Fortuna Puchar Polski: Górnik pokonuje Piasta w rzutach karnych i uzupełnia listę ćwierćfinalistów

W meczu 1/8 finału Fortuna Pucharu Polski Piast Gliwice przegrał w rzutach karnych z Górnikiem Zabrze 2:4. W regulaminowym czasie gry i dogrywce był remis bezbramkowy.

Pierwotnie mecz pomiędzy Piastem a Górnikiem miał się odbyć pod koniec listopada. Przeszkodził w tym jednak covid w gliwickiej drużynie, więc mecz został przełożony na dziś. Patrząc na formę obu drużyn, to minimalnym faworytem byli zabrzanie, ale Jan Urban postanowił dziś postawić na troszkę bardziej rezerwowy skład.

W pierwszych minutach spotkania, to Piast miał przewagę i wydawało się, że szybko uda mu się objąć prowadzenie. Później spotkanie jednak się uspokoiło, a pierwszy celny strzał oddał Górnik w 13. minucie. Robert Dadok dośrodkował z rzutu wolnego, jeden z defensorów gospodarzy wybił futbolówkę, dopadł do niej Jakub Szymański i uderzył z pierwszej piłki, ale Frantisek Plach pewnie interweniował. Ta sytuacja podbudowała podopiecznych Jana Urbana, którzy zaczynali przejmować kontrolę nad spotkaniem i stwarzać ofensywne okazje. Jedną z nich miał Piotr Krawczyk, który dostał świetne dośrodkowanie od jednego z partnerów i moment później strzelił głową jednak Plach kapitalnie obronił i uratował swoją drużynę. Podopieczni Waldemara Fornalika groźnie odpowiedzili dopiero w 38. minucie. Tom Hateley kapitalnie podał do Kamila Wilczka, ten uderzył sprzed szesnastki, lecz minimalnie chybił. Ostatecznie goli do przerwy nie zobaczyliśmy, lecz spotkanie było na całkiem niezłym poziomie.

Druga połowa mogła rozpocząć się dobrze dla Piasta, który za sprawą Michała Chrapka mógł objąć prowadzenie. Pomocnik gospodarzy postanowił strzelić z dystansu, zrobił to jednak w środek bramki, ale Grzegorz Sandomierski i tak musiał się wykazać, wybijając futbolówkę na rzut rożny. Niestety to była jedna groźna sytuacja gliwiczan w drugiej części, a Górnik praktycznie ich nie miał. Oznaczało to dogrywkę, co wcale nie było przyjemnością, bo drugie czterdzieści pięć minut było bardzo słabe.

Dodatkowe pół godziny wyglądały dokładnie tak, jak się spodziewaliśmy, czyli granie meczu tak, aby dociągnąć do serii jedenastek. No i ostatecznie tych jedenastek się doczekaliśmy, bo praktycznie okazji nie było, choć w końcówce dogrywki z dystansu strzelał Hateley, lecz minimalnie przestrzelił i w Gliwicach oglądaliśmy serie jedenastek.

Rzuty karne lepiej uderzali podopieczni Jana Urbana, którzy ostatecznie wygrali je 4:2 i uzupełnili listę ćwierćfinalistów Pucharu Polski. Tam na nich czeka już Lech Poznań.