LE: Koniec słodkich snów Arki i Lecha

Liga Europy

Krzysztof Drobnik (Piłkarski Świat)

Arka Gdynia i Lech Poznań odpadają z Ligi Europy po trzeciej rundzie kwalifikacji. Arka nie poradziła sobie z FC Midtjylland, przegrywając w Danii 1:2. Z kolei “Kolejorz” zremisował u siebie z FC Utrecht 2:2.

Lech po meczu sprzed tygodnia mógł z optymizmem podchodzić do rewanżu. Wydawało się, że Holendrzy są w zasięgu ręki i awans jest w rękach polskiego zespołu. Szybko jednak podopieczni Nenada Bjelicy dostali gong. Gol na 0:1 dla Utrechtu padł już… w 43 sekundzie, strzałem głową Gyrano Kerk pokonał Matusa Putnocky’ego. Poznaniakom nadzieje w 26. minucie przywrócił Christian Gytkjaer. Bramka była jednak dość kontrowersyjna, bowiem należało gwizdnąć spalonego w tej sytuacji.  Tuż przed końcem meczu fatalny w skutkach błąd popełnił Wołodymyr Kostewycz, a gola na 2:1 strzelił Zakaria Labyad.  Wciąż w grze swoją drużynę próbował zostawić Gytkjaer, zdobywając bramkę w doliczonym czasie gry, ale wynik 2:2 (w dwumeczu 3:3) promuje awansem Utrecht.

W międzyczasie Arka w Danii grała z FC Midtylland. Tym razem nie było tak szalonej pierwszej połowy jak w Gdyni, ale za to emocji nie zabrakło po przerwie. W 59. minucie Krzysztof Sobieraj dał prowadzenie zdobywcom Pucharu Polski i wydawało się, że są jedną nogą w kolejnej rundzie. Jednak nieco ponad kwadrans później przypadkowo piłkę do własnej siatki wpakował Tadeusz Socha po rzucie rożnym. Duńczycy wyczuli okazję i przyniosło to efekty w doliczonym czasie gry. Alexander Soerloth wykorzystał zamieszanie w polu karnym rywali i pokonał z bliska Pavelsa Steinborsa. Pechowo, ale jednak… Arka także żegna się z europejskimi pucharami (4:4 w dwumeczu).

Tym samym jedyną drużyną, która pozostaje na europejskich salonach jest Legia Warszawa. Wkrótce zagra w IV rundzie LE o awans do fazy grupowej.