MARCA

Dziś w Petersburgu odbył się pierwszy półfinał Mistrzostw Świata, w którym między sobą rywalizowały Francja i Belgia. Obie ekipy w poprzedniej fazie rozgrywek wyeliminowały ostatnie drużyny z Ameryki Południowej – Urugwaj i Brazylię. Tego wieczoru przystapiły do walki o wielki finał! Ze zwycięstwa mogli się cieszyć piłkarze Francji, bowiem pokonali oni Belgię 1:0. Jedyną bramkę po uderzeniu głową Samuel Umtiti.

Od pierwszych minut można było zauważyć, że lepiej w ten mecz weszły Czerwone Diabły. Dobrą okazję na napoczęcie rywala miał Eden Hazard. Posłał on podanie z lewego skrzydła do kolegów ustawionych w polu karnym. Z interwencją zdążył Umtiti. W 13. minucie Kylian Mbappé został obsłużony prostopadłym podaniem, minął dwóch przeciwników w polu, lecz szybciej do piłki dopiegł Thibaut Courtois i zniwelował zagrożenie. W 16. minucie zagrożenie pod bramka Llorisa ponownie stworzył Hazard. Tym razem piłka minimalnie przeszła obok słupka. Francja nie pozostała dłużna. Blaise Matuidi oddał strzał zza 16. metra, ale nie zaskoczył on bramkarza. Belgia coraz bardziej kontrolowała ten mecz. Byli lepsi w ataku pozycyjnym oraz kasowali wszelkie kontry jakie stworzyli sobie ich przeciwnicy. W 31. minucie podopieczni Didiera Deschampsa mogli wyjść na prowadzenie. Z rzutu wolnego uderzał Griezmann, piłka trafiła pod nogi Pavarda, ten jeszcze dośrodkował w pole karne do wbiegającego Giroud. Napastnik Chelsea uderzył głową, niestety niecelnie. Przed przerwą Trójkolorowi mogli objąć prowadzenie, ale zbyt samolubnie zachował się Griezmann. Zamiast podać do lepiej ustawionch kolegów zdecydował się na strzał, co nie było najlepszą decyzją. Parę sekund później mógł się zrehabilitować wykonując rzut wolny. Niestety i tym razem zawiódł. Najpierw trafił w mur, a potem fatalnie podał do Pavarda. Do przerwy 0:0.

Na drugą połowę piłkarze Francji wyszli odmienieni. Ich gra zmieniła się diametralnie w stosunku do tego co widzieliśmy w pierwszej połowie. Efektem tego był szybko strzelony gol w wykonaniu Samuela Umtitiego. Wykorzystał on dośrodkowanie z rzutu rożnego i pewnym strzałem pokonał bramkarza Belgii. Ale na tym pokaz ich siły się nie skończył. Mogliśmy zauważyć miedzy innymi genialne zagrania Kyliana Mbappé, które mogły dać podwyższenie wyniku. Czerwone Diabły nie poddawały się. Mocny strzał oddał Marouane Fellaini, ale piłka przeleciała obok słupka. Kolejną okazję dla Francji stworzyli Griezmann wraz z Mbappé, ale zmarnował ją Olivier Giroud. Dobrą okazję na wyrównanie miał Axel Witsel, ale jego strzał obronił Hugo Lloris. W 88. minucie arbiter spotkania podyktował dla Belgii rzut wolny, do którego podszedł Kevin De Bruyne. Wrzucił futbolówkę w pole karne, niestety Raphaël Varane wybił ją poza plac gry. Przed zakończeniem meczu niemalże stuprocentową sytuację miał Corentin Tolisso, ale Courtois wzniósł się na wyżyny i kapitalnie obronił to uderzenie. Mecz kończy się wynikiem 1:0.