fot. Wikimedia
Udostępnij:

Futbol egzotyczny – Liechtenstein

Po długiej przerwie od futbolu egzotycznego, wracamy z nieco zmienioną formą. Od teraz odcinki będą pojawiać się co 2 tygodnie we wtorek, a bohaterem dzisiejszego jest jedno z najmniejszych państw w Europie - Liechtenstein!

Historia:
Te mało państwo położone na zachód od Austrii jest niepodległe od 1886 roku i ma powierzchnię zaledwie 160km². Początki piłki nożnej narodziły się w tym kraju w 1934 roku, wraz z założeniem LFV (Liechtenstein Football Association). Pierwszy oficjalny mecz drużyna narodowa rozegrała 9 marca 1982 r. w Balzers ze Szwajcarską kadrą B. Można powiedzieć, że jak na pierwszy mecz to bardzo dobry wynik granatowo-czerwonych, którzy przegrali tylko 0:1. Na swoje pierwsze zwycięstwo podopieczni Alfreda Riedla (bo to on wtedy był trenerem Liechtensteinu) musieli czekać aż do 14 października 1998 r. , kiedy to ograli Azerbejdżan 2:1.

Liga:
I tutaj zaczyna się ciekawie, ponieważ Liechtenstein, jako jedyny zarejestrowany członek UEFA nie posiada ligi! Zamiast co weekendowych meczy, kluby grają w Liechtenstein Cup, co jest odpowiedników Pucharu, w którym przegrana drużyna odpada. W tym kraju jest oficjalnie zarejestrowanych zaledwie 7 zespołów, dlatego do pucharu kraju dobierane są drużyny młodzieżowe i drugie składy z drużyn! Najpopularniejszym zespołem w Liechteinstainie jest FC Vaduz, które ze względu, że sportowo zdecydowanie odbiega (w sensie pozytywnym) od innych drużyn, gra w Lidze Szwajcarskiej. Żeby sobie wyobrazić jaka jest różnica między Vaduz, a innymi zespołami grającymi w Liechtenstein Cup, należy przytoczyć wynik ostatniego finału pucharu, w którym był wynik 11:0 (wiadomo dla kogo)!

Ciekawostki:
Największe zwycięstwo jakie kiedykolwiek odnieśli podopieczni Rene Pauritscha (aktualny trener), to wynik 4:0 z Macedonią odniesiony podczas el. MŚ 2006. W tych eliminacjach Liechtenstein odniósł jeszcze jeden wielki sukces, mianowicie zremisował z bardzo mocną Portugalią (2:2). Mimo, że jest to jeden z najmniejszych państw w Europie, a ludzi w tym kraju jest dwa razy mniej niż w Bełchatowie, to prężnie działają zespoły U-16, U-17, U-18 i U-19. Drużyna tych pierwszych wywalczyła nawet awans do Mistrzostw Europy U-16 w 1998 r. , ale w turnieju głównym przegrali wszystkie mecze, natomiast zespół U-18 organizował młodzieżowe ME 2003, lecz oni też zbytnio się nie popisali. Granatowo-czerwoni raz grali z reprezentacją Polski i przegrali 0:2. Bramki dla biało-czerwonych zdobyli wtedy Sobiech i Rybus.

 


Avatar
Data publikacji: 10 maja 2016, 16:23
Zobacz również

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.