MŚ 2022: Niemcy poza turniejem! Hiszpanie grają dalej mimo porażki z Japonią

Olmo

Twitter: @SEFutbol

Hiszpania przegrywa z Japonią, ale wychodzi z grupy. Niemcy odpadają z turnieju pomimo zwycięstwa nad Kostaryką.

Podopieczni Luisa Enrique szybko zdobyli bramkę na 0:1 i przejęli całkowitą kontrolę nad spotkaniem. Świadczy o tym między innymi posiadanie piłki Hiszpanów, które wynosiło 83%. “La Furia Roja” wymienili także 562 podania przy zaledwie 127 podaniach Japończyków. Przez pierwsze 45 minut nie było nam dane oglądać wielu sytuacji bramkowych. Hiszpanie nie forsowali tempa i spokojnie utrzymywali się przy piłce.

Prawdziwe deja vu mogliśmy przeżyć wraz z początkiem drugiej połowy. Japonia, po słabej pierwszej części (jak w meczu z Niemcami), wyszła na boisko pełna optymizmu. To od razu przełożyło się na wynik. Najpierw gracze Hajime Moriyasu wyrównali za sprawą Ritsu Doana. Chwilę później Japończycy zdobyli drugiego gola, który początkowo nie został uznany (piłka miała opuścić plac gry). Jednak po interwencji VAR okazało się, że Kaoru Mitoma utrzymał futbolówkę w boisku, więc bramka Ao Tanaki została uznana i reprezentacja “Kraju Kwitnącej Wiśni” wyszła na prowadzenie. Hiszpanie starali się doprowadzić do remisu, ale mimo wielu prób nie udało im się to. Japonia wygrała po raz drugi na tym turnieju i zapewniła sobie awans z pierwszego miejsca w grupie E.

Z kolei w meczu Kostaryka – Niemcy mieliśmy do czynienia z istnym rollercoasterem. Zgodnie z przewidywaniami to Niemcy wyszli na prowadzenie po golu Serge’a Gnabry’ego. Wynik 0:1 utrzymał się do końca pierwszej połowy. Ciekawie zaczęło dziać się po przerwie. W 58. minucie Yeltsin Tejeda zdobył bramkę na 1:1, a w 70. minucie Juan Pablo Vargas trafił na 2:1. W tamtym momencie to reprezentacje Niemiec i Hiszpanii były poza turniejem. Euforia Kostarykańczyków nie trwała długo, bowiem trzy minuty później Kai Havertz strzelił bramkę na 2:2, a w 85. minucie ten sam zawodnik wyprowadził Niemców po raz drugi w tym meczu na prowadzenie. Rezultat spotkania ustalił w 89. minucie Niclas Füllkrug. Nasi zachodni sąsiedzi muszą mimo wszystko pożegnać się z tegorocznymi mistrzostwami świata.

01.12.2022, 3. kolejka grupy E, Mistrzostwa Świata w Katarze, Khalifa International Stadium

Japonia – Hiszpania 2:1 (0:1)

Ritsu Doan 48′, Ao Tanaka 53′ – Alvaro Morata 11′

Japonia: Shūichi Gonda – Kō Itakura, Maya Yoshida, Shōgo Taniguchi – Junya Ito, Ao Tanaka (87′ Wataru Endo), Hidemasa Morita, Yūto Nagatomo (46′ Kaoru Mitoma) – Takefusa Kubo (46′ Ritsu Doan), Daizen Maeda (62′ Takuma Asano), Daichi Kamada (69′ Takehiro Tomiyasu)

Hiszpania: Unai Simon – Cesar Azpilicueta (46′ Dani Carvajal), Rodri, Pau Torres, Alejandro Balde (68′ Jordi Alba) – Gavi (68′ Ansu Fati), Sergio Busquets, Pedri – Nico Williams (57′ Ferran Torres), Alvaro Morata (57′ Marco Asensio), Dani Olmo

Żółte kartki: Itakura, Taniguchi, Yoshida

Sędzia: Victor Gomes (RPA)