Lotto Ekstraklasa: Górnik traci zwycięstwo w końcówce

Mikołaj Barbanell (Piłkarski Świat)

W inaugurującym spotkaniu 27. kolejki Lotto Ekstraklasy, Górnik Zabrze przed własną publicznością zremisował z Zagłębie Lubin (2:2) po emocjonujących zawodach.

Poprzedni mecz Zabrzan zakończył się ogromną aferą, w której o wyniku zadecydowali fani Piasta Gliwice. Zdaniem Komisji Ligi Górnik otrzymał walkower, ale z powodu prowokacji kibiców zostały odjęte trzy “oczka”. Marcin Brosz od pierwszych minut postawił na nieopierzonego, 17-letniego Wojciecha Hładuna, który występuje w środku pola.

Dzisiejsze starcie rozpoczęło się szybko od otrzymanej czerwonej kartki przez Mateusza Matrasa, który nieprzepisowo zaatakował Szymona Matuszka. W 20. minucie z narożnika boiska Damian Kądzior idealnie dośrodkował na głowę Mateusza Wieteski, a ten pewnym uderzeniem głową pokonał Dominika Hładuna. 21-letni defensor ma już w tym sezonie pięć trafień. W 29. minucie Jakub Mareš przebiegł z futbolówką pół boiska i finezyjnym strzałem pokonał golkipera. Na murawie nie była widoczna różnica jednego zawodnika i oglądaliśmy dość wyrównane widowisko. W 37. minucie po raz kolejny ze stałego fragmentu gry Rafał Kurzawa wrzucił piłkę na głowę Daniego Suareza, a ten nie miał problemów, aby pokonać bramkarza.

W drugiej części meczu nie mieliśmy wielkich emocji. Futbolówka toczyła się częściej w środkowej strefie gry. W 55. minucie słabo spisujący się w ostatnim czasie Igor Angulo miał okazję, ale Dominik Hładun był na posterunku. Dziwi ostatnia słaba forma Hiszpana, który wciąż jest najskuteczniejszym strzelcem ekstraklasy. Gdy wydawało się, że trzy punkty powędrują na konto Górnika, to Filip Starzyński dał punkt Zagłębiu. Były reprezentant Polski z rzutu wolnego fenomenalnie trafił do siatki.

Zdobyty punkt pozwolił Górnikowi Zabrze utrzymać czwartą lokatę, natomiast podopieczni Mariusza Lewandowskiego nie mogą być jeszcze pewni utrzymania w grupie mistrzowskiej.  Kolejnym rywalem Zabrzan będzie groźna na własnym terenie Korona Kielce.

09.03.2018, 27. kolejka Lotto Ekstraklasy, Stadion im. Ernesta Pohla, Widzów: 12 638
Górnik Zabrze – Zagłębie Lubin 2:2 (2:1)
Mateusz Wieteska 20′, Dani Suarez 37′ – Jakub Mareš 29′, Filip Starzyński 90+1

Górnik: Tomasz Loska – Mateusz Wieteska, Dani Suarez, Paweł Bochniewicz, Michał Koj – Damian Kądzior (Adam Wolniewicz 78′), Szymon Matuszek, Wojciech Hajda (Bartłomiej Olszewski 46′), Rafał Kurzawa – Łukasz Wolsztyński (Marcin Urynowicz 75′), Igor Angulo

Zagłębie: Dominik Hładun – Lubomir Guldan, Bartosz Kopacz (Patryk Tuszyński 87′), Maciej Dąbrowski – Alan Czerwiński, Mateusz Matras, Adam Matuszczyk, Sasa Balić – Filip Jagiełło (Jarosław Kubicki 46′), Bartłomiej Pawłowski (Filip Starzyński 65′) – Jakub Mareš

Żółte kartki: Jakub Mareš, Maciej Dąbrowski, Filip Starzyński, Jarosław Kubicki

Czerwone kartki: Mateusz Matras (22′)

Sędzia: Tomasz Kwiatkowski (Warszawa)