Manchester United triumfuje w finale Pucharu Ligi Angielskiej

Bruno Fernandes

Twitter/ManUtd

Manchester United triumfuje w finale Pucharu Ligi Angielskiej. Drużyna prowadzona przez Erika ten Haga pokonała 2:0 Newcastle United po trafieniach Casemiro i Marcusa Rashforda. “Czerwone Diabły” do swojej gabloty włożą już szósty Puchar Ligi Angielskiej.

Wszelkie oczy o godzinie 17:30 zostały zwrócone na Wembley i finał Pucharu Ligi Angielskiej (Carabao Cup). Tradycyjnie, hymn Anglii odśpiewany na żywo wprowadził nas w rangę tego spotkania. Sympatycy Newcastle United przyjechali na Wembley z wielką wiarą i nadzieją na odniesienie zwycięstwa nad Manchesterem United. Sektory wypełnione kibicami “Srok” były zaopatrzone biało-czarnymi kartonikami, które powiewały na trybunach przed pierwszym gwizdkiem Davida Coote’a. Ten entuzjazm zgasł już po pierwszej połowie kiedy “Czerwone Diabły” wyszły na dwubramkowe prowadzenie

Atmosfera z trybun przeniosła się szybko na boisko. Zawodnicy obu ekip nie chcieli zawieźć swoich fanów i od pierwszego gwizdka sędziego zrobili widowisko na stadionie. Po kwadransie gry Manchester United stworzył sobie dwie sytuacje bramkowe a ich rywale jedną. Z tą różnicą, że Loris Karius został rozgrzany przez graczy “Czerwonych Diabłów”, którzy wszystkie strzały oddały na bramkę, a David de Gea nie, dlatego że strzał “Srok” był niecelony.

W drugim kwadransie gry oglądaliśmy bardziej zachowawczą grę z obu stron – bez większych zagrożeń. W 32. minucie spotkania David de Gea pokazał swoje atytu wybraniając strzał Allana Saint-Maximina nogami. Jak ważna to była interwencja, Manchester United przekonał się się już po minucie. “Czerwone Diabły” wywalczyły rzut wolny przed polem karnym i zamieniły go na bramkę. Luke Shaw precyzyjnie dośrodkował w “szesnastkę” Lorisa Kariusa na głowę Casemiro. Jego strzał z główki trafił do siatki przeciwnika i wyprowadził United na prowadzenie. Po chwili mieliśmy jeszcze interwencję sędziów wozu VAR, którzy sprawdzali potencjalną pozycję spaloną Brazylijczyka. Po przeprowadzonej analizie bramka została uznana. W 39. minucie spotkania wynik na 2:0 podwyższył Marcus Rashford, a asystę na swoim koncie zapisał Wout Weghorst.

Po zmianie stron podopieczni Eddiego Howe’a mieli 45. minut na odwrócenie przebiegu meczu i zdobycia przynajmniej bramki kontaktowej, która mogłaby pozytywnie wpłynąć na zmianę wydarzeń. Niestety tak się nie stało – Newcastle nie udało się wrócić do gry i nabrać wiatru w żagle. W 68. minucie Newcastle w końcu stworzył sobie dogodną szansę. Dwa razy z rzędu piłka w polu karnym znalazła Joelintona, jednak jego dwie próby zostały zablokowane przez obrońców. “Czerwony Diabły” nie pozwoliły się pokonać i zdobyły swój szósty Puchar Ligi Angielskiej. W przeszłości “Czerwone Diabły” triumfowały w tych rozgrywkach w sezonie 1991/1992, 2005/2006, 2008/2009, 2009/2010 oraz 2016/2017.

26.02.2023 rok, Finał Pucharu Ligi Angielskiej, Wembley (Londyn)

Manchester United – Newcastle United 2:0 (2:0)

Casemiro 33′, Marcus Rashford 39′

Manchester United: David de Gea – Diogo Dalot (46′ Aaron Wan-Bissaka), Raphael Varane, Lisandro Martinez, Luke Shaw – Fred (69′ Marcel Sabitzer), Casemiro, Antony (82′ Jadon Sancho), Bruno Fernandes, Marcus Rashford, Wout Weghorst (69′ Scott McTominay)

Newcastle United: Loris Karius – Kieran Trippier, Fabian Schar, Sven Botman, Dan Burn – Sean Longstaff (46′ Alexander Isak), Bruno Guimaraes (78′ Bruno Guimaraes), Joelinton – Miguel Almiron, Callum Wilson, Allan Saint-Maximin (78′ Allan Saint-Maximin)

Żółte kartki: Dalot, Joelinton, Fred, Botman

Sędzia: David Coote