Grupa J: Włochy z awansem, wygrana Bośni

Włochy, reprezentacja Włoch / fot. Mikołaj Barbanell (Piłkarski Świat)

W meczach 7. kolejki grupy J eliminacji Mistrzostw Europy Włochy pokonały Grecję 2:0 i tym samym zakwalifikowali się na turniej finałowy, Bośnia i Hercegowina pokonała Finlandię 4:1, a Liechtenstein zremisował z Armenią 1:1.

Mecz Włochy – Grecja miał wyłonić kolejnego uczestnika EURO 2020. Gospodarze z kompletem punktów prowadzili w grupie i niewiele wskazywało na to, aby się to miało zmienić po tym meczu. Faworytem tego meczu byli wicemistrzowie Europy z 2012. W czerwcowym spotkaniu pokonali Greków 0:3. Losy meczu rozstrzygnęły się pomiędzy 23 a 33. minutą. Bramki, które wówczas dały zwycięstwo zdobyli Barella, Bonucci i Insigne.

W 63. minucie kibice w Rzymie mieli powody do radości. Za zagranie piłki ręką w polu karnym Grecji został odgwizdany rzut karny. Do piłki podszedł Jorginho i w typowy dla siebie sposób wyprowadził Włochów na prowadzenie. Kwadrans później Włosi mogli już rezerwować bilety na EURO. Dobrym strzałem z dystansu popisał się Bernardeschi pokonując Paschalakisa. Wynik do końcowego gwizdka nie uległ końca i gospodarze mogli cieszyć się z awansu. To druga drużyna, która zagwarantowała sobie udział w turnieju. Wcześniej dokonali tego Belgowie.

W meczu rozgrywanym o godzinie 18.00 Bośnia i Hercegowina pokonała Finlandię 4:1. Dla zwycięzców bramki zdobywali dwukrotnie Pjanić i po jednym Hajrović i Hodzić. Dla Finów trafił Pohjanpalo. Warto wspomnieć, że w kadrze Bośni zadebiutował kapitan Korony Kielce Adnan Kovacević, a na ławce siedział Jasmin Burić były bramkarz Lecha Poznań. Po przeciwnej stronie również widzieliśmy graczy z przeszłością ekstraklasową. Cały mecz rozegrał Joon Toivio, w 31. minucie zmieniony został Paulus Arajuuri, a cały mecz na ławce przesiedział Pettieri Forssel.

W ostatnim meczu tej grupy Armenia tylko zremisowała na wyjeździe z Liechtensteinem 1:1 i skomplikowała sobie drogę awansu na Mistrzostwa Europy. Dla gości w 19. minucie trafił Barsegyan, a wyrównał w 72. minucie Frick.

12 października 2019, 7. kolejka eliminacji Mistrzostw Europy 2020, grupa H, Stadio Olimpico (Rzym)

Włochy – Grecja 2:0 (0:0)

Jorginho 63′ (k), Bernardeschi 78′

Włochy: Donnarumma – D’ Ambrosio, Bonucci, Acerbi, Spinazzola – Barella (87′ Zaniolo), Jorginho, Verratti – Chisea (39′ Bernardeschi), Immobile (79′ Belotti), Insigne

Grecja: Paschalakis – Bakakis, Chatzidiakos, Siovas, Stafylidis – Zeca, Kourbelis, Bouchalakis(75′ Giannolous) – Bakasetas (80′ Mantalos) – Limnios, Koulouris (67′ Donis)

żółte karki: Chatzidiakos, Koulouris, Bouchalakis

sędzia: Sergey Karasev