Nie żyje Stefan Żywotko. Legendarny trener miał 102 lata

Nie żyje Stefan Żywotko. Najbardziej utytułowany polski szkoleniowiec za granicą miał 102 lata. Największe sukcesy trenerskie świętował z algierskim JS Kabylie, z którym zdobył m.in. dwie afrykańskie Ligi Mistrzów czy siedem mistrzostw kraju. 

Stefan Żywotko urodził się 9 stycznia 1920 roku w Zniesieniu. Swoją karierę piłkarską rozpoczął w wieku 15 lat w lokalnym LKS-ie Zniesieńczanka. Następnie reprezentował barwy Spartaka Lwów (razem z Kazimierzem Górskim) i Arkonii Szczecin, gdzie w 1950 roku zakończył karierę.

W 1956 roku został trenerem. Na polskich boiskach prowadził Arkonię Szczecin, Pogoń Szczecin, Wartę Poznań i Arkę Gdynia. W 1977 roku wyjechał do Algierii. Tam objął stery w JS Kabylie, z którym świętował największe sukcesy. Z afrykańskim klubem zdobył łącznie dziesięć trofeów i do dzisiaj jest najbardziej utytułowanym polskim szkoleniowcem za granicą.

Na tak bogaty dorobek składają się dwie afrykańskie Ligi Mistrzów, siedem mistrzostw Algierii i jeden puchar kraju. W JS Kabylie pracował czternaście lat.

Stefan Żywotko zmarł 10 lutego 2022 roku. Miał 102 lata.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.


x