FIFA

W meczu dziewiątej kolejki eliminacji do przyszłorocznych Mistrzostw Świata Szkocja pokonała Słowację 1:0. Dzięki zwycięstwu podopieczni Gordona Strachana przesunęli się na drugą pozycję w tabeli grupy F.

Spotkanie zapowiadało się arcyciekawie w kontekście walki o drugie miejsce w grupowej tabeli. Obie reprezentacje przed tym meczem dzielił ledwie punkt, a w minimalnie lepszym położeniu znajdowali się Słowacy.

Początek meczu był raczej spokojny. Gra toczyła się głównie w środku pola, a sytuacji bramkowych z obu stron było jak na lekarstwo. Poważne emocje zaczęły się w 23. minucie. Za próbę wymuszenia rzutu karnego drugą żółtą, a w konsekwencji czerwoną kartkę obejrzał Róbert Mak i Słowacy od tej chwili musieli radzić sobie w osłabieniu.
Gospodarze poczuli swoją szansę i stali się stroną wyraźnie dominującą. W 36. minucie bliski otworzenia wyniku był Leigh Griffiths, ale jego strzał świetnie obronił Martin Dúbravka. Pomimo sporego naporu Szkotów, przed przerwą wynik nie uległ zmianie.

Od pierwszych minut drugiej odsłony obraz gry wyglądał podobnie, jak w pierwszej. Podopieczni Gordona Strachana wciąż przeważali, ale w dalszym ciągu nie przynosiło to efektów. Bardzo dobrze dysponowany był tego wieczoru Dúbravka, który wygrywał pojedynki z Griffithsem i jego kolegami.
Słowacki bramkarz nie miałby jednak nic do powiedzenia, gdyby w 69. minucie nieco dokładniej przymierzył Chris Martin. Po jego strzale zza pola karnego piłka trafiła w poprzeczkę. Również górna część bramki uratowała naszych południowych sąsiadów od straty gola pięć minut później. Tym razem strzelał wyjątkowo pechowy dziś Griffiths.
Tuż przed końcem regulaminowego czasu gry Szkoci wreszcie dopięli swego. Bramkową akcję przeprowadzili dwaj rezerwowi. Asystował Ikechi Anya, a piłkę do siatki skierował wspomniany już wcześniej Martin. Jak się okazało, było to decydujące trafienie. Szkocja wygrała 1:0 i jest coraz bliżej zajęcia premiowanego grą w barażach drugiego miejsca w grupie.

05.10.2017, 9. kolejka eliminacji Mistrzostw Świata, grupa F, Glasgow, Hampden Park

Szkocja – Słowacja 1:0 (0:0)
Chris Martin 89′

Szkocja: Craig Gordon – Christophe Berra, Charlie Mulgrew, Andrew Robertson, Kieran Tierney (Ikechi Anya 82′) – James Morrison, Darren Fletcher (James McArthur 79′), Barry Bannan, Matt Phillips, James Forrest (Chris Martin 61′) – Leigh Griffiths.

Słowacja: Martin Dúbravka – Peter Pekarík, Martin Škrtel, Ján Ďurica, Tomáš Hubočan – Ján Greguš, Stanislav Lobotka, Juraj Kucka (Norbert Gyömbér 80′), Róbert Mak, Marek Hamšík (Ondrej Duda 79′) – Adam Nemec (Vladimir Weiss 79′).

Żółte kartki: Morrison, Bannan – Mak, Kucka, Hamšík

Czerwona kartka: Róbert Mak (Słowacja, 23′, za drugą żółtą)

Sędzia: Milorad Mažić (Serbia)