Stadion Olimpijski w Kijowie / fot. Mikołaj Barbanell (Piłkarski Świat)

Liga Mistrzów to emocje, które ciągną się za kibicami aż do ostatniego meczu. W szczególności kiedy finał kończy się konkursem rzutów karnych.

Wielu z nas kocha rollercoaster związany z meczami, kiedy wszystko na boisku zmienia się w mgnieniu oka. Emocje towarzyszą nam przez cały turniej, jednak prawdziwym rarytasem jest finał, a tym bardziej kiedy doczekamy się serii jedenastek. Wtedy bramkarze muszą wykazać się czujnością, natomiast strzelcy sprytem. Dzisiaj przyjrzymy się finałom najważniejszych rozgrywek europejskich, które zakończyły się rzutami karnymi.

Niezapomniane emocje

W rozgrywkach zarówno Pucharu Mistrzów, jak i Ligi Mistrzów finały kończyły się serią rzutów karnych aż 11-krotnie. Najwięcej udziałów w takich finałach mają; Liverpool, Chelsea, Bayern oraz AC Milan – każdy po dwa występy. Oprócz Liverpoolu  żaden zespół nie wygrał obu serii.

Rzym

Pierwsza taka sytuacja miała miejsce w sezonie 83/84. Wtedy Liverpool w finale spotkał się z AS Romą. Łącznie zespoły nie wykorzystały trzech jedenastek, natomiast the Reds pokonali Rzymian 4:2.

Sevilla

W sezonie 85/86 w finale pomiędzy Steaua Bukareszt a FC Barceloną został zapisany niechlubny rekord. Katalończycy spudłowali z jedenastu metrów najwięcej razy w serii jedenastek – aż czterokrotnie nie zdołali pokonać bramkarza. Zespół ze stolicy Rumunii pokonał Blaugranę 2:0, wygrywając swój pierwszy i ostatni dotychczas puchar najlepszej drużyny starego kontynentu.

Stuttgart

W finale sezonu 87/88 pomiędzy PSV Eindhoven oraz Benficą Portugalczycy nie wykorzystali tylko jednej jedenastki, jednak skuteczniejsi okazali się Holendrzy pokonując ich 6:5.

Bari

Ostatnie spotkanie rozgrywek w kampanii 90/91 pomiędzy Crevną Zvezdą Belgard a Olympique Marsylią – Francuzi ulegli drużynie ze Słowacji 5:3. W tym meczu  zespół Marsylii nie zdołał wykorzystać tylko jednej jedenastki.

Rzym

Spotkanie o najważniejsze trofeum klubowe w  sezonie 95/96  rozstrzygnęło się w konkursie jedenastek pomiędzy Juventusem Turyn i Ajaxem Amsterdam. Holendrzy spudłowali dwukrotnie, natomiast Turyńczycy okazali się bezbłędni i pokonali swoich rywali 4:2.

Mediolan

Niemiecko-hiszpański finał w sezonie 00/01 okazał się serią prób i błędów. Bayern Monachium oraz Valencia spudłowali łącznie 5 razy. O jeden błąd mniej popełnili jednak Bawarczycy, którzy pokonali Nietoperzy 5:4.

Manchester

Włoski finał w kampanii 02/03 pomiędzy dwoma klasowymi zespołami również przyniósł ciężki dzień dla strzelców. AC Milan spudłował dwukrotnie, jednak Stara Dama nie chciała pozostać gorsza w tej klasyfikacji i spudłowała trzykrotnie. Dzięki temu trofeum po wyniku 3:2 powędrowało na San Siro.

Stambuł

Legendarny już finał Ligi Mistrzów w sezonie 04/05  przyniósł prawdziwe dreszcze w pierwszych 90. minutach. Próbę nerwów pomiędzy The Reds a zespołem Rossonerich (3 chybione karne) zwyciężyła ekipa z Liverpoolu (1 chybiony karny).  Po ciężkim meczu zespół z Anfield zdołał pokonać rywali 3:2.

Moskwa

W sezonie 07/08 spotkało się dwóch przedstawicieli Premier League – Manchester United mierzył się z Londyńską Chelsea. Czerwone Diabły okazały się skuteczniejsze, pokonując The Blues  6:5.

Monachium

Kibice Chelsea sezon 11/12 na pewno wspominają bardzo dobrze. The Blues w finale mierzyli się z Bayernem Monachium. W ostatnich minutach regulaminowego czasu gry ich klub zdołał wyrównać i doprowadzić do serii rzutów karnych. Tam Londyńczycy okazali się lepsi, pokonując Bawarczyków na Allianz Arenie 4:3.

Mediolan

Finał sezonu 15/16, w którym odbyło się derbowe spotkanie pomiędzy Realem oraz Atletico Madryt – Materace zdołali wyrównać w pierwszych 90 minutach doprowadzając do bezbramkowej dogrywki. W rzutach karnych to jednak Królewscy okazali się skuteczniejsi wygrywając serię 5:3.