Finał sezonu 2020/2021 w PKO Bank Polski Ekstraklasie

Legia Warszawa

Artur Boruc, Legia Warszawa | fot. Mikołaj Barbanell

Dobiegł końca sezon 2020/2021 w PKO Bank Polski Ekstraklasie. Łącznie 240 meczów przyniosło 589 goli w całej edycji rozgrywek, co daje średnią 2,45/mecz. Mistrzostwo Polski zdobyła Legia Warszawa. Na podium za jej plecami uplasowały się Raków Częstochowa oraz Pogoń Szczecin. Z ligą pożegnało się natomiast Podbeskidzie Bielsko-Biała.

W pierwszych dziesięciu minutach ostatniej kolejki gole padły aż na pięciu stadionach. Później piłkarze również utrzymali wysokie tempo. W finale zmagań nie zanotowano żadnego bezbramkowego remisu. Z kolei Wisła Płock wyrównała rekord swojego najwyższego zwycięstwa w Ekstraklasie (4:0), dwie kolejne drużyny (Wisła Kraków i Raków Częstochowa – obie na wyjeździe – zdobyły natomiast po trzy bramki. Część z tych rezultatów przemodelowała jednak końcowy kształt tabeli.

Od 28. kolejki wiadomo było, że mistrzostwo Polski zdobędzie Legia Warszawa. Wojskowi zgromadzili 64 punkty na 90 możliwych (71,1%) i zanotowali najwięcej zwycięstw (19), meczów bez porażki (26), goli strzelonych (48), a także najlepszy bilans bramkowy (+24). To już ich piętnasty złoty medal w historii, dzięki czemu pobili rekord wszech czasów w liczbie posiadanych tytułów wśród polskich drużyn. Po niedzielnym starciu z Podbeskidziem Bielsko-Biała oficjalnie odebrała Trofeum Mistrza Polski. Dzięki temu Legia będzie reprezentowała Polskę w eliminacjach Ligi Mistrzów UEFA 2020/2021.

Tydzień temu zdecydował się też ostateczny podział miejsc na podium za plecami stołecznego zespołu. Srebrny medal wywalczył Raków Częstochowa. Na trzeciej pozycji rozgrywki zakończyła zaś Pogoń Szczecin. Dla ekipy spod Jasnej Góry to pierwsze podium mistrzostw Polski w historii. Obie te drużyny wywalczyły zarazem prawo gry w II rundzie kwalifikacji Ligi Konferencji Europy UEFA 2020/2021.

Dziś po bezpośredniej potyczce na obiekcie Portowców ten duet rywali został uhonorowany medalami w trakcie wspólnej dekoracji. Poza nimi w tych rozgrywkach zagra również czwarty w tabeli – Śląsk Wrocław. Zespół Jacka Magiery zremisował z PGE FKS Stalą Mielec i wyprzedził w tabeli Piasta Gliwice oraz Lechię Gdańsk, które poniosły porażki. Dzięki temu pierwszy raz od edycji 2015/2016 wywalczył przepustkę na kontynentalną arenę.

Piąta lokata – z identycznym dorobkiem punktowym co Śląsk – przypadła w udziale Warcie Poznań. To najlepszy rezultat w pierwszy sezon po awansie od Górnika Zabrze 2017/2018 (4.). Dwójce pozostałych beniaminków nie poszło jednak tak dobrze. Do ostatnich chwil rywalizowały one o uniknięcie spadku. Ostatecznie zwycięsko z tej korespondencyjnej rywalizacji wyszła PGE FKS Stal Mielec. Podbeskidzie Bielsko-Biała drugi raz w historii opuściło szeregi najwyższej polskiej ligi.

Najlepszym strzelcem rozgrywek został Tomas Pekhart z Legii Warszawa z 22 golami na koncie. Na drugim miejscu uplasował się najlepszy spośród Polaków, Jakub Świerczok (Piast Gliwice), który stracił siedem bramek. Czeski napastnik Wojskowych wygrał zarazem klasyfikację kanadyjską. Najlepszym asystentem został Mateusz Szwoch (10, Wisła Płock). Najwięcej czystych kont z bramkarzy zanotował natomiast Dante Stipica (17, Pogoń Szczecin).

źródło: Informacja Prasowa, ekstraklasa.org /

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.


x