MŚ 2022: Polska z remisem w starciu z Meksykiem! Była szansa na trzy punkty

Polska w pierwszym meczu na Mistrzostwach Świata 2022 mierzyła się z reprezentacją Meksyku. Spotkanie to zakończyło się wynikiem 0:0! Podopieczni Czesława Michniewicza mogli nawet wygrać to spotkanie po przeciętnej grze, ale z rzutu karnego nie trafił Robert Lewandowski!

Biało-czerwoni rozpoczęli to spotkanie z czwórką stoperów, choć wstępne ustawienie wskazywało na to, iż podopieczni Czesława Michniewicza zagrają na tróję obrońców i dwoma wahadłowymi. . Początek meczu był dość nerwowy, szczególnie w środku pola. Jednak w 7. minucie dobrą okazję miał Kamiński, lecz wywalczył tylko rzut rożny. Później Biało-czerwoni mieli jeszcze dwa takie stałe fragmenty, lecz nie udało posłać się piłki do siatki. Polska starała się rozgrywać [piłkę spokojnie od tyłu, ale w taki sposób, by nie zapraszać rywali na własną połowę. Momentami gdy futbolówkę miał Szczęsny, decydował się na dłuższe podanie niż krótką grę ze stoperami. Meksyk z kolei starał się grać podaniami krzyżowymi, a także chcieli wykorzystać swoją szybkość, szczególnie Hirving Lozano.

Niezbyt wiele miejsca na pokazanie swoich umiejętności miał Robert Lewandowski. Kapitan reprezentacji Polski był dobrze pilnowany przez Edsona Alvareza, a z pomocą szli mu także dwaj środkowi obrońcy. Świetną okazję na pierwszą bramkę mieli nasi rywale w 26. minucie, kiedy to po dośrodkowaniu strzał głową oddał Alexis Vega. Piłka przeleciała obok słupka, obyło się więc na strachu. Chwilę później znów zagotowało się pod bramką Szczęsnego, ale obeszło się bez konsekwencji. Mało widoczni byli Sebastian Szymański, Jakub Kamiński, a także Nicola Zalewski. Szczególnie ten ostatni grając na skrzydle bardzo rzadko podłączał się do akcji ofensywnych, nie napędzał ataków w tej części boiska.

W ostatnim kwadransie oglądaliśmy tylko grę w ataku Meksyku. Piłkarze zmieniali strony, gdy jedna akcja kończyła się niepowodzeniem. Swoje szanse miał Vega oraz Martin, ale nie potrafili tego odpowiednio wykończyć. Polska skupiła się na obronie, destrukcji naporu rywala, robiła to bardzo umiejętnie. Zawodnicy stali tam gdzie powinni, a swoją cegiełkę do bezbramkowego wyniku do przerwy dołożył Wojciech Szczęsny.

Po zmianie stron trener reprezentacji Polski zdecydował się dokonać jednej zmiany w składzie, a jednocześnie kilka zmian taktycznych. Krystian Bielik pojawił się w miejsce Nicoli Zalewskiego, ale piłkarz rezerwowy nie zagrał na tej pozycji. W 52. minucie strzał z dystansu oddał Lozano, ale wprost do w ręce Szczęsnego. Chwilę później z akcją poszedł Lewandowski, ale został przyblokowany w polu karnym. Sędzia dopatrzył się jednak przewinienia i po obejrzeniu powtórki zdecydował się podyktować rzut karny. Piłkę na jedenastym metrze ustawił sam poszkodowany i … nie trafił! Ochoa wybronił jego strzał. Dla Meksyku była to druga szansa, by pokazać się z dużo lepszej strony. Od razu włączyli wyższy bieg. Znakomity strzał oddał Edson Alvarez, ale świetną interwencją popisał się Szczęsny.

Po kilku dobrych i szybkich akcjach Meksyku ekipa z Ameryki Północnej chwilowo opadła z sił, a do gry wkroczyli Biało-czerwoni. Ten moment nie trwał zbyt długo. Można było odnieść wrażenie, że druga połowa to momenty zrywów jednych, a później drugich. Nie było dokładnych podań, szybkich wymian futbolówki, piłkarze często tracili piłkę na korzyść drugich. Bardzo dobrze dysponowany był dziś Bereszyński, który szczególnie blokował wrzutki przeciwników. Ostatecznie wynik nie uległ zmianie. Polska remisując zgarnia pierwszy punkt na Mundialu w Katarze, choć szansa była, by zgarnąć pełną pulę.