Liga Europy: Krychowiak z Sevillą w półfinale, Dynamo i Teodorczyk odpadli

W czwartkowy wieczór odbyły się mecze rewanżowe 1/4 Ligi Europy. Do półfinałów po szalonym meczu z Zenitem awansowała Sevilla z Grzegorzem Krychowiakiem w składzie. Niestety poza burtą jest Łukasz Teodorczyk ze swoim Dynamo Kijów, które uległo Fiorentinie.

Sevilli, by awansować do półfinału pasowało każde zwycięstwo lub remis. W pierwszym meczu bowiem wygrali z Zenitem u siebie 2:1. Hiszpanie jednak szybko chcieli dobić rywala, bo już w 6′ minucie gola z rzutu karnego strzelił Bacca. To wystarczyło, by przynajmniej na jakiś czas ustalić przebieg gry i do szatni Sevilla schodziła z prowadzeniem. Jednak tuż po przerwie do ataku ruszył Zenit. Już trzy minuty po wznowieniu gry Rondon wykorzystał fatalny błąd Beto i umieścił piłkę w siatce. To spowodowało, że gospodarze zaczęli wierzyć w wywalczenie przynajmniej dogrywki. Dopięli swego w 72′ minucie za sprawą Hulka, który świetnie zauważył iż Beto jest za daleko od bramki i zdecydował się na strzał, przy którym bramkarz Sevilli nie poradził sobie. Zrobiło się 2:1 i ciężka sytuacja dla Hiszpanów. Wydawało się, że kwestią czasu będzie kolejny gol Zenita, który “cisnął” na bramkę rywali. Jednak jedna szybka kontra gości została zakończona precyzyjnym strzałem Kevina Gameiro w 85′ minucie. Sevilla odetchnęła z ulgą, bo dzięki temu golowi mecz zakończył się wynikiem 2:2 dającym awans do półfinału. Całe spotkanie rozegrał Grzegorz Krychowiak.

Zenit Sankt Petersburg – Sevilla 2:2 (Pierwszy mecz 1:2)

0:1 Bacca 6’ (k.)
1:1 Rondon 48’
2:1 Hulk 72’
2:2 Gameiro 85’

Zenit Sankt Petersburg: Jurij Łodygin – Igor Smolnikow, Luis Neto, Nicolas Lombaerts, Domenico Criscito, Javi Garcia, Axel Witsel, Hulk, Danny, Oleg Szatow, Jose Salomon Rondon (83′ Aleksandr Kierżakow).

Sevilla FC: Beto – Coke, Nicolas Pareja (22′ Vicente Iborra), Daniel Carrico, Benoit Tremoulinas, Grzegorz Krychowiak, Stephane M’Bia, Aleix Vidal, Ever Banega, Vitolo (90+2′ Denis Suarez), Carlos Bacca (74′ Kevin Gameiro).

Tyle szczęścia co Sevilla Grzegorza Krychowiaka nie miało Dynamo Kijów Łukasza Teodorczyka. Mimo dobrego wyniku na swoim stadionie (remisie 1:1). Ukraińskiemu zespołowi ewidentnie nie układał się ten mecz od początku. Już w 40′ minucie za drugą żółtą kartkę wyleciał z boiska Jermaine Lens. Już chwilę później gola strzelił Mario Gomez. Do przerwy było 1:0, a dla polskich kibiców dodatkową, niezbyt miłą informacją było to, że jeszcze przed przerwą zszedł z boiska Teodorczyk. W drugiej połowie to także Fiorentina dominowała na boisku, co udokumentowała golem Juana Manuela Vargasa po strzale z ostrego kąta. Marzenia Dynamo o finale na Stadionie Narodowym w Warszawie legły w gruzach. Fiorentina gra dalej.

ACF Fiorentina – Dynamo Kijów 2:0 (Pierwszy mecz 1:1)
1:0 Gómez 43′
2:0 Vargas 90+4′

ACF Fiorentina: Neto – Nenad Tomović, Gonzalo Rodriguez, Stefan Savić, Marcos Alonso, Matias Fernandez, David Pizarro (84′ Alberto Aquilani), Borja Valero (79′ Milan Badelj), Mohamed Salah (88′ Juan Manuel Vargas), Mario Gomez, Joaquin.

Dynamo Kijów: Ołeksandr Szowkowski – Danilo Silva, Domagoj Vida, Jewhen Chaczeridi, Vitorino Antunes, Serhij Rybałka, Witalij Bujalski (69′ Serhij Sydorczuk), Andrij Jarmolenko, Younes Belhanda (63′ Władysław Kałytwyncew), Jeremain Lens, Łukasz Teodorczyk (45+2′ Ołeh Husiew).

By Wolfsburg awansował do półfinałów Ligi Europy musiał dokonać cudu w Neapolu. Tego jednak nie zobaczyliśmy. Napoli dość pewnie zagrało na własnym stadionie, choć na bramki czekaliśmy do początku drugiej połowy. Jednak gdy zaczęli strzelać… to od razu dwie. Najpierw Jose Callejon, a chwilę potem Dries Mertens dobili niemiecki zespół i w dwumeczu było już 6:1. Wolfsburg rzucił się do odrabiania strat, ale zdecydowanie za późno. Zdołał strzelić dwa gole za sprawą Tima Klose i Ivana Perisicia, lecz na odrobienie tak dużej straty nie było już szans. Azzurri dzięki świetnemu pierwszemu meczu awansuje do półfinałów.

Napoli – VfL Wolfsburg 2:2 (Pierwszy mecz 4:1)

1:0 Callejon 49′
2:0 Mertens 65′
2:1 Klose 71′
2:2 Perisić 73′

SSC Napoli: Mariano Andujar – Giandomenico Mesto, Raul Albiol, Miguel Britos, Faouzi Ghoulam, David Lopez, Gokhan Inler, Jose Callejon, Marek Hamsik (59′ Lorenzo Insigne), Dries Mertens (82′ Henrique), Gonzalo Higuain (68′ Duvan Zapata)

VfL Wolfsburg: Diego Benaglio – Christian Traesch (80′ Bas Dost), Naldo, Timm Klose, Ricardo Rodriguez, Joshua Guilavogui (75′ Sebastian Jung), Luiz Gustavo, Ivan Perisić, Maximilian Arnold, Daniel Caligiuri, Nicklas Bendtner.

Spotkanie Dnipro z Club Brugge przykuwało chyba najmniej uwagi jeżeli chodzi o ćwierćfinały Ligi Europy. Jednak tutaj też walka trwała do końca i nie było wiadomo kto awansuje. W pierwszym meczu padł bezbramkowy remis, więc spotkanie w Dniepropietrowsku było tym decydującym o awansie. Sam mecz niestety nie porywał i dopiero w 82′ minucie za sprawą Jewhena Szachowa rozwiązała się sprawa awansu.

Dnipro Dniepropietrowsk – Club Brugge 1:0 (Pierwszy mecz 0:0)
1:0 Szachow 82′

Dnipro Dniepropietrowsk: Denys Bojko – Douglas, Walerij Łuczkewycz (90+1′ Bruno Gama), Artem Fedecki, Jaba Kankawa, Leo Matos, Jewhen Czeberiaczko, Roman Bezus (46′ Jewhen Szachow), Rusłan Rotan, Jewhen Konoplianka, Jewhen Selezniow (72′ Nikola Kalinić).

Club Brugge: Mathew Ryan – Davy de Fauw, Oscar Duarte, Laurens De Bock, Brandon Mechele, Timmy Simons, Lior Refaelov, Ruud Vormer, Tom De Sutter (70′ Obbi Oulare), Jose Izquierdo (86′ Tuur Dierckx), Nikola Storm (86′ Victor Vazquez).