Kwintesencja polskiej ekstraklasy w Legnicy

Mikołaj Barbanell (Piłkarski Świat)

Zabójcza druga połowa zawodników Górnika Zabrze sprawia, że wywożą oni z Legnicy komplet punktów. Mecz ten można oprawić w ramkę i wysłać w Europę. Pozostałe dwa niedzielne spotkania padły łupem Lecha Poznań oraz Jagiellonii Białystok.

W ramach niedzielnych spotkań 3. kolejki LOTTO Ekstraklasy – Śląsk Wrocław przegrał na własnym obiekcie z rozpędzoną lokomotywą z Poznania 1:0. Zwycięskie trafienie dla Lecha autorstwa Portugalczyka, Pedro Tiby. O godzinie 18 Jagiellonia Białystok pokonała Wisłę Kraków 1:0. Kluczowym momentem czerwona kartka dla Michała Buchalika i późniejszy gol Romana Bezjaka. Mecz rozgrywany o tej samej porze odbył się również na stadionie im. Orła Białego w Legnicy, gdzie doszło do pojedynku tamtejszej Miedzi, która podejmowała Górników z Zabrza. Klub z Dolnego Śląska po dwóch pierwszych meczach ligowych zgromadził 3 punkty pokonując Pogoń Szczecin 1:0 i ulegając w stolicy Małopolski – Wiśle 2:1. Podopieczni Marcina Brosza mają natomiast na swoim koncie dwa oczka i bolesną nauczkę z Myjavy, w starciu 2. rundy kwalifikacji do Ligi Europy przeciwko AS Trencin.

Od początku pełna dominacja miejscowych. Już w 7. minucie Miedziowi powinni wyjść na prowadzenie za sprawą Franka Adu Kwame, który przestrzelił z okolic jedenastego metra. Daniel Liszka musiał przedwcześnie opuścić boisko, co w pewnym stopniu pokrzyżowało plany taktyczne trenera Brosza. Pojawił się Konrad Nowak, ale nie zmienił on obrazu gry gości. Kapitalna akcja, jak po sznurku miała miejsce w 21. minucie. Mateusz Piątkowski zgrał futbolówkę na jeden kontakt z Fabianem Piaseckim, który jedynie trafił w boczną siatkę. Marquitos natomiast rządził i dzielił w środku pola, a Tomasz Loska miał sporo roboty w bramce. Nie wystarczyło to do tego, aby uchronić swoich kolegów przed startą gola w 27. minucie. Znów kombinacyjna akcja, po której na obieg wyszedł Piątkowski wykorzystując podanie Piaseckiego. Napastnik gospodarzy będąc w trudnej pozycji zdołał mimo wszystko umieścić piłkę w siatce po długim rogu. Konrad Nowak miał swoje 5 minut, ale jego uderzenie fantastycznie wybronił Łukasz Sapela.

Gdy wydawać się mogło, że piłkarze Miedzi Legnica spokojnie dowiozą wygraną do końca, a nawet powiększą rezultat – w ciągu 3. minut nastąpiła konsternacja na trybunach w Legnicy. Najpierw kapitalnym przyjęciem po dośrodkowaniu Jesusa Jimeneza z rzutu rożnego popisał się inny Hiszpan – Dani Suarez, a następnie “huknął” z powierza. Bez szans golkiper gospodarzy.

Chwilę później świetna kontra Górników z Zabrza i Igor Angulo wychodząc na prostopadłą piłkę znalazł się niemal w sytuacji sam na sam. Bask nie zwykł marnować takich okazji i strzałem z ostrego kąta pokonał Łukasza Sapelę. Rywala dobił MVP meczu, czyli Szymon Żurkowski. Przykład meczu o odmiennych połówkach, gdzie poważna rozmowa w szatni odmienia przegrywający zespół w drugiej połowie. Postronny kibic mógł być zadowolony z obejrzenia tegoż widowiska.

5.08.2018, 3. kolejka LOTTO Ekstraklasa, Widzów: 5 614.

Miedź Legnica – Górnik Zabrze 1:3 (1:0)

27′ Mateusz Piątkowski

73′ Dani Suarez

76′ Igor Angulo

88′ Szymon Żurkowski

Sędzia: Tomasz Kwiatkowski (Warszawa)

Żółte kartki: Purzycki – Suarez, Żurkowski

Miedź: Sapela – Bartczak (60′ Fran Cruz Torres), De Amo, Bozić, Adu Kwame (84′ Forsell) – Santana, Purzycki, Marquitos – Łobodziński (C) (74′ Ojamaa), Piątkowski, Piasecki

Górnik: Loska – Michalski, Wiśniewski, Suarez, Gryszkiewicz – Liszka (19′ Nowak) (66′ Ambrosiewicz), Żurkowski, Matuszek (C), Smuga (86′ Wolniewicz) – Jimenez, Angulo