Odwrócona piramida. Historia taktyki piłkarskiej – prezent dla kibica?

Odwrócona piramida. Historia taktyki piłkarskiej

Każdy kibic uważa, że zna się na piłce. Przed telewizorem każdy z nas jest najlepszym trenerem, ale czy naprawdę wiemy, o co w tym wszystkim chodzi? Odwrócona piramida. Historia taktyki piłkarskiej to pozycja, która wprawi niejednego fachowca w zakłopotanie.

Czy ktokolwiek zna kibica, który otwarcie mówi: „Nie, nie znam się na taktyce piłkarskiej”? Wydaje mi się, że trudno o taką osobę. Jednocześnie każdy w głębi duszy wie, że w większości dyskusji na temat taktyki rzuca banałami, mówi o zgraniu, duchu zespołu i oczywiście gegenpressingu. Odwrócona piramida. Historia taktyki piłkarskiej autorstwa Jonathana Wilsona to pozycja, która unaocznia, jak złożona jest piłka nożna i jak wiele w tym sporcie zmieniało się na przestrzeni lat.

Choć Odwrócona piramida to potężna dawka wiedzy skondensowana w jednej książce. Nie jest to raczej pozycja, którą da się pochłonąć w jeden wieczór, a i w weekend będzie trudno. Składa się ona bowiem z blisko 600 stron. Nie jest to podręcznik taktyki piłkarskiej, ale jeśli z książki chcemy wyciągnąć to, co najlepsze, wymaga ona sporego skupienia od czytelnika. Warto jednak zainwestować w nią swój czas.

W Odwróconej piramidzie poznajemy historię piłki nożnej pod kątem rozwoju taktyki od pierwszych meczów rozgrywanych na wyspach aż po rok 2018. Wtedy to na rynek trafiło trzecie wydanie książki. Polska wersja trafiła na półki księgarni wiosną 2021 roku za sprawą wydawnictwa SQN. Jest to więc pozycja, w której nawet najmłodsi kibice znajdą fragmenty opowiadające o futbolu, który doskonale pamiętają.

Największym plusem książki Jonathana Wilsona jest chyba sposób prowadzenia narracji. Choć jest to książka niemalże historyczna, odbiorca ma wrażenie, że autentycznie słucha czyjejś opowieści. A może to tylko moja wyobraźnia pozwalała w ten sposób odbierać kolejne rozdziały. W każdym razie samo czytanie jest wymagające, ale przyjemne i satysfakcjonujące.

Polskie wydanie książki

Samo polskie wydanie nie budzi zastrzeżeń. Książka dostępna jest w miękkiej oprawie, a odwrócona litera „A” przyciąga uwagę, gdy książka stoi na półce. Wewnątrz, poza masą tekstu, znajdziemy przedstawione w formie graficznej formacje omawianych drużyn w konkretnych spotkaniach. Pozwala to na uświadomienie sobie jakie zmiany zachodziły w futbolu na przestrzeni lat i ułatwia wyobrażanie sobie systemów, o których pisze autor. Ma to kluczowe znaczenie szczególnie we fragmentach opisujących futbol w swoich początkach. Trudno uwierzyć, że ta gra mogła przejść aż tak daleką drogę.

Czy Odwrócona piramida. Historia taktyki piłkarskiej to dobry pomysł na prezent? Dla prawdziwego kibica z pewnością. Jest to książka, która pochłonie wiele godzin, ale zdobyta dzięki niej wiedza pozwoli spojrzeć na piłkę z nieco innej perspektywy.


Sprawdź również inne informacje o Mistrzostwach Świata 2022, wśród których dostępne są m.in. aktualności MŚ 2022, informacje o tym gdzie oglądać poszczególne mecze, które prezentujemy w dziale transmisje MŚ 2022, a także typy na MŚ 2022 i szczegóły o obstawianiu MŚ 2022.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.


Ten artykuł jest dostępny tylko w zagraniczej odsłonie tego serwisu.