EURO 2020: Francja odpada z turnieju! Mbappe nie wykorzystał decydującego karnego!

Szwajcaria

Kolejny roller-coaster emocji podczas EURO 2020! Regulaminowy czas gry nie wyłonił triumfatora meczu Francja – Szwajcaria, ale zobaczyliśmy aż sześć goli. W rzutach karnych lepsi byli “Helweci”!

W poniedziałek poznaliśmy kolejnych ćwierćfinalistów mistrzostw Europy. Na zwycięzców spotkania Francja – Szwajcaria czekali Hiszpanie, którzy wcześniej ograli 5:3 Chorwację po dogrywce.

Francuzi od początku szukali swoich okazji, ale niespodziewanie to Szwajcaria szybko wyszła na prowadzenie. Stevan Zuber znakomicie dośrodkował w pole karne. Haris Seferovic poradził sobie z Clementem Lengletem i strzałem z głowy skierował piłkę do siatki. Ponownie “Trójkolorowi” rozpoczęli ofensywę. Między innymi w 28. minucie świetną okazję miał Adrien Rabiot, niewiele przestrzelił.

Słaba dyspozycja Lengleta została zauważona, w przerwie zmienił go Kingsley Coman. Po przerwie znowu Szwajcarzy mogli mieć świetne wejście w grę. W 50. minucie Breel Embolo znalazł się polu karnym. Odegrał do Seferovicia, który wyraźnie skiksował przy strzale. Chwilę potem kolejna akcja Szwajcarów. Xherdan Shaqiri sfaulowany w polu karnym! Arbiter podjął decyzję po weryfikacji VAR, ale nie było wątpliwości. Hugo Lloris wyszedł zwycięsko z konfrontacji z Ricardo Rodriguezem! To mógł być cios przekreślający Francję. Tymczasem mogła paść szybka riposta. Paul Pogba znalazł Kyliana Mbappe, dograł mu z szesnastego metra, a ten przestrzelił o kilka centymetrów!

Druga połowa przyniosła zdecydowanie więcej emocji niż pierwsza. Wreszcie “Trójkorolowi” znaleźli drogę do bramki przeciwników, a dokładniej za sprawą Karima Benzemy, który znakomicie przyjął piłkę w polu karnym i na pełnym tempie przechytrzył golkipera w 57. minucie! 1:1!

Chwilę później Francuzi już prowadzili! Szwajcaria rozbita, a tym razem Benzema dobija z bliska dogranie Antoine Griezmanna! Podopieczni Didiera Deschampsa po przerwie wyglądali na zupełnie inny zespół. U Szwajcarii widać było już nerwy, zwłaszcza w defensywie. Silvan Widmer chciał zagrać do golkipera, a było blisko, by zaliczył samobója. Francuzi nie przerywali natarcia. W 75. minucie wydawało się, że jest już po sprawie. Tym razem na listę strzelców wpisał się Paul Pogba, który fenomenalnie uderzył z dystansu!

Szwajcarzy wrócili do żywych na dziesięć minut przed końcem. Ponownie Seferović wpakował piłkę do siatki, tym razem po dośrodkowania Kevina Mbabu. W samej końcówce Szwajcaria zdołała wyrównać! Mieli dość sporo czasu na przeprowadzenie akcji, którą sfinalizował pewnie Mario Gavranović! 3:3! A jeszcze Kingsley Coman mógł trafić na 4:3. Ale z woleja uderzył w poprzeczkę! Dogrywka!

W doliczonym czasie gry na boisku zameldował się Olivier Giroud. Ciężko było już spodziewać się aż takich wymian ciosów. W 97. minucie na boku z akcją uruchomił się Mbabu. Na pełnej prędkości minął jednego z rywali, dograł w pole karne, ale oponent wybił futbolówkę. W drugiej części dogrywki przed najlepszą szansą stanął Mbappe. Dostał znakomitą piłkę od Pogby, lecz nie wyrobił się i oddał strzał w boczną siatkę.

Ostatecznie doszło do rzutów karnych. Długo nikt się nie mylił, dość niespodziewanie to Kylian Mbappe zmarnował jedenastkę! Szwajcaria awansuje do ćwierćfinałów!

28.06.2021, godz. 21:00, 1/8 finałów Mistrzostw Europy, Bukareszt

Francja – Szwajcaria 3:3 (0:1) r.k. 4:5

Benzema 57′ i 59′, Pogba 75′ – Seferović 15′ i 81′, Gavranović 90′

Francja: Lloris (C) – Varane, Lenglet (46. Coman, 111. Thuram), Kimpembe – Pavard, P. Pogba, Kanté, Rabiot – Griezmann (88. Moussa Sissoko) – Benzema (94. Giroud), Mbappé.

Szwajcaria: Sommer – Elvedi, Akanji, Ricardo Rodríguez (87. Mehmedi) – Widmer (73. Mbabu), Freuler, Xhaka (C), Zuber (79. Fassnacht) – Shaqiri (73. Gavranović) – Seferovic (97. Schär), Embolo (79. Vargas).

Żółte kartki: Varane,  Coman, Pavard – Elvedi, Ricardo Rodríguez, Xhaka, Akanji