Oko na rodaka: Włoska sobota Polaków

W ostatnich tygodniach mogliśmy narzekać na brak goli polskich zawodników. Dzisiaj było zupełnie inaczej, bramki dla swoich drużyn strzelili Piotr Zieliński, Jakub Świerczok, Łukasz Zwoliński oraz David Blacha. Rzut karny obronił Wojciech Szczęsny. Debiut w Salernitanie zanotował Patryk Dziczek, a kolejną asystę dla Borussii Dortmund zaliczył Łukasz Piszczek. We Włoszech czerwoną kartkę dostał Paweł Dawidowicz.

Bardzo dużo związanego z polskimi zawodnikami działo się dzisiaj w Italii. Zaczniemy od końca, patrząc na chronologię. Napoli od początku sezonu jest pogrążone w kryzysie, a media wyprzedzają się w dostarczaniu informacji o rychłym zwolnieniu Carlo Ancelottiego oraz podziałach wewnątrz skłóconej z właścicielem drużyny. Mecz ligowy z Udinese zaczął się fatalnie, bo od trafienia Kevina Lasagny. Goście z południa Włoch zdołali wyrównać w 69. minucie, a strzelcem gola był Piotr Zieliński. Był to nie dla niego pierwszy ligowy gol w tym sezonie w piętnastym występie w Serie A. W kadrze meczowej Napoli zabrakło Arkadiusza Milika. Media zapowiadały, że polski napastnik wróci dzisiaj do gry po kontuzji, lecz komplikacje sprawiły, że jego powrót może nadejść dopiero w styczniu.

Ochotę na zostanie bohaterem Juventusu nabrał Wojciech Szczęsny. Polski bramkarz najpierw sprokurował rzut karny, a następnie w świetnym stylu wybronił jedenastkę wykonywaną przez Ciro Immobile, a także dobitkę. Szkoda tylko, że nic to nie dało, bo ostatecznie stołeczny zespół wygrał 3:1, przez co Juventus zaprzepaścił szansę na odzyskanie fotelu lidera.

Teraz pora na gorsze wieści. Paweł Dawidowicz w meczu z Atalantą zobaczył swoją drugą czerwoną kartkę w tym sezonie. Polak, który rozpoczął mecz w wyjściowym składzie wyleciał z boiska w 85. minucie po zobaczeniu drugiej żółtej kartki. W tamtym momencie jego zespół remisował 2:2, lecz grając w końcówce w osłabieniu w doliczonym czasie gry stracili jeszcze jedną bramkę i ostatecznie przegrali mecz.

Patrząc poziom niżej, w końcu debiut w Salernitanie zaliczył Patryk Dziczek. Pamiętamy, że wypożyczony z Lazio młodzieżowy reprezentant Polski mógł zadebiutować w drugoligowcu już wcześniej, lecz na rozgrzewce doznał urazu kolana. Początkowo jego kontuzja zapowiadała się na groźną, lecz Dziczek względnie szybko wrócił do gry i już w pierwszym meczu po powrocie dostał od trenera szansę na debiut. Dziczek wszedł na boisko w 52. minucie, lecz jego Salernitana uległa 3:4 Cittadelii.

Jakub Świerczok z pewnością nie ma pewnego miejsca w składzie Ługogorca Razgrad. Kiedy jednak wchodzi na boisko, to często odwdzięcza się bramkami. Tak było i tym razem, gdy 26-letni napastnik uratował remis w starciu z Czerno More Warna. Świerczok wszedł na boisko w 62. minucie spotkania, a wyrównujące trafienie zaliczył na sześć minut przed końcem regulaminowego czasu gry. Była to jego czwarta bramka w bułgarskiej ekstraklasie – a dziesiąta w całym sezonie licząc występy w pucharze krajowym oraz w europejskich pucharach.

Po ponad miesiącu przypomniał o sobie Łukasz Zwoliński. Znany głównie z gry w Pogoni Szczecin napastnik w “polskim starciu” ze Slavenem Koprivnica Krystiana Nowaka strzelił swojego trzeciego gola w tym sezonie. Zwoliński zagrał cały mecz, a wspomniany wcześniej Nowak pojawił się na boisku w przerwie, lecz nie zdołał zmienić oblicza gry. Zawodnikiem Goricy jest również Michał Masłowski, który znalazł się poza kadrą meczową na ten mecz.

Grający w VfL Osnabrück David Blacha drugi weekend z rzędu strzela gola w lidze. W zeszły piątek 29-latek strzelił gola w starciu z Hamburger SV, natomiast dzisiaj zaliczył drugie trafienie w meczu 16. kolejki niemieckiej 2. Ligi z Hansą Rostock. Jego zespół radzi sobie bardzo dobrze w lidze zajmując obecnie piątą lokatę. Dla przypomnienia, Blacha mimo, że całą piłkarską karierę spędził w Niemczech, to ma polskie korzenie i w przeszłości występował w młodzieżowych reprezentacjach Polski. Występował w kadrach U-16, U-17, U-18 oraz U-19.

Prócz Blachy, kolejną asystę w barwach Borussii Dortmund zanotował Łukasz Piszczek. Były reprezentant Polski asystował przy trafieniu na 1:0 Marco Reusa, a jego zespół rozbił 5:0 Fortunę Düsseldorf Adama Bodzka i Dawida Kownackiego.

Podsumowanie występów polskich zawodników:

Anglia

Artur Boruc (AFC Bournemouth – Premier League) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 0:3 z Liverpoolem.

Krystian Bielik (Derby County FC – Championship) – 66 minut w przegranym 0:1 ligowym meczu z Blackburn Rovers.

Mateusz Bogusz (Leeds United – Championship) – poza kadrą meczową. Jego zespół wygrał w lidze 2:0 z Huddersfield.

Kamil Grabara (Huddersfield Town AFC – Championship) – 90 minut w przegranym 0:2 ligowym meczu z Leeds United.

Kamil Grosicki (Hull City – Championship) – 85 minut w wygranym 2:1 ligowym meczu ze Stoke City.

Mateusz Klich (Leeds United – Championship) – 85 minut i żółta kartka w wygranym 2:0 ligowym meczu z Huddersfield.

Kamil Miazek (Leeds United – Championship) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 2:0 z Huddersfield.

Australia

Radosław Majewski (Western Sydney Wanderers FC – australijska A-League) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na przegrany 1:2 ligowy mecz z Wellington Phoenix.

Belgia

Jakub Piotrowski (KRC Genk – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na wygrany 2:1 ligowy mecz z Cercle Brugge.

Bułgaria

Jacek Góralski (Łudogorec Razgrad – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na zremisowany 1:1 ligowy mecz z Czerno More Warna.

Jakub Świerczok (Łudogorec Razgrad – Ekstraklasa) – strzelił gola w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Czerno More Warna. Wszedł na boisko w 62. minucie.

Chorwacja

Michał Masłowski (HNK Gorica – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na wygrany 2:0 ligowy mecz ze Slavenem Koprivnica.

Krystian Nowak (NK Slaven Koprivnica – Ekstraklasa) – wszedł w przerwie przegranego 0:2 ligowego meczu z HNK Gorica.

Łukasz Zwoliński (HNK Gorica – Ekstraklasa) – strzelił gola w wygranym 2:0 ligowym meczu ze Slavenem Koprivnica. Zagrał cały mecz.

Cypr

Patryk Procek (AÉL Limassol – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 0:2 z Anorthosisem.

Francja

Marcin Bułka (Paris Saint-Germain – Ligue 1) – poza kadrą meczową na wygrany 3:1 ligowy mecz z Montpellier.

Kamil Glik (AS Monaco FC – Ligue 1) – 90 minut w wygranym 3:0 ligowym meczu z Amiens.

Rafał Kurzawa (Amiens SC – Ligue 1) – poza kadrą meczową na przegrany 0:3 ligowy mecz z AS Monaco.

Grecja

Sebastian Chruściel (Paniónios GSS – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na przegrany 0:5 ligowy mecz z AEK-iem Ateny.

Karol Świderski (PAÓK – Ekstraklasa) – 90 minut w wygranym 2:0 ligowym meczu z AÓ Xánthi.

Irlandia Północna

Łukasz Adamczyk (Ballyclare Comrades FC – druga liga) – poza kadrą meczową na przegrany 0:1 ligowy mecz z Dundelą.

Łukasz Gwiazda (Harland & Wolff Welders FC – druga liga) – rozpoczął na ławce przegrany 2:5 ligowy mecz z Queens University.

Japonia

Krzysztof Kamiński (Júbilo Iwata – J-League, Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na przegrany 1:4 mecz ostatniej kolejki ligowej z Visselem Kobe. Jego zespół kończy sezon na ostatnim miejscu w lidze i już wcześniej stracił szansę na utrzymanie się w lidze.

Jakub Słowik (Vegalta Sendai – J-League, Ekstraklasa) – 90 minut w przegranym 0:1 meczu ostatniej kolejki ligowej z Sanfrecce Hiroshima. Jego zespół kończy sezon na jedenastym miejscu.

Niemcy

Adam Bodzek (Fortuna Düsseldorf 1895 – Bundesliga) – 90 minut w przegranym 0:5 ligowym meczu z Borussią Dortmund.

Dawid Kownacki (Fortuna Düsseldorf 1895 – Bundesliga) – wszedł na boisko w 59. minucie przegranego 0:5 ligowego meczu z Borussią Dortmund.

Robert Lewandowski (Bayern München – Bundesliga) – 90 minut i żółta kartka w przegranym 1:2 ligowym meczu z Borussią Mönchengladbach.

Łukasz Piszczek (Borussia Dortmund – Bundesliga) – 78 minut w wygranym 5:0 ligowym meczu z Fortuną Düsseldorf.

Adrian Stanilewicz (TSV Bayer 04 Leverkusen – Bundesliga) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 2:1 z Schalke.

David Blacha (VfL Osnabrück – 2. Bundesliga) – strzelił gola w wygranym 4:2 ligowym meczu z Holstein Kiel. Grał do 72. minuty.

André Dej (FC Viktoria Köln 1904 – 3. Liga) – poza kadrą meczową na przegrany 1:3 ligowy mecz z FC Würzburger Kickers.

Adam Matuszczyk (KFC Uerdingen 1905 – 3. Liga) – 90 minut w wygranym 4:1 ligowym meczu z Hansą Rostock.

Portugalia

Adam Dźwigała (CD Aves – Ekstraklasa) – 90 minut w wygranym 1:0 ligowym meczu ze Sportingiem Braga.

Rosja

Konrad Michalak (Achmat Grozny – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 0:1 z FC Ufa.

Damian Szymański (Achmat Grozny – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 0:1 z FC Ufa.

Słowacja

Mateusz Zachara (FK Pohronie Žiar nad Hronom/Dolná Ždaňa – Ekstraklasa) – wszedł na boisko w 78. minucie wygranego 2:1 ligowego meczu z ŠKF Sereď.

Turcja

Michał Pazdan (MKE Ankaragücü SK – Ekstraklasa) – 90 minut w przegranym 1:3 ligowym meczu z Göztepe SK.

Walia

Adrian Cieślewicz (The New Saints FC – Ekstraklasa) – wystąpił w wygranym 9:0 meczu III rundy Pucharu Walii z Mold Alex FC.

Arkadiusz Piskorski (Rhyl FC – druga liga) – 90 minut w wygranym 2:0 meczu III rundy Pucharu Walii z Stm Sports FC.

Włochy

Paweł Dawidowicz (Hellas Verona FC – Serie A) – dostał czerwoną kartkę w przegranym 2:3 ligowym meczu z Atalantą.

Arkadiusz Milik (SSC Napoli – Serie A) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na zremisowany 1:1 ligowy mecz z Udinese.

Mariusz Stępiński (Hellas Verona FC – Serie A) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 2:3 z Atalantą.

Wojciech Szczęsny (Juventus – Serie A) – obronił rzut karny w przegranym 1:3 ligowym meczu z Lazio.

Łukasz Teodorczyk (Udinese – Serie A) – cały mecz na ławce. Jego zespół zremisował w lidze 1:1 z Napoli.

Piotr Zieliński (SSC Napoli – Serie A) – strzelił gola w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Udinese. Zagrał cały mecz.

Patryk Dziczek (US Salernitana 1919 – Serie B) – wszedł na boisko w 52. minucie przegranego 3:4 ligowego meczu z Cittadellą. Był to jego debiut w nowym klubie.

Paweł Jaroszyński (US Salernitana 1919 – Serie B) – 90 minut  i żółta kartka w przegranym 3:4 ligowym meczu z Cittadellą.