Oko na rodaka: Błysk Linettego i Świerczoka. Kolejne asysty Grosickiego i Wszołka

Karol Linetty

Karol Linetty / fot. Mikołaj Barbanell (Piłkarski Świat)

Tradycyjnie już sobota w wykonaniu polskich zawodników występujących na co dzień za granicą była obfita w ciekawe wydarzenia. Kolejne bramki w tym sezonie strzelili Karol Linetty i Jakub Świerczok. Popis asyst w meczu Hull – QPR dali Kamil Grosicki i Paweł Wszołek. We Włoszech kluczowym podaniem zaskoczył Thiago Cionek, a w Mołdawii Jarosław Jach zadebiutował w barwach Sheriffa Tiraspol.

Świetny występ w barwach Sampdorii zanotował Karol Linetty. Pomocnik reprezentacji Polski w pierwszej połowie wykorzystał dogranie Grégoire’a Defrela i ładnym uderzeniem w 39. minucie strzelił bramkę dla swojego zespołu. Była to jego trzecia bramka w Serie A w tym sezonie. Linetty w drugiej połowie dołożył jeszcze asystę przy trafieniu Manolo Gabbiadiniego. Zarówno Linetty, jak i drugi z Polaków grających w Sampdorii – Bartosz Bereszyński, zagrali cały mecz.

Pozytywnie polskich kibiców zaskoczył Thiago Cionek. Powołany na marcowe spotkania reprezentacji Polski obrońca w 22. minucie popisał się świetnym dośrodkowaniem, które na bramkę zamienił Mohamed Fares. Prócz tego, Cionek w defensywie ustrzegł się większych błędów, czym walnie przyczynił się do sensacyjnego zwycięstwa SPAL nad Romą.

Naprawdę “polski mecz” obserwowaliśmy w Kingston upon Hull, gdzie miejscowi z Kamilem Grosickim w składzie podejmowali Queens Park Rangers, którego zawodnikiem jest Paweł Wszołek. W pierwszej połowie “Grosik” asystował przy obu trafieniach Jarroda Bowena. Statystyki 30-letniego skrzydłowego w tej kwestii są imponujące – w 31 rozegranych spotkaniach ligowych Kamil Grosicki zanotował aż jedenaście asyst. W drugiej połowie błysnął z kolei Paweł Wszołek, który zanotował kluczowe pytanie przy bramce Josha Scowena. Ostatecznie spotkanie zakończyło się podziałem punktów, a obaj Polacy zagrali cały mecz.

Po długim czasie przypomniał o sobie Jakub Świerczok. Napastnik bułgarskiego Łudogorca Razgrad strzelił dwie bramki w meczu 26. kolejki z Septemwri Sofia. Dzięki temu 26-latek ma na koncie już pięć bramek w trwającym sezonie bułgarskiej ekstraklasy. Warto zaznaczyć, że Świerczok po raz ostatni do bramki rywali trafił 16 grudnia ubiegłego roku. Wtedy także po raz ostatni znalazł się w wyjściowym składzie Łudogorca. Ta statystyka dla Polaka nie jest zbyt fortunna, bo dzisiejsze spotkanie z Septemwri było dopiero piątym, w którym Świerczok zagrał od pierwszej minuty. Mimo to, 26-letni napastnik nie może tego spotkania zaliczyć do końca do udanych. Już w 27. minucie boiska musiał on opuścić boisko z powodu urazu. Jego zespół ostatecznie rozbił swojego rywala aż 6:0.

Jarosław Jach znajduje się obecnie w ciekawym elemencie swojej kariery. Po jesiennym wypożyczeniu do tureckego Çaykura Rizespor Kulübü, 25-letni obrońca wiosnę spędzi w mistrzu Mołdawii – Sheriffie Tiraspol. Polak szansę na debiut w nowym klubie miał już przed tygodniem, lecz porażkę po rzutach karnych porażkę w Superpucharze Mołdawii obserwował jedynie z ławki. Dzisiaj Jach otrzymał szansę gry od pierwszej minuty i ten występ może uznać za udany. Polak zagrał cały mecz, a Sheriff skromnie pokonał 1:0 Speranțe Nisporeni.

Podsumowanie występów polskich zawodników:

Anglia

Łukasz Fabiański (West Ham United – Premier League) – 90 minut w wygranym 4:3 ligowym meczu z Huddersfield.

Jan Bednarek (Southampton FC – Premier League) – mecz ligowy jego zespołu z Watfordem został przełożony.

Artur Boruc (AFC Bournemouth – Premier League) – 90 minut w zremisowanym 2:2 ligowym meczu z Newcastle United.

Mateusz Klich (Leeds United – Championship) – 77 minut w przegranym 0:1 ligowym meczu z Sheffield United.

Kamil Miazek (Leeds United – Championship) – poza kadrą meczową na przegrany 0:1 ligowy mecz z Sheffield United.

Mateusz Bogusz (Leeds United – Championship) – poza kadrą meczową na przegrany 0:1 ligowy mecz z Sheffield United.

Bartosz Białkowski (Ipswich Town FC – Championship) – 90 minut w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z Nottingham Forest.

Paweł Wszołek (Queens Park Rangers FC – Championship) – asysta i żółta  kartka w zremisowanym 2:2 ligowym meczu z Hull. Zagrał cały mecz.

Paweł Olkowski (Bolton Wanderers – Championship) – wszedł na boisko w 8. minucie przegranego 2:5 ligowego meczu z Wigan.

Kamil Grosicki (Hull City – Championship) – dwie asysty w zremisowanym 2:2 ligowym meczu z QPR. Zagrał cały mecz.

Tomasz Kuszczak (Birmingham City – Championship) – poza kadrą meczową na przegrany 0:1 ligowy mecz z Preston.

Maksymilian Stryjek (Sunderland AFC – League One) – poza kadrą meczową na wygrany 2:1 ligowy mecz z Walsall.

Krystian Bielik (Charlton Athletic FC – League One)  – 90 minut w bezbramkowo zremisowanym meczu ligowym z Bristol Rovers.

Bułgaria

Jacek Góralski (Łudogorec Razgrad – Ekstraklasa) – 90 minut w wygranym 6:0 ligowym meczu z Septemwri Sofia.

Jakub Świerczok (Łudogorec Razgrad – Ekstraklasa) – strzelił dwie bramki w wygranym 6:0 ligowym meczu z Septemwri Sofia. Polak zszedł z boiska z powodu kontuzji w 27. minucie.

Chorwacja

Krystian Nowak (NK Slaven Koprivnica – Ekstraklasa) – 90 minut w przegranym 1:3 ligowym meczu z Lokomotivą Zagrzeb.

Cypr

Patryk Procek (AÉL Limassol – Ekstraklasa) – 90 minut w przegranym 1:3 ligowym meczu z Omonią.

Grecja

Karol Świderski (PAÓK – Ekstraklasa) – wszedł na boisko w 60. minucie wygranego 2:1 ligowego meczu z Panetolikosem.

Hiszpania

Mateusz Kania (Real Sporting de Gijón B – trzecia liga) – poza kadrą meczową na przegrany 1:2 ligowy mecz z Durango.

Holandia

Karol Niemczycki (NAC Breda – Eredivisie) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 0:4 z Utrechtem.

Filip Bednarek (sc Heerenveen – Eredivisie) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 0:3 z De Graafschap.

Irlandia

Arkadiusz Mamala (Galway United FC – druga liga) – mecz jego zespołu z Longford został przełożony.

Irlandia Północna

Łukasz Gwiazda (Glentoran FC – Premiership) – 90 minut w wygranym 2:0 ligowym meczu z Ballymeną.

Łukasz Adamczyk (Carrick Rangers FC – Championship) – wszedł na boisko w 88. minucie wygranego 1:0 ligowego meczu z Larne.

Mołdawia

Jarosław Jach (Sheriff Tiraspol – Ekstraklasa) – zadebiutował w nowym klubie w wygranym 1:0 ligowym meczu z Speranța Nisporeni. Polak zagrał cały mecz.

Niemcy

Łukasz Piszczek (Borussia Dortmund – Bundesliga) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na wygrany 3:2 ligowy mecz z Herthą.

Dawid Kownacki (Fortuna Düsseldorf 1895 – Bundesliga) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na przegrany 2:5 ligowy mecz z Wolfsburgiem.

Adam Bodzek (Fortuna Düsseldorf 1895 – Bundesliga) – 78 minut w przegranym 2:5 ligowym meczu z Wolfsburgiem.

Marcin Kamiński (Fortuna Düsseldorf – Bundesliga) – 90 minut w przegranym 2:5 ligowym meczu z Wolfsburgiem.

David Kopacz (VfB Stuttgart – Bundesliga) – poza kadrą meczową na zremisowany 1:1 ligowy mecz z Hoffenheim.

Waldemar Sobota (FC Sankt Pauli – 2. Bundesliga) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 0:4 z Sandhausen.

Jakub Bednarczyk (FC Sankt Pauli – 2. Bundesliga) – poza kadrą meczową na przegrany 0:4 ligowy mecz z Sandhausen.

Martin Kobylański (SC Preußen Münster 06 – 3. liga) – 90 minut w przegranym 0:2 ligowym meczu z Wehen Wiesbaden.

Jarosław Lindner (Sportfreunde Lotte – 3. liga) – poza kadrą meczową na przegrany 0:2 ligowy mecz z Kaiserslautern.

Kevin Pytlik (Sportfreunde Lotte – 3. liga) – poza kadrą meczową na przegrany 0:2 ligowy mecz z Kaiserslautern.

David Blacha (VfL Osnabrück – 3. liga) – 90 minut i żółta kartka w wygranym 3:1 ligowym meczu z FC Carl Zeiss Jena.

Sebastian Mrowca (SV Wehen Wiesbaden – 3. liga) – 90 minut w wygranym 2:0 ligowym meczu z Preußen Münster.

Rafał Koczor (FC Carl Zeiss Jena – 3. Liga) – poza kadrą meczową na przegrany 1:3 ligowy mecz z VfL Osnabrück.

Wojciech Sadlowski (FC Carl Zeiss Jena – 3. Liga) – poza kadrą meczową na przegrany 1:3 ligowy mecz z VfL Osnabrück.

Rosja

Maciej Wilusz (FK Rostow – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na wygrany 2:0 ligowy mecz z Rubinem Kazań.

Słowacja

Patryk Małecki (Spartak Trnava – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na wygrany 1:0 ligowy mecz z AS Trenčín. Wypożyczony z Wisły Kraków skrzydłowy zimą był testowany w kazachskich Okżetpesie Kokczetaw oraz FK Aktobie.

Dawid Kurminowski (MŠK Žilina – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na wygrany 4:0 ligowy mecz z MFK Zemplín Michalovce.

Jakub Więzik (FK Železiarne Podbrezová – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na zremisowany 1:1 ligowy mecz z FC Nitra.

Jakub Kiwior (FK Železiarne Podbrezová – Ekstraklasa) – 90 minut w zremisowanym 1:1 ligowym meczu z FC Nitra.

Daniel Skiba (FK Železiarne Podbrezová – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na zremisowany 1:1 ligowy mecz z FC Nitra.

Gerard Bieszczad (MFK Zemplín Michalovce – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego zespół przegrał w lidze 0:4 z MŠK Žilina.

Stany Zjednoczone

Przemysław Frankowski (Chicago Fire – MLS, pierwszy poziom rozgrywek w USA) – 90 minut w przegranym 2:4 ligowym meczu z Seattle Sounders.

Konrad Plewa (Real Monarchs – USL, drugi poziom rozgrywek w USA) – cały mecz na ławce. Jego zespół bezbramkowo zremisował w lidze.

Szkocja

Maciej Dąbrowski (Hiberniam FC, Premiership) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał w lidze 2:0 z Motherwell.

Turcja

Jakub Kosecki (Adana Demirspor Kulübü – druga liga) – poza kadrą meczową na wygrany 2:0 ligowy mecz z Elazigsporem.

Włochy

Karol Linetty (UC Sampdoria – Serie A) – gol i asysta w wygranym 5:3 ligowym meczu z Sassuolo. Polak zagrał cały mecz.

Bartosz Bereszyński (UC Sampdoria – Serie A) – 90 minut w wygranym 5:3 ligowym meczu z Sassuolo.

Łukasz Skorupski (Bologna FC 1909 – Serie A) – 90 minut w wygranym 3:2 ligowym meczu z Torino.

Thiago Cionek (SPAL 2013 – Serie A) – 90 minut, asysta i żółta kartka w wygranym 2:1 ligowym meczu z AS Roma.

Paweł Dawidowicz (Hellas Verona – Serie B) – poza kadrą meczową na zremisowany 1:1 ligowy mecz z Ascoli.

Tomasz Kupisz (AS Livorno Calcio – Serie B) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał 1:0 z Salernitaną.

Przemysław Bargiel (Spezia Calcio – Serie B) –  poza kadrą meczową na wygrany 3:2 ligowy mecz z Benevento.