Fortuna 1. Liga: Miedź Legnica bez szans w Radomiu

Kibice, stadion Miedzi Legnica / fot. Mikołaj Barbanell (Piłkarski Świat)

W 33. kolejce Fortuna 1. Liga, pewny gry w barażach Radomiak Radom w przekonywującym stylu zdobył komplet punktów w starciu z Miedzią Legnica (3:0). Wspomniane spotkanie było drugim punktem niedzielnej oferty związanej z emocjami na zapleczu polskiej Ekstraklasy.

W bardziej “bojowym” nastroju do nadchodzącej rywalizacji podchodzili gracze popularnej “Miedzianki”, którzy pragnęli dzisiaj “ugruntować” swoją pozycję w strefie barażowej, umożliwiającej podjęcie walki o udział w następnym sezonie PKO BP Ekstraklasy. Jedną z obligatoryjnych przesłanek do realizacji wyżej wzmiankowanego celu była wygrana w dzisiejszym spotkaniu.

Początek starcia w Radomiu był bardzo “zachowawczy” w wykonaniu obu stron. Każda z ekip próbowała konstruować akcje, poprzez wymianę wielu krótkich podań. W 10. minucie sędzia Wajda zastosował karę indywidualną w kierunku Josipa Soljicia, który zaprezentował bardzo groźny wślizg na nogi pędzącego z piłką Leandro. Dwudziesta minuta pojedynku przyniosła kibicom soczysty strzał z blisko czterdziestu metrów w wykonaniu Leandro. Futbolówka, pomimo ciekawej rotacji, poleciała obok światła bramki gości. Chwilę później, po przechwycie futbolówki w środku pola, Radomiak stworzył sobie sposobność strzelecką. Damian Nowak, jednak mocnym kropnięciem z dwudziestu metrów, przeniósł piłkę nad poprzeczkę. W przeciągu dwóch pierwszych kwadransów sympatycy na stadionie nie zobaczyli klarownych okazji bramkowych, jednakże nie można było nikomu na placu gry zarzucić braku zaangażowania. Marquitos w 38. minucie ligowej batalii popisał się przewinieniem taktycznym, za które został słusznie ukarany żółtym kartonikiem. Tuż przed przerwą, Damian Nowak zaprezentował przepiękny strzał od rzutu wolnego, który obił poprzeczkę bramki Łukasza Załuski. W 43. minucie, doświadczony goalkeeper musiał wyciągać piłkę z bramki, ponieważ bardzo precyzyjnym zagraniem zza linii pola karnego wykazał się Rafał Makowski. W szesnastce przyjezdnych było ogromne zamieszanie, które pomogło wspomnianemu Makowskiemu.

Na drugą połowę rywalizacji został z ławki rezerwowych wydelegowany Marcin Pietrowski. Doświadczony piłkarz zastąpił posiadającego już na swoim koncie żółtą kartkę, Josipa Soljicia. W 50. minucie, Artur Pikk wysoce niefortunnie uderzył ręką w twarz Leandro. Arbiter główny odgwizdał faul, ale z powodu braku premedytacji, nie wyciągnął ze swojej kieszonki żółtej kartki. Cztery minuty po tym zdarzeniu, kibice Radomiaka Radom mogli cieszyć się z podwyższenia, uzyskanego bezpośrednio z rzutu wolnego. Dawid Abramowicz kapitalnie dokręcił futbolówkę ze stałego fragmentu gry. Gdy zegarowy stadion wskazywał na sześćdziesiątą drugą minutę, to już na tablicy wyników widniało 3:0. Zza pleców obrońców Miedzi idealnie wyskoczył Patryk Mikita i dokładnym strzałem ulokował piłkę przy prawym słupku bramki. Cały blok defensywny przyjezdnych wyglądał na kompletnie pogubiony. Kwestia dalszych strat goli wydawała się już jedynie formalnością. Sympatyków legnickiego klubu mógł martwić w szczególności fakt, że piłkarze nie mieli żadnych piłkarskich argumentów, którymi zdołaliby się w jakiś sposób przeciwstawić gospodarzom. W 88. minucie, zespół gości był bliski zdobycia gola “honorowego”, aczkolwiek fenomenalnie na refleks nieprzyjemny strzał Joana Romana wyciągnął Cezary Miszta.

Rezultat końcowy w pełni odzwierciedlał wydarzenia, które miały dzisiaj miejsce na Stadionie Miejskim w Radomiu. Gospodarzom udało się pierwszorzędnie wykorzystać najmniejsze niedoskonałości w grze obronnej Miedzi Legnica. Oba kluby zobaczymy w barażowych spotkaniach.

Radomiak Radom 3:0 Miedź Legnica

Gole: Rafał Makowski (43′), Dawid Abramowicz (54′), Patryk Mikita (62′)

Żółte kartki: Patryk Mikita (63′), Rafał Makowski (75′), Mateusz Michalski (85′) – Josip Soljić (10′), Marquitos (38′), Omar Santana (65′), Bożo Musa (90+1′)

Skład Radomiaka Radom: Cezary Miszta – Damian Jakubiak, Maciej Świdzikowski (87′ Kacper Pietrzyk), Mateusz Cichocki, Dawid Abramowicz – Mateusz Michalski, Leandro (84′ Adam Banasiak), Mateusz Lewandowski (76′ Jakub Nowakowski), Rafał Makowski, Damian Nowak – Patryk Mikita.

Skład Miedzi Legnica: Łukasz Załuska – Marquitos, Paweł Zieliński, Maciej Śliwa  – Nemanja Mijusković (47′ Grzegorz Bartczak), Artur Pikk, Kacper Kostosz (74′ Patryk Makuch), Josip Soljić (46′ Marcin Pietrowski), Omar Santana, Bożo Musa – Joan Roman.

Arbiter główny: Tomasz Wajda

Data i miejsce rozgrywania zawodów: 19.07.2020, Stadion Miejski w Radomiu.