Newcastle United awansuje do półfinału Pucharu Ligi Angielskiej pierwszy raz od 1976! Dan Burn spełnia dziecięce marzenie

Newcastle United

Newcastle pokonuje 2:0 Leicester City na własnym boisku w rozgrywkach Carabao Cup i zawita w półfinale pierwszy raz od 1976 lat! Gole dla gospodarzy zdobyli Dan Burn i Joelinton.

Joelinton przypieczętował awans Newcastle United do półfinału Pucharu Ligi Angielskiej. Sroki zasłużenie pokonały drużynę prowadzoną przez Brendana Rodgersa, nie pozostawiając im żadnych złudzeń. Wygranym spotkania jest wychowanek “Srok”, Dan Burn, który dał prowadzenie swojej ukochanej drużynie. Piękne obrazki na St. James’ Park. Historia pisze się na naszych oczach!

Rozgrywki Pucharu Ligi Angielskiej nie należą do tych najbardziej prestiżowych i często są wyśmiewane przez przekonanie, że posiadają one taką samą wartości co puchar “Myszki Miki”. Wielu trenerów decyduje się w tych starciach postawić na młodzież, dając im możliwość pokazania swoich umiejętności. Kalendarz piłkarski na Wyspach jest wypchany po brzegi, ostatnią rzeczą, której trenerzy potrzebują to kolejne mecze, w kolejnych rozgrywkach, W dzisiejszym starciu pomiędzy Newcastle a Leicester oglądaliśmy jednak mocne wyjściowe jedenastki. “Lisy” do meczu przystępowały bez kontuzjowanych Bertranda, Dewsbury-Halla, Evansa, Justina, Maddisona, Pereiry, Praeta oraz Soumare. Z kolei, “Sroki” nie mając co narzekać na wykluczenia zawodników przez kontuzje w porównaniu z Leicester. Obecnie Krafth, Targett, Shelvey spędzają czas z fizjoterapeutami.

Pierwsza połowa była pokazem siły i dominacji podopiecznych Eddiego Howe. Stworzyli sobie oni aż 13 sytuacji bramkowych, dla porównania, Leicester zagroził bramce Nicka Pope’a tylko 2 razy. Duża ilość wykreowanych sytuacji przez Newcastle na nic się nie zdała, aż 7 z 13 strzałów było niecelnych.

Fenomenalną szansę na otwarcie wyniku spotkania miał Joelinton. Już po rozpoczęciu drugiej połowy próbował zaskoczyć stojącego między słupkami Warda, jednak po jego strzale futbolówka trafiła w słupek i wyszła poza boisko. Fantastyczny balans ciała połączony z doskonałym operowaniem piłki pozwolił z dużą łatwością oszukać obrońców w polu karnym. Na odpowiedź Leicester czekaliśmy 5 minut. Rzut rożny dla gości wykonywał Marc Albrighton i jego bezpośredie dośrodkowanie mogło podnieść ciśnienie Nickowi Popeowi, ostatecznie uderzenie było niecelne. W 61. minucie Dan Burn przełamał wynik spotkania na 1:0. Obrońca “Srok” zachował się w polu karnym jak rasowy napastnik, który co tydzień zapisuje bramki na swoim koncie. W “szesnastce” zachował krew na wodzy wygrywając pojedynek fizyczny i zakończył piękną akcję wspaniałym strzałem po ziemi.

W kolejnych minutach “Sroki” usypiały coraz bardziej Leicester. Drużyna Brendana Rodgersa nie miała żadnych asów po swojej stronie, więc Newcastle ukąsiło po raz kolejny. W 72. minucie Joelinton podwyższył prowadzenie w spotkaniu dla swojej drużyny na 2:0. Było to pewne wykończenie Brazylijczyka, który otrzyał “ciasteczko” od Miguela Almirona. Z kluczowym podaniem Almirona minęli się wszystcy obrońcy Leicester, a “lisem” pola karnego w tej sytuacji został Joelinton. Dwie minuty później dogodną sytuację bramkową miał Jamie Vardy, który ku uciesze kibiców na St. James’ Park pomylił się. Chwilę później, w 75. minucie ponownie stanął przed szansą by złapać kontakt z drużyną prowadzoną przez Eddiego Howea, lecz znowu był nieskuteczny. Przez kolejne minuty aż do ostatniego gwizdka sędziego, Newcastle kontrolowało wydarzenia boiskowe i to ono melduje się w półfinale!

10.01.2023,  ćwierćfinale Pucharu Ligi Angielskiej, St James’ Park (Newcastle)

Newcastle – Leicester  2:0 (o:0)

Burn 60′, Joelinton 72′

Newcastle: Pope – Trippier, Schar, Botman, Burn – Longstaff, Gumaraes, Willock (90′ Murphy) – Almiron (84’Saint-Maximin), Wilson (78′ Isak), Joelinton

Leicester: Ward – (64′ Thomas) Thomas, Faes, Amartey, Castagne – Tilemans, Ndidi, Barnes, Perez, Perez, Albrighton – Daka (64′ Vardy)

Żółte kartki: Longstaff, Burn Perez, Ndidi, Botman

Sędzia: Darren England