FIFA

Reprezentacja Anglii zapewniła sobie awans do przyszłorocznych Mistrzostw Świata! W czwartkowy wieczór Synowie Albionu pokonali na Wembley Słoweńców 1:0. Gola na wagę zwycięstwa i awansu strzelił w ostatnich sekundach meczu Harry Kane.

Aby już dziś zapewnić sobie awans, Anglicy musieli co najmniej zremisować ze Słowenią. Zgodnie z oczekiwaniami, od pierwszych minut dzisiejszego starcia przewaga należała do gospodarzy. Ich ataki przypominały jednak uderzanie głową w mur. Podopieczni Garetha Southgate’a wprawdzie przedostawali się pod pole karne rywala, ale nie byli w stanie sforsować dobrze zorganizowanej słoweńskiej defensywy. Taki obraz gry utrzymywał się do końca pierwszej odsłony, która zakończyła się bezbramkowym remisem.

Po zmianie stron niespodziewanie groźniej zaatakowali Słoweńcy. Przed szansą stanął Bojan Jokić. Piłka po jego strzale odbiła się jeszcze od jednego z angielskich obrońców i wylądowała w rękach Joe Harta. Słoweńcy domagali się odgwizdania zagrania ręką i podyktowania rzutu karnego, ale gwizdek arbitra milczał.
Wraz z upływem czasu wszystko wróciło do normy i inicjatywę ponownie przejęli Anglicy. W 63. minucie byli oni bliscy objęcia prowadzenia za sprawą Marcusa Rashforda. Młody napastnik Manchesteru United podciął piłkę nad Janem Oblakiem, ale zmierzającą do bramki futbolówkę zdołał wybić Boštjan Cesar. Kilka minut później w dogodnej sytuacji znalazł się Harry Kane, ale uderzył minimalnie obok słupka.
Snajper Tottenhamu nie pomylił się już w doliczonym czasie gry. Kane wykorzystał dośrodkowanie swojego byłego klubowego kolegi Kyle Walkera i umieścił piłkę w siatce, pieczętując tym samym zwycięstwo i awans Anglików na rosyjski czempionat.

05.10.2017, 9. kolejka eliminacji Mistrzostw Świata, grupa F, Londyn, Wembley Stadium

Anglia – Słowenia 1:0 (0:0)
Harry Kane 90+3′

Anglia: Joe Hart – Kyle Walker, John Stones, Gary Cahill, Ryan Bertrand – Eric Dier, Jordan Henderson, Alex Oxlade-Chamberlain (Alex Oxlade-Chamberlain 64′), Raheem Sterling (Michael Keane 85′), Marcus Rashford – Harry Kane.

Słowenia: Jan Oblak – Aljaž Struna, Miha Mevlja, Boštjan Cesar, Bojan Jokić – Rajko Rotman (Tim Matavž 79′), Rene Krhin, Josip Iličić – Roman Bezjak (Jan Repas 72′), Benjamin Verbič, Andraž Šporar (Valter Birsa 56′).

Żółte kartki: Stones – Krhin, Mevlja, Rotman, Struna, Birsa

Sędzia: Felix Zwayer (Niemcy)