Udostępnij:

Oko na rodaka

Po przerwie reprezentacyjnej rozgrywki ligowe wróciły do swojego zwykłego rytmu. Dla niektórych z naszych zawodników ten weekend okazał się bardziej udany, dla niektórych mniej.

Zacznijmy od bardziej pozytywnych rzeczy. Po raz kolejny do bramki rywali trafiali etatowi kadrowicze Łukasz Teodorczyk i Piotr Zieliński. Ten pierwszy w końcówce meczu zapewnił zwycięstwo swojej drużynie, a ten drugi wprowadzony z ławki przypieczętował wygraną Napoli nad Bologną. Z innej strony kibicom pokazał się Thiago Cionek. Zwykle znany z gry w defensywie, tym razem strzelił bramkę. Reprezentant Polski otworzył wynik meczu z Empoli. Na zakończenie piłkarskiego weekendu, w poniedziałkowy wieczór w Norymberdze Waldemar Sobota swoim golem dał zwycięstwo swojej drużynie.

Przejdziemy teraz do bardziej egzotycznych aren. Weekend rozpoczął się od trafienia bardzo popularnego w Jordanii Łukasza Gikiewicza, który po raz kolejny pomógł swojemu Al-Faisaly w zdobyciu trzech punktów w lidze. Mało kto wie, ale 3. liga niemiecka jest prawdziwą wylęgarnią zawodników w których płynie polska krew. Tym razem zabłysnął André Dej, który strzelił bramkę dla Sportfreunde Lotte. Prawdziwa polska, piłkarska bomba wybuchła na Wyspach Owczych. Młody, 19-letni Michał Przybylski strzelił dwie bramki, które dały zwycięstwo w lidze.

Nie dla wszystkich Polaków ten weekend był udany. Zwłaszcza niezadowoleni mogą być czołowi reprezentanci Polski. Robert Lewandowski i jego Bayern nieoczekiwanie przegrał z Hoffenheim, remis Borussii Dortmund z Łukaszem Piszczkiem w składzie również mógł zdziwić. W piątkowy wieczór pięć mocnych, brutalnych ciosów przyjął Kamil Grosicki. Jego zespół został rozgromiony 0-5 przez Derby County. Przykra rzecz spotkała również występującego w drugoligowym holenderskim De Graafschap Filipa Bednarka, który strzelił samobójczą bramkę.

Podsumowanie występów polskich zawodników:

Anglia

Łukasz Fabiański (Swansea City – Premier League) – 90 minut w przegranym 0-1 meczu z Newcastle United.

Grzegorz Krychowiak (West Bromwich Albion FC - Premier League) – zadebiutował w przegranym 1-3 meczu ligowym z Brighton. Polak zagrał cały mecz i zebrał dobre recenzje po swoim występie.

Jan Bednarek (Southampton FC – Premier League) – poza kadrą meczową na przegrany 0-2 mecz ligowy z Watfordem.

Artur Boruc – (AFC Bournemouth – Premier League) – cały mecz na ławce. Jego drużyna przegrała 0-3 z Arsenalem.

Krystian Bielik (Arsenal – Premier League) – z powodu kontuzji poza kadrą meczową na wygrany 3-0 mecz ligowy z Bournemouth.

Tomasz Kuszczak (Birmingham City FC – Championship) – spędził cały mecz na ławce w przegranym 0-1 meczu z Norwich City.

Bartosz Białkowski (Ipswich Town FC – Championship) – 90 minut w przegranym 1-2 meczu z QPR.

Paweł Wszołek (Queens Park Rangers FC – Championship) – 77 minut w wygranym 2-1 meczu z Ipswich Town.

Ariel Borysiuk (Queens Park Rangers FC – Championship) – poza kadrą meczową. Jego drużyna wygrała 2-1 z Ipswich Town.

Michał Żyro (Wolverhampton Wanderers FC – Championship) – poza kadrą meczową na wygrany 1-0 mecz z Millwall.

Kamil Grosicki (Hull City – Championship) – 75 minut w przegranym 0-5 meczu ligowym z Derby County.

Mateusz Klich (Leeds United – Championship) – pojawił się na boisku w 56. minucie. Jego zespół wygrał 5-0 z Burton Albion.

Austria

Bartłomiej Żynel (FC Liefering/ FC Salzburg – druga liga) – spędził cały mecz na ławce w przegranym 0-2 spotkaniu z Wiener Neustadt.

Azerbejdżan

Jakub Rzeźniczak (Qarabağ Ağdam – Ekstralasa) – jego drużyna nie grała w ten weekend.

Belgia

Łukasz Teodorczyk (Anderlecht – Ekstraklasa) – zagrał cały mecz i strzelił zwycięską bramkę w wygranym 3-2 spotkaniu z Lokeren.

Bułgaria

Jacek Góralski (Łudogorec Razgrad – Ekstraklasa) – 90 minut w wygranym 4-0 meczu ligowym ze Slavią Sofia.

Daniel Kajzer (Botew Płowdiw – Ekstraklasa) – nie zagrał w wygranym 2-1 meczu ligowym z Lewskim Sofia.

Chorwacja

Michał Masłowski (HNK Gorica – druga liga) – nie zadebiutował w wygranym 1-0 meczu ligowym z Hrvatski Dragovoljac.

Czechy

Łukasz Pielorz (MFK Frýdek-Místek – druga liga czeska) – 90 minut w przegranym 0-2 meczu ligowym z FK Viktoria Zizkov.

Cypr

Patryk Procek AS Ethnikós Áchnas – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego drużyna przegrała 1-2 z Omonią Nikozja.

Dania

Kamil Wilczek (Brøndbyernes IF – Ekstraklasa) – wszedł na boisko w 66 minucie zremisowanego 1-1 meczu z Odense.

Francja

Kamil Glik (AS Monaco FC – Ligue 1) – 90 minut w przegranym 0-4 meczu z OGC Nice.

Igor Lewczuk (Bordeaux – Ligue 1) – cały mecz na ławce. Bordeaux bezbramkowo zremisowało z Lille.

Damien Perquis (Gazélec Ajaccio – 2. liga francuska) – z ławki oglądał porażkę swojego zespołu 0-1 z Sochaux.

Ludovic Obraniak (AJ Auxerre – 2. liga francuska) – 89 minut w zremisowanym 1-1 meczu ligowym z Tours FC.

Grecja

Piotr Grzelczak (AÓ Plataniá Chaníon – Ekstraklasa) – pojawił się na boisku w 70. minucie zremisowanego 1-1 meczu ligowego z Levadiakos FC. Polski napastnik zobaczył także żółtą kartkę.

Bartłomiej Babiarz (GS Apóllon Smýrnis – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego zespół u siebie bezbramkowo zremisował z PAOK Saloniki.

Hiszpania

Przemysław Tytoń (RC Deportivo de La Coruña – Ekstraklasa) – 90 minut w przegranym 2-4 meczu ligowym z Realem Sociedad.

Cezary Wilk (Real Zaragoza CD – druga liga) – nie zagrał w przegranym 0-1 meczu ligowym z Alcorcón. Polski pomocnik wciąż nie może dojść do siebie po kontuzji kolana.

Paweł Kieszek (Cordoba CF – druga liga) – cały mecz na ławce, jego drużyna przegrała 0-4 w lidze z rezerwami FC Barcelona.

Adrián Wójcik (AD Unión Adarve – trzecia liga) – 90 minut w zremisowanym 1-1 meczu ligowym z Rápido Bouzas.

Holandia

Piotr Parzyszek (PEC Zwolle – Eredivisie) – 67 minut w przegranym 0-3 meczu ligowym z Ajaxem.

Filip Kurto (Roda JC Kerkrade – Eredivisie) – cały mecz na ławce w przegranym 0-2 spotkaniu z Utrechtem.

Bartłomiej Urbański (Willem II Tilburg – Eredivisie) – cały mecz na ławce w przegranym 1-2 meczu z ADO Den Haag. Młody Polak czeka na debiut w nowym zespole.

Wojciech Golla (NEC Nijmegen – druga liga) – 90 minut w przegranym 0-3 meczu ligowym z FC Den Bosch.

Filip Bednarek (De Graafschap – druga liga) – strzelił samobójczą bramkę w przegranym 1-2 meczu ligowym z MVV.

Mikołaj Smyłek (MVV Maastricht – druga liga) – cały mecz na ławce w wygranym 2-1 meczu ligowym z De Graafschap). Polski bramkarz wciąż czeka na debiut w MVV.

Irlandia

Łukasz Skowron (St. Patrick's Athletic – Ekstralasa) – jego drużyna nie grała w ten weekend.

Michał Sadyś (Cobh Ramblers FC - druga liga) – jego drużyna nie grała w ten weekend.

Islandia

Patryk Stefański (ÍA – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego zespół wygrał 2-0 z KA.

Tomasz Łuba (Víkingur Ólafsvík – Ekstraklasa) – 55 minut w zremisowanym 4-4 meczu ligowym z Fjölnir.

Maciej Majewski (Grindavík – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego drużyna przegrała 0-1 z FH.

Robert Winogrodzki (Leiknir – islandzka druga liga) – zagrał cały mecz, jego drużyna rozgromiła 6-0 Haukar.

Japonia

Krzysztof Kamiński (Júbilo Iwata – J-League, Ekstraklasa) – zagrał cały mecz, jego drużyna przegrała 1-2 z Consadole Sapporo.

Jordania

Łukasz Gikiewicz (Al-Faisaly SC – Ekstraklasa) – strzelił bramkę w wygranym 2-0 meczu ligowym z Al-Yarmouk FC.

Niemcy

Robert Lewandowski (Bayern München – Bundesliga) – 90 minut w przegranym 0-2 meczu ligowym z Hoffenheim.

Łukasz Piszczek (Borussia Dortmund – Bundesliga) – zagrał cały mecz, jego zespół bezbramkowo zremisował z Freiburgiem.

Jakub Błaszczykowski (VfL Wolfsburg – Bundesliga) – poza kadrą meczową na zremisowany 1-1 mecz z Hannoverem 96.

Bartosz Kapustka (SC Freiburg – Bundesliga) – cały mecz na ławce, jego drużyna bezbramkowo zremisowała z Borussią Dortmund.

Rafał Gikiewicz (SC Freiburg – Bundesliga) – cały mecz na ławce, jego drużyna bezbramkowo zremisowała z Borussią Dortmund.

Paweł Olkowski (1. FC Köln – Bundesliga) – poza kadrą meczową na przegrany 0-3 mecz ligowy z Augsburgiem.

Eugen Polanski (TSG 1899 Hoffenheim – Bundesliga) – pojawił się na boisku w 63. minucie wygranego 2-0 meczu z Bayernem.

Marcin Kamiński (VfB Stuttgart – Bundesliga) – 90 minut w przegranym 1-3 meczu z Schalke.

Waldemar Sobota (FC Sankt Pauli – 2. Bundesliga) – 90 minut i zwycięska bramka w wygranym 1-0 meczu z Nurnberg.

Artur Sobiech (SV Darmstadt 98 – 2. Bundesliga) – 67 minut w przegranym 1-2 meczu ligowym z VfL Bochum.

Kacper Przybyłko (1. FC Kaiserslautern – 2. Bundesliga) – pojawił się na boisko w 76. minucie spotkania. Jego drużyna przegrała 1-2 w lidze z Holstein Kiel.

Adam Bodzek (Fortuna Düsseldorf 1895 – 2. Bundesliga) – 79 minut w wygranym 3-2 meczu z Union Berlin. Doświadczony defensor zaliczył asystę przy pierwszej bramce dla swojego zespołu.

Oskar Zawada (Karlsruher SC – 3. liga) – cały mecz na ławce, jego drużyna bezbramkowo zremisowała z Chemnitzer FC.

Rafał Kazior (rezerwy Werderu Brema – 3. liga) – wszedł na boisko w 85. minucie przegranego 1-2 meczu ligowego z SC Fortuna Köln.

Martin Kobylański (SC Preußen Münster 06 – 3. liga) –zagrał pierwszą połowę w przegranym 0-2 meczu z Zwickau.

André Dej (Sportfreunde Lotte – 3. liga) – 79 minut i bramka w wygranym 2-1 meczu ligowym z SpVgg Unterhaching

Jarosław Lindner (Sportfreunde Lotte – 3. liga) – nie zagrał w wygranym 2-1 meczu ligowym z SpVgg Unterhaching.

Marcus Piossek (Sportfreunde Lotte – 3. liga) – 68 minut w wygranym 2-1 meczu ligowym z SpVgg Unterhaching.

David Blacha (SV Wehen Wiesbaden – 3. liga) – 86 minut w przegranym 1-2 meczu ligowym z Hallescher FC.

Sebastian Mrowca (SV Wehen Wiesbaden – 3. liga) – 90 minut w przegranym 1-2 meczu ligowym z Hallescher FC.

Rafał Koczor (FC Carl Zeiss Jena – 3. Liga) – 90 minut w przegranym 0-1 meczu ligowym z FC Rot-Weiss Erfurt.

Przemysław Płacheta (SG Sonnenhof Grossaspach – 3. liga) – poza kadrą meczową na przegrany 0-1 mecz z VfL Osnabrück.

Mariusz Sowisło (1. FC Magdeburg – 3. Liga) – urodzony w Polsce pomocnik zagrał całą druga połowę. Jego zespół wygrał 2-0 z Hansą Rostock.

Norwegia

Piotr Leciejewski (SK Brann – Ekstraklasa) – 90 minut w wygranym 2-1 meczu ligowym z Sogndal.

Jakub Serafin (FK Haugesund – Ekstraklasa) – wypożyczony z Lecha Poznań piłkarz znalazł się poza kadrą meczową na zremisowany 1-1 mecz ligowy z Lillestrøm.

Grzegorz Flasza (Tromsdalen UIL – druga liga ) – 90 minut w przegranym 2-3 meczu ligowym z Ullensaker / Kisa.

Portugalia

Mateusz Zachara (CD Tondela - Ekstraklasa) – spędził cały mecz na ławce. Jego drużyna zremisowała 2-2 z Paços de Ferreira.

Michał Miśkiewicz (CD Feirense – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce w przegranym 2-3 spotkaniu ze Sportingiem Lizbona. Polak czeka na debiut w nowym zespole.

Rosja

Maciej Wilusz (FK Rostow – Ekstraklasa) – 90 minut w zremisowanym 2-2 meczu ligowym z Arsenalem Tuła.

Janusz Gol (Amkar Perm- Ekstraklasa) – 62 minuty i żółta kartka w przegranym 0-1 meczu ligowym z CSKA Moskwa.

Maciej Rybus (Lokomotiv Moskwa – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce, jego zespół zremisował 1-1 z Achmatem Grozny.

Rumunia

Piotr Polczak (Astra Giurgiu - Ekstraklasa) – 90 minut w wygranym 3-1 meczu z Botoşani.

Słowacja

Gerard Bieszczad (MFK Zemplín Michalovce – Ekstraklasa) – cały mecz na ławce. Jego drużyna przegrała 1-2 z MFK Ružomberok.

Jakub Więzik (1.FC Tatran Prešov – Ekstraklasa) – 67 minut w zremisowanym 0-0 meczu ligowym z FK DAC 1904 Dunajská Streda.

Dawid Szymonowicz (FC ViOn Zlaté Moravce – Ekstraklasa) – wypożyczony z Jagiellonii Białystok zawodnik zadebiutował w nowym zespole. Wszedł na boisko w 67. minucie, a jego drużyna wygrała 1-0 z FK Senica.

Szymon Gruca (Partizán Bardejov – 2. liga słowacka) – 90 minut w wygranym 1-0 meczu ligowym z Nové Mesto nad Váhom.

Mateusz Góra (Partizán Bardejov – 2. liga słowacka) – Poza kadrą meczową, jego drużyna wygrała 1-0 z Nové Mesto nad Váhom.

Sebastian Szczepański (Partizán Bardejov – 2. liga słowacka) – 90 minut w wygranym 1-0 meczu ligowym z Nové Mesto nad Váhom.

Stany Zjednoczone

Konrad Plewa (Saint Louis FC – USL, drugi poziom rozgrywek w USA) – zagrał cały mecz i dostał żółtą kartkę, jego drużyna przegrała 1-2 z City Islanders.

Wojciech Wójcik (OKC Energy FC – USL, drugi poziom rozgrywek) - pojawił się na boisku w 78. minucie bezbramkowo zremisowanego meczu z rezerwami Whitecaps.

Szkocja

Maciej Dąbrowski (Hiberniam FC, Premiership) – poza kadrą meczową na zremisowany 1-1 mecz ligowy z Saint Johnstone FC.

Krystian Nowak (Heart of Midlothian FC – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową. Jego drużyna zremisowała 0-0 z Aberdeen FC.

Rafał Grzelak (Heart of Midlothian FC – Ekstraklasa) – 90 minut w bezbramkowo zremisowanym meczu z Aberdeen FC.

Turcja

Adam Stachowiak (Gaziantep Büyükşehir Belediyespor Kulübü – druga liga) – 90 minut w wygranym 4-0 meczu ligowym z Adanaspor FK.

Łukasz Szukała (MKE Ankaragücü SK – druga liga) – nie zagrał w swoim nowym zespole, który przegrał 1-2 z Balıkesirspor.

Ukraina

Tomasz Kędziora (Dynamo Kijów – Ekstraklasa) – z powodu choroby nie zagrał w wygranym 3-0 spotkaniu z PFK Oleksandria.

Walia

Adrian Cieślewicz (The New Saints FC – Ekstraklasa) – wszedł na boisko w 60. minucie w wygranym 4-0 ligowym meczu z Cefn Druids AFC.

Arkadiusz Piskorski (Cefn Druids AFC – Ekstraklasa) – poza kadrą meczową na przegrany 0-4 ligowy mecz z TNS.

Włochy

Wojciech Szczęsny (Juventus – Serie A) – zadebiutował w wygranym 3-0 meczu ligowym z Chievo.

Arkadiusz Milik (SSC Napoli – Serie A) – cały mecz na ławce, jego drużyna wygrała 3-0 z Bologną.

Piotr Zieliński (SSC Napoli – Serie A) – strzelił bramkę w wygranym 3-0 meczu ligowym z Bologną. Reprezentant Polski wszedł na boisko w 62. minucie meczu.

Bartosz Salamon (SPAL – Serie A) – 90 minut w przegranym 0-2 meczu z Interem.

Karol Linetty (UC Sampdoria – Serie A) – Mecz jego drużyny z AS Roma został przełożony z powodu niesprzyjających warunków atmosferycznych.

Bartosz Bereszyński (UC Sampdoria – Serie A) – Mecz jego drużyny z AS Roma został przełożony z powodu niesprzyjających warunków atmosferycznych.

Dawid Kownacki (UC Sampdoria – Serie A) – Mecz jego drużyny z AS Roma został przełożony z powodu niesprzyjających warunków atmosferycznych.

Łukasz Skorupski (AS Roma – Serie A) – Mecz jego drużyny z UC Sampdoria został przełożony z powodu niesprzyjających warunków atmosferycznych.

Bartłomiej Drągowski (Fiorentina – Serie A) – cały mecz na ławce, jego drużyna rozgromiła 5-0 Hellas Verona.

Paweł Jaroszyński (Chievo Verona – Serie A) – cały mecz na ławce. Jego drużyna przegrała 0-3 z Juventusem. Polak wciąż czeka na debiut w nowym zespole.

Mariusz Stępiński (Chievo Verona – Serie A) – cały mecz na ławce. Jego drużyna przegrała 0-3 z Juventusem. Polak wciąż czeka na debiut w nowym zespole.

Paweł Bochniewicz (Udinese Calcio – Serie A) – cały mecz na ławce. Jego drużyna wygrała 1-0 z Genoą.

Thiago Cionek (US Città di Palermo – Serie B) – strzelił bramkę w zremisowanym 3-3 meczu ligowym z Empoli.

Radosław Murawski (US Città di Palermo – Serie B) – wszedł na boisko w5 8. minucie zremisowanego 3-3 meczu ligowego z Empoli.

Przemysław Szymiński (US Città di Palermo – Serie B) – pozostał na ławce, jego zespół zremisował 3-3 z Empoli.

Paweł Dawidowicz (US Città di Palermo – Serie B) – pozostał na ławce, jego zespół zremisował 3-3 z Empoli.

Tomasz Kupisz (AC Cesena – Serie B) – z ławki oglądał przegraną swojego zespołu 0-1 z Ternana Calcio.

Michał Lewandowski (Teramo Calcio – Serie C) – polski bramkarz nie zagrał w przegranym 0-1 meczu z Vicenzą.

Wyspy Owcze

Łukasz Cieślewicz (B36 Tórshavn – Ekstraklasa) – pojawił się na boisku w 53. minucie gry. Jego zespół wygrał 1-0 z EB / Streymur.

Michał Przybylski (Skála – Ekstraklasa) - dwie bramki w wygranym 4-3 meczu ligowym z NSÍ Runavík. 19-latek opuścił boisko w 84. minucie z powodu kontuzji.