Francja pierwszym ćwierćfinalistą na mundialu!

marca.com

Dziś w Kazaniu rozegrano pierwszy mecz 1/8 finału Mistrzostw Świata. O awans do następnej fazy walczyły dziś Francja jako lider grupy C oraz Argentyna, która zajęła drugie miejsce w grupie D. Podopieczni Didiera Deschampsa pokonali ekipę Albicelestes 4:3.

Pierwszą dogodną okazję na zdobycie gola miała Argentyna. Éver Banega posłał dośrodkowanie z rzutu wolnego, ale piłkę wybiła obrona. W 8. minucie faulowany przed polem karnym został Kylian Mbappé. Do rzutu wolnego podszedł Antoine Griezmann, ale piłka po jego uderzeniu trafiła w poprzeczkę. Pięć minut później z błyskawiczną kontrą ruszył Mbappé, minął on trzech rywali w środku boiska, a na koniec został sfaulowany przez Marcosa Rojo w obrębie pola karnego. Jedenastkę na gola zamienił Griezmann. Argentyna natychmiast ruszyła do ataku w celu jak najszybszego odrobienia strat. Dobrą ku temu okazję miał Enzo Perez, ale dostał za mocne podanie od kolegów ze środka pola. Francja zaś chciała podwyższyć prowadzenie. Posłał podanie do środka pola karnego, ale futbolówkę przejął Armani. Następną sytuację bramkową mogliśmy zobaczyć pod bramką Llorisa, kiedy Messi mógł oddać strzał. Niestety piłkę odebrali mu obrońcy. Kolejną okazję na gola miał Paul Pogba. Pomocnik Trójkolorowych jednak fatalnie przestrzelił z rzutu wolnego. Chwilę później Francja miała szansę na drugą bramkę. Kombinacyjną akcję rozegrali Benjamin Pavard i Antoine Griezmann w prawej części boiska. Na końcu obrońca dośrodkował w pole karne do wbiegającego Oliviera Giroud, ale napastnik Chelsea minimalnie minął się z piłką. W 41. minucie fenomenalnym uderzeniem popisał się Ángel Di María. Nie kryty przed polem karnym, majacy dużo miejsca i czasu kapitalnie uderzył w kierunku bramki Hugo Llorisa i dał wyrównanie Albicelestes. Bramkarz Tottenhamu był bez szans. Do przerwy 1:1.

Druga połowę lepiej rozpoczęli piłkarze Albicelestes. Już w 48. minucie gola na 1:2 zdobył Gabriel Mercado. Było w tym trochę przypadku, ponieważ piłka uderzona przez Messiego odbiła się od prawego obrońcy i całkowicie zmyliła interweniującego Llorisa. Chwilę później fatalnie we własnym polu karnym zachowali się Fazio oraz Armani. Stoper zagrywał do bramkarza, a ten w ogóle nie zareagował. Całą sytuację chciał wykorzystać Griezmann, ale nie udało mu się wpakować piłki do pustej bramki. W 57. minucie Francja doprowadziła do wyrównania. Lucas Hernández posłał dośrodkowanie z lewej strony boiska, piłka trafiła pod nogi  Benjamina Pavarda, a ten fenomenalnym uderzeniem pokonał Franco Armaniego.

W 64. minucie prowadzenie dla Francuzów podwyższył Kylian Mbappé. Doskonale odnalazł się w polu karnym i prostym zwodem minął dwóch obrońców i umieścił piłkę w siatce. Na zegarach nie wyświetliła się jeszcze 70. minuta, a Trójkolorowi za sprawą Mbappé prowadzili już dwoma bramkami. Tym razem zawodnik PSG podanie od Oliviera Giroud zamienił na gola. Argentyna lekko zamroczona całą sytuacją ruszyła do odrabiania strat. Nie miała za dużo czasu, bowiem nie co więcej niż kwadrans. Jedną z takich sytuacji miał Maximiliano Meza, ale piłkę po jego strzale złapał Lloris. Chwilę później gola kontaktowego mógł zdobyć Messi, lecz zbyt lekko uderzył piłkę. Udało się to dopiero Sergio Aguero w 93. minucie, kiedy to wykorzystał dośrodkowanie od Messiego i strzałem głową pokonał francuskiego bramkarza. Czasu na gola wyrównującego było jednak zbyt mało, mecz kończy się wynikiem 4:3.