Liga Narodów: Not great, not terrible. Polska przegrywa z Holandią. Dobry początek, potem…

Jerzy Brzęczek

Jerzy Brzęczek / fot. Mikołaj Barbanell (Piłkarski Świat)

Niestety, spotkanie z Holandią skończyliśmy bez punktów. Podopieczni Franka de Boera pokonali Polaków na Stadionie Śląskim w Chorzowie 2:1.

Mecz rozpoczął się dla biało-czerwonych fenomenalnie. W 6. minucie, Kamil Jóźwiak zaliczył kapitalny rajd z piłką i pokonał Tima Krula. Potem zaczęliśmy przysypiać i Holendrzy stworzyli sobie 3 dogodne okazje do wyrównania. Najpierw Łukasz Fabiański dwukrotnie interweniował po uderzeniach Memphisa Depaya i Georginio Wijnalduma. Następnie Donyell Malen główkował tuż obok bramki. W 17. minucie, groźnie odpowiedzieli Polacy – Przemysław Płacheta huknął w słupek. Potem dwa razy ratowaliśmy się rozpaczliwym wybijaniem futbolówki. Na początku trzeciego kwadransa, próbę Piotra Zielińskiego odbił Krul. W 40. minucie, Fabiański popisał się udaną interwencją w niełatwej sytuacji. Następnie celnie, lecz niegroźnie uderzał Płacheta.

Już na wstępie drugiej odsłony, reprezentacja Polski powinna podwyższyć prowadzenie, ale niecelny strzał oddał Płacheta. Na odpowiedź Holendrów nie musieliśmy długo czekać – Hans Hateboer nie pocelował w bramkę. W 62. minucie, Krzysztof Piątek posłał futbolówkę nad poprzeczką. Potem znacznie więcej działo się pod naszą bramką. Najpierw strzał Depaya obronił Fabiański. Następnie Davy Klaassen uderzył niecelnie. W 73. minucie, precyzyjny, płaski strzał Depaya znakomicie sparował Fabiański. Kilka chwil później, arbiter podyktował rzut karny dla Holendrów, po faulu Jana Bednarka. “Jedenastkę” wyjątkowo pewnie wykorzystał Depay. Potem było jeszcze gorzej – w 84. minucie, Georginio Wijnaldum pokonał Fabiana skuteczną główką po dośrodkowaniu z rzutu rożnego.

18.11.2020r, 6. kolejka Ligi Narodów, Stadion w Chorzowie.

Polska 1:2 Holandia (1:0)

Kamil Jóźwiak 5′ — Memphis Depay 77′ (K), Georgino Wijnaldum 84′.

Polska: Fabiański; Kędziora, Glik, Bednarek, Reca (Rybus 81′), Płacheta (Grosicki 75′), Krychowiak (Linetty 71′), Klich, Zieliński (Moder 71′), Jóźwiak, Lewandowski (Piątek 46′).

Holandia: Krul; Hateboer (Dumfried 56′), De Vrij, Blind (Luuk de Jong 84′), Van Aanholt (Wijndal 70′), Klaassen (van de Beek 70′), F. de Jong, Wijnaldum, Stengs (Bernghuis 70′), Depay, Malen.

Sędzia: Orel Grinfeld

Żółte kartki: Grzegorz Krychowiak, Kamil Jóźwiak, Jan Bednarek.