolejnym ćwierćfinalistą Mistrzostw Świata do lat 20. Nasi sąsiedzi w poniedziałkowym meczu 1/8 finału okazali się lepsi od Panamy, zwyciężając pewnie 4:1.

Faworytem poniedziałkowego starcia byli Ukraińcy. Podopieczni Ołeksandra Petrakowa pewnie wygrali grupę D, nie ponosząc w trzech meczach żadnej porażki. Panamczycy z kolei, w 1/8 finału znaleźli się jako jedna z drużyn z trzecich miejsc, a w fazie grupowej zdołali pokonać jedynie Arabię Saudyjską. Wraz z rozpoczęciem fazy pucharowej, zmagania rozpoczynają się jednak od nowa. Piłkarze z Ameryki Środkowej chcieli zatem pokazać, że przedwcześnie ich skreślono i pokusić się o niespodziankę.

Od pierwszych minut inicjatywa należała do faworyzowanych Ukraińców. Na pierwszego gola w Tychach trzeba było czekać do 23. minuty. Juchym Konoplia posłał precyzyjne podanie na wolne pole, a Danyło Sykan wbiegł między dwójkę obrońców i płaskim strzałem przy dalszym słupku otworzył wynik meczu.
Panamczycy nie zamierzali łatwo składać broni i nieoczekiwanie zaczęli zagrażać bramce rywali. Ich akcje ograniczały się jednak głównie do strzałów z dystansu, które nie mogły zaskoczyć Andrija Łunina. Zamiast remisu, na przerwę piłkarze schodzili przy trzybramkowym prowadzeniu naszych sąsiadów. Przy obydwu kolejnych golach zawinił Emerson Dimas. Najpierw, w zamieszaniu po rzucie rożnym, młody golkiper próbował sparować piłkę ponad bramkę, ale uczynił to tak niefortunnie, że futbolówka odbiła się od poprzeczki i spadła wprost na głowę Denysa Popowa, który z niewielkiej odległości umieścił ją w siatce. Tuż przed przerwą natomiast, Dimas wyszedł do piłki zagrywanej z prawego skrzydła przez Konoplię, ale uprzedził go Sykan, strzelając swojego drugiego gola.

Drugą odsłonę od mocnego uderzenia rozpoczęli Panamczycy, którzy po upływie ledwie pięciu minut zdobyli swoją pierwszą w tym meczu bramkę. Jej autorem – Ernesto Walker. Podopieczni Jorge Dely Valdésa próbowali pójść za ciosem i zepchnęli rywali do defensywy. Ukraińscy obrońcy miewali spore problemy zwłaszcza przy dośrodkowaniach piłkarzy z Panamy, ale po żadnym z nich bramka nie padła.
Wraz z upływem czasu gracze zza Oceanu tracili zapał. W końcówce meczu wykorzystali to Ukraińcy, którzy strzelili czwartego gola, pieczętując tym samym swój awans do ćwierćfinału. Po dośrodkowaniu z prawej strony boiska, Dimas wypiąstkował piłkę poza pole karne, ale po chwili futbolówka trafiła pod nogi Serhija Bułecy, który skierował ją do bramki. Reprezentacja Ukrainy pokonała ostatecznie Panamę 4:1 i o strefę medalową turnieju powalczy z Kolumbią, która w niedzielę po rzutach karnych wyeliminowała Nową Zelandię.

03.06.2019, Mistrzostwa Świata do lat 20 – 1/8 finału, Stadion Miejski w Tychach, frekwencja – 7 219

Ukraina – Panama 4:1 (3:0)
Danyło Sykan 23′, 45+1′, Denys Popow 41′, Serhij Bułeca 83′ – Ernesto Walker 50′

Ukraina: Andrij Łunin – Juchym Konoplia, Denys Popow, Walerij Bondar, Danyło Bezkorowajnyj, Wiktor Kornijenko – Maksym Czech, Kyryło Dryszliuk, Heorhij Cytaiszwili (Ołeksij Kaszczuk 63′), Serhij Bułeca (Denys Ustymienko 85′) – Danyło Sykan (Władysław Supriaha 67′).

Panama: Emerson Dimas – Rodolfo Rodríguez, Manuel Gamboa, Soyell Trejos, Guillermo Benítez (Tomás Rodríguez 72′) – Carlos Harvey, Ernesto Walker, Víctor Griffith, Jesús West, Diego Valanta (Axel McKenzie 64′) – Efraín Bristan (Jorge Méndez 46′).

Żółte kartki: Sykan – Trejos

Sędzia: Leodan González (Urugwaj)