Mistrzostwa świata 2022: Argentyna dała lekcję reprezentacji Polski, mimo to wywalczyliśmy awans do 1/8 finału

afa.com.ar

Reprezentacja Polski uległa z Argentyną (0:2) w ostatnim meczu grupowym mistrzostw świata 2022. Polacy uzyskali promocję do 1/8 finału, bo Meksyk pokonał Arabię Saudyjską (2:1). O wszystkim zdecydował lepszy bilans bramkowy od kadry El Tri.

Cały piłkarski świat skierowany był na spotkanie reprezentacji Polski z Argentyną. Biało-czerwoni potrzebowali przynajmniej punktu, aby zagrać w 1/8 finału MŚ 2022 w Katarze. Nadzieje zostały rozbudzone po przekonującym zwycięstwie z Arabią Saudyjską. Robert Lewandowski przełamał się na mundialu i jego pojedynek z Leo Messim zapowiadał się pasjonująco.

Wojciech Szczęsny nie stracił gola na turnieju, dlatego fenomenalna dyspozycja golkipera Starej Damy jest podkreślana na każdym kroku. – Na tych mistrzostwach zespoły nie podejmują ryzyka i sytuacji podbramkowych jest niewiele. Wszyscy widzą, co się sprawdza. Grając przeciwko Argentynie trzeba liczyć się z tym, że możemy stracić gola. Ważna jest reakcja na takie wydarzenie – zauważa Czesław Michniewicz.

Albicelestes od pierwszego gwizdka naciskali na Polaków. Nasi zawodnicy mogli korzystać z nielicznych kont. Osamotniony Robert Lewandowski nie mógł wiele zdziałać, ponieważ od razu doskakiwało do niego trzech rywali. W 33. minucie Angel Di Maria z narożnika chciał zaskoczyć Wojciecha Szczęsnego, ale ten był na posterunku. W 36. minucie nasz bramkarz wyszedł do piłki, ale dotknął w twarz Leo Messiego. Holenderski arbiter zauważył nieprzepisowe zagranie i po analizie VAR zdecydował o rzucie karnym. Leo Messi w takich sytuacjach jest bezwzględny, ale nie zdołał pokonać nakręconego Szczęsnego, który tym samym obronił drugą jedenastkę na MŚ.

Chwilę po wyjściu na drugą połowę Nahuel Molina z prawej flanki podał do Alexisa Mac Allistera i trafił do siatki. W takim przypadku, by awansować, liczyliśmy na utrzymaniu bezbramkowego remisu Arabii Saudyjskiej z Meksykiem. Tam jednak El Tri wrzucili drugi bieg. W 52. minucie prowadzili (2:0) i tylko gol różnicy na dzielił od głównych rywali. W 68. minucie Julian Alvarez wybił nam z głów możliwości zwycięstwa z rozpędzającą się z każdym momentem Argentyną. W tym momencie o awansie decydowała klasyfikacja fair-play, w której wypadaliśmy lepiej od Meksykanów. W 86. minucie Jakub Kiwior mógł pogrążyć nasz kadrę i wysłać z czempionatu, ale na szczęście Lautaro Martinez pomylił się w sytuacji sam na sam. W końcówce jeszcze Meksykanie stracili bramkę i Polska mogła cieszyć się z awansu, gdzie 1/8 finału zmierzymy się z Francją.