La Liga: Sylwestrowe derby Katalonii na remis, mnóstwo emocji i czerwone kartki

fcbarcelona.com

Sobotnie derby Katalonii zakończyły się podziałem punktów (1:1). Duma Katalonii długo prowadził po trafieniu Marcosa Alonso, lecz dla Espanyolu wyrównał Joselu z rzutu karnego.

Robert Lewandowski jeszcze przed mundialem obejrzał czerwoną kartkę przeciwko Osasunie Pampeluna i został zawieszony na trzy spotkania. Wczoraj niespodziewanie, Sąd Centralny w Madrycie zawiesił sankcje na Polaku i dzięki temu Xavi mógł z niego skorzystać w derbach Katalonii. Espanyol wydał oświadczenie, w którym był zirytowany taką decyzją i postanowiono ich przedstawiciele nie pojawią się na Camp Nou.

– Jesteśmy zmotywowani po półtora miesiąca bez rywalizacji. O odwieszeniu Lewandowskiego dowiedzieliśmy się, kiedy sesja treningowa dobiegła końca. Przygotowywaliśmy się do meczu z myślą, że nie możemy na niego liczyć – mówił Xavi. Blaugrana chciała w najlepszy sposób zakończyć ten trudny rok i odpowiedzieć na zwycięstwo Realu Madryt z Realem Valladolid (2:0) po dwóch trafieniach Karima Benzemy.

W siódmej minucie po rozegraniu rzutu rożnego przez gospodarzy, Robert Lewandowski przedłużył piłkę do Andreasa Christensena, a ten zgrał na głowę Marcosa Alonso i otworzył wynik. Gorąco pod bramkę ter Stegena było w 34. minucie. Nico Melameda chciał znaleźć miejsce przy długim słupku, lecz fenomenalnie spisał się niemiecki golkiper. Blaugrana napierała rywali, ale nie potrafili tego udokumentować wyższym prowadzeniem. W 37. minucie potężnym uderzeniem czujność Alvaro Fernandeza sprawdził Raphinha.

Druga część była wolniejsza, a Barcelona nie potrzebowała forsować tempa i to potem na nich się zemściło. W 71. minucie sędzia wskazał na rzut karny, gdy dopatrzył się przewinienie na Joselu. Sam poszkodowany ustawił piłkę na “wapnie” i strzałem w środek bramki doprowadził do wyrównania. Lahoz całkowicie pogubił się w ostatnim kwadransie, gdy napięcie urosło. Hiszpan najpierw wyciągnął czerwoną kartkę Jordiemu Albie, a następnie wyrzucił z murawy Viniciusa Souzę. Remis sprawił, że Barcelona w dalszym ciągu przewodzi w tabeli La Ligi, ale ma tyle samo oczek, jak Królewscy – 38.