blank
Udostępnij:

Kwalifikacje LE: Wisła Kraków lepsza od wicemistrza Kosowa

Wisła Kraków pokonała u siebie KF Llapi 2:0 w pierwszym meczu 1. rundy eliminacji Ligi Europy.

Wisła Kraków po niespodziewanym zwycięstwie w Pucharze Polski po raz pierwszy od 12 lat zagrała w europejskich pucharach. Rywalem Białej Gwiazdy w 1. rundzie kwalifikacji Ligi Europy jest wicemistrz Kosowa KF Llapi dla którego jest to trzeci występ w Europie w historii. Do tej pory jednak klub ten nie przechodził 1. rundy eliminacji przegrywając rywalizację z macedońskim Shkupi i czarnogórskim Buducnost Podgorica.

Wisła rewelacyjnie rozpoczęła zmagania. Już w 2. minucie wyszła na prowadzenie po ładnym uderzeniu Igora Sapały, który uderzał na dwa razy na bramkę przeciwnika. 28-latek został autorem najszybszego gola dla drużyny z Krakowa w historii występów tego zespołu w europejskich pucharach. Po zdobytej bramce Wisła Kraków niebezpiecznie cofnęła się na własną połowę. Przez kilka minut to Llapi narzucało tempo gry. Wicemistrz Kosowa miał problemy z organizacją gry po przejęciu piłki i nie czuł się komfortowo mając futbolówkę przy nodze. Mimo tego nie dopuszczał drużyny Kazimierza Moskala do wykreowania akcji na podwyższenie wyniku.

Po przerwie po raz kolejny zaatakowała Wisła Kraków. W niewytłumaczalny sposób gola na 2:0 nie trafił Angel Baena Perez uderzając mocno w poprzeczkę na odkrytą połowę bramki po interwencji Avdyli'ego. KF Llapi zdecydowanie opadło z sił, ale Wisła Kraków nie potrafiła wykorzystać swoich sytuacji. W dośrodkowaniach brakowało dokładności, a w samej końcówce spotkania elementu większego ryzyka czy wyższego pressingu na rywalu, który nie czuł się komfortowo w budowie ataku pozycyjnego. Ostatecznie Wisła zdołała strzelić drugą bramkę, ale po zamieszaniu, które wywiązało się po stałym fragmencie gry. Najlepiej odnalazł się w nim Angel Rodado. Hiszpan mocnym strzałem w prawy dolny róg bramki pokonał bramkarza i dał Wiśle względny spokój przed rewanżem.

11.07.2024, 1. runda kwalifikacji Ligi Europy,  Stadion Miejski im. Henryka Reymana (Kraków)

Wisła Kraków - KF Llapi 2:0 (1:0)

Bramki: 2' Sapała, 90+5' Rodado

Wisła Kraków: Chichkan  -  Mikulec, Colley, Uryga (C), Jaroch  -  Carbo Bellapart, Sapała (68' Młyński), Sukiennicki, Gogol (68' Dziedzic), Baena Perez (81' Kiakos)  -  Rodado

KF Llapi: Avdyli  -  Useini, Vokrri, Ahmeti (78' Peci), Krasniqi, Rama  -  Namani (C), Ramadani (46' Musolli), Blakqori (78' Bytyqi), Baftiu  -  Januzi (73' Gashijan)

Żółte kartki: 35' Ramadani (KF Llapi), 62' Jaroch (Wisła Kraków), 71' Namani (KF Llapi), 80' Sukiennicki (Wisła Kraków), 83' Musolli (KF Llapi)

Sędzia główny: Marc Nagtegaal (Holandia)