La Liga: Remis w derbach Kraju Basków

MARCA

Na zakończenie 16. kolejki La Ligi Deportivo Alaves mierzyło się w derbach Kraju Basków z Athletickiem Bilbao. Mecz zakończył się bezbramkowym remisem.

Mecz rozpoczął się na dużej intensywności. Obie ekipy chciały pokazać charakter i jakość. Kibicom Athleticu na pewno było ciężko przed spotkaniem, ponieważ po raz pierwszy od dłuższego czasu są ostatnią w tabeli drużyną reprezentującą Baskijskie regiony. Dziś miało nastąpić przełamanie. Jednakże Benat – zawodnik, przez którego przechodzi większość akcji – prezentował się przeciętnie. Nie dostarczał on dobrych podań, z których koledzy mogli by stworzyć poważniejsze zagrożenie pod polem karnym gospodarzy. Po pierwszym kwadransie statystyka strzałów była wręcz porażająca – zaledwie jedno uderzenie! To zdecydowanie za mało na prowadzenie. Przez kolejne minuty gra toczyła się głównie w środku pola. Pierwszą dobrą okazje na gola miał Aritz Aduriz, jednak źle przymierzył i futbolówka przeleciała nad poprzeczką. Niedługo później znakomitą sytuację miał Raúl García. Pomocnik gości uderzył z okolic 16. metra, ale problemów z interwencją nie miał Fernando Pacheco. Gospodarze jak do tej pory znakomicie spisywali się w defensywie, nie dopuszczali podopiecznych Gaizki Garitano do własnej bramki. Z kolei współpraca Guidettiego z Callerim była w ogóle nie widoczna. Po końcowym gwizdku można było stwierdzić, że obie drużyny pilnowały  się wzajemnie. Gdy jedna wykonała jakiś ruch, to druga ten ruch odpowiednio zabezpieczała. Do przerwy 0:0.

W drugiej połowie Athletic jako pierwszy mógł napocząć swojego lokalnego rywala. Iñigo Córdoba oddał strzał z lewej franki, ale kapitalną interwencją popisał się Fernando Pacheco. Goście mieli jeszcze parę dobrych sytuacji, ale świetnie prosperująca obrona zawodników z Mendizorrotza spisywała się bez zarzutu. Mecz wciąż był rozgrywany na dużej intensywności, ale dało się zauważyć sporo niedokładności. Dobrą okazje na gola miał Calleri, ale piłka po jego strzale przeleciała obok słupka. Alaves włączyło wyższy bieg. Można było zauważyć, że defensywa gospodarzy ustawiała się wyżej. Tym samym Athletic liczył na kontrataki. W tym celu został wprowadzony Iñaki Williams kosztem Aritza Aduriza. Do ostatnich minut żadna z drużyn nie zdołała stworzyć większego zagrożenia, a spotkanie kończy się bezbramkowym remisem.

17.12.2018, 16. kolejka LaLiga Santander, Estadio Mendizorrotza, Vitoria-Gasteiz

Deportivo Alaves – Athletic Bilbao 0:0 ( 0:0 )

Alaves: Fernando Pacheco – Ximo Navarro, Víctor Laguardia, Guillermo Maripán, Rubén Duarte – Ibai Gómez(Borja Baston 73′), Manuel García , Tomás Pina, Jonathan Menéndez(Burgui 85′) – John Guidetti(Rubén Sobrino 46′), Jonathan Calleri

Bilbao: Iago Herrerín – Ander Capa, Yeray Álvarez, Iñigo Martínez, Yuri Berchiche – Daniel García, Beñat Etxebarria(Mikel San José 74′) – Markel Susaeta, Raúl García, Iñigo Córdoba(Iker Muniain 62′) – Aritz Aduriz(Iñaki Williams 68′)

Żółte kartki: Rubén Duarte, Borja Baston – Daniel García, Iñigo Martínez

Sędzia: Antonio Mateu Lahoz