Norwegia zaskakuje! Hiszpania traci pierwsze punkty

Selección Española de Fútbol

Za nami ostatnie spotkania siódmej kolejki eliminacji Mistrzostw Europy 2020 w grupie F. Norwegia zaskakuje faworytów spotkania. Hiszpania traci punkty po raz pierwszy.

Pierwszy kwadrans spotkania pomiędzy pierwszą, a czwartą drużyną grupy F rozgrywał się głównie w środkowej części boiska. Dopiero w 16. minucie dobrą okazję na zdobycie bramki mieli Hiszpanie, dobre podanie z prawej strony wykonał Jesus Navas, jednak żaden z napastników “La Furia Roja” nie zdołał sięgnąć piłki.

W 22. minucie efektownym dośrodkowaniem popisał się Omar Elabdellaoui, efektownym ponieważ gracz Olympiakosu zagrał piłkę do kolegi z drużyny za pomocą “Rabony”. Do futbolówki wyskoczył Joshua King. Gracz Bournemouth dosięgnął piłki głową, jednak jego strzał był zbyt słaby. Kepa Arrizabalaga nie miał żadnego problemu z wyłapaniem piłki.

Po 30. minutach gry boisko musiał opuścić Nordtveit. Gracz Hoffenheim zszedł z boiska mocno kulejąc, jego miejsce zajął 30-letni Even Hovland. Przez pierwsze dwa kwadranse tego meczu wielu bezstronnych kibiców mogło być zaskoczonych, ponieważ Norwegowie grali z Hiszpanami bez żadnych kompleksów. Kilka razy udało im się dojść do sytuacji strzeleckiej, jednak było to nieefektywne.

W pierwszej części gry więcej sytuacji bramkowych stworzyła sobie Norwegia, jednak to Hiszpania przez większość czasu była przy piłce. Obie drużyny nie zachwycały skutecznością, przez co musiały zejść na przerwę bez strzelonej bramki.

Druga część gry rozpoczęła się z przytupem, ponieważ Hiszpania wyszła na prowadzenie już dwie minuty po powrocie z szatni.

Pięknym strzałem zza pola karnego popisał się Saúl Niguez. Bramkarz Norwegii miał utrudnione zadanie by wyciągnąć tę piłkę, ponieważ futbolówka odbiła się od ziemi tuż przed jego rękami.

W 67. minucie świetnym strzałem zza pola karnego popisał się Fabian Ruiz, jednak piłka trafiła w poprzeczkę, po czym wyszła na aut bramkowy. Chwilę później próbował świeżo wpuszczony na boisko Santi Cazorla. 34-letni gracz Villarreal oddał mocny strzał w lewą stronę bramki, lecz tym razem lepszy okazał się Rune Jarstein, który sparował piłkę na bok.

Kilka minut po akcji Cazorli, zaatakowała Norwegia. W polu karnym Hiszpanów znalazł się Ole Selnaes i skusił się na strzał, jednak piłka uderzyła w jednego z obrońców po czym wpadła w ręce bramkarza. Od 78. minuty Hiszpania postanowiła się bronić. Robert Moreno wprowadził na boisko Rodriego, który zastąpił Oyarzabala. Warto zaznaczyć, iż gracz Manchesteru City jest defensywnym pomocnikiem, a Oyarzabal napastnikiem.

Chwilę po powyższej zmianie z kontratakiem ruszyła Norwegia. Martin Odegaard zagrał idealne podanie, które odebrał Joshua King. Z akcji nic nie wyszło, ponieważ jego strzał z pola karnego przeleciał tuż nad poprzeczką. Michael Oliver postanowił przedłużyć mecz o 4. minuty. W drugiej z doliczonych minut podyktował kontrowersyjny rzut karny na korzyść Norwegii.

W 93. minucie do “jedenastki” podszedł Joshua King i pewnym strzałem pokonał bramkarza Hiszpanii. 27-latek był najlepszym norweskim zawodnikiem w tym spotkaniu. Zasłużył na bramkę jak nikt inny. Norwegia w końcu dopięła swego, cały mecz grała z Hiszpanami jak równy z równym. Spotkanie zakończyło się remisem 1:1. Hiszpania po raz pierwszy straciła punkty w eliminacjach EURO 2020.

Dzień przed meczem Norwegia – Hiszpania, Hiszpańska Federacja Piłki Nożnej zamieściła na swoim Twitterze efektowne zagrania graczy “La Furia Roja”.

Ullevål Stadion (Oslo) 12.10.2019 godz. 20:45

Norwegia – Hiszpania 1:1

Bramki: 47′ Saul Niguez, 94′ King (Rzut karny)

Żółte kartki: 35′ Rodrigo, 42′ King, 61′ Busquets, 81′ Ramos, 81′ Fabian Ruiz, 93′ Kepa

Norwegia: Jarstein; Elabdellaoui, Ajer, Nordtveit (31′ Hovland), Aleesami, Johansen (63′ Sorloth), Bergen, Henriksen (83′ Johnsen), Selnaes, Odegaard, King

Hiszpania: Kepa; Jesus Navas, Ramos, Albiol, Bernat (88′ Inigo Martinez), Fabian Ruiz, Saul Niguez, Busquets, Ceballos (64′ Cazorla), Oyarzabal (78′ Rodri), Rodrigo