W ostatniej kolejce grupy C Niemcy pewnie na swoim boisku pokonali 4-1 Azerbejdżan i zakończyli eliminację z kompletem punktów. W Oslo Norwegowie zasłużenie pokonali pewną gry w barażach Irlandię Północną.

Pewna awansu reprezentacja Niemiec na zakończenie niezwykle udanych eliminacji chciała pożegnać się ze swoją publicznością jak najlepszym meczem, a najlepiej, wysokim zwycięstwem. Podopieczni Joachima Löwa w Kaiserslautern podejmowali Azerbejdżanem. Niemcy w zmaganiach grupowych pokazali klasę. Wygrali wszystkie dziewięć spotkań, strzelając przy tym aż 38 bramek, tracąc ledwie trzy. W tym wszystkim dwukrotnie rozgromili San Marino – u siebie wygrali 7-0, na wyjeździe 8-0. Szczególnie imponująco wygląda także wysokie zwycięstwo 6-0 nad Norwegią.

Bardzo dobre eliminacje zanotowali także Azerowie. Prócz planowanych wygranych z San Marino zdołali wygrać z Norwegią i urwać dwa punkty w bezbramkowo zremisowanym meczu z Czechami. Uzbierali dziesięć punktów, co przed tym meczem dawało im dziesięć punktów. W przypadku wygranej w tym spotkaniu mieliby matematyczne szanse na trzecie miejsce.

Niemcy od początku nie pozostawili rywalom złudzeń. W 9. minucie po dośrodkowaniu w pole karne Azerów najprzytomniej zachował się Leon Goretzka. Piłkarz Schalke sprytnym strzałem piętką skierował piłkę do bramki. W pierwszych 30 minutach meczu Niemcy stworzyli sobie jeszcze jedną dogodną sytuację bramkową. Thomas Müller wyłożył piłkę świetnie ustawionemu Sandro Wagnerowi. Uderzenie napastnika Hoffenheim instynktownie obronił bramkarz, futbolówka następnie odbiła się od słupka.

Zemściło się to chwilę później. W 34. minucie nieoczekiwanie doprowadzili do wyrównania. Osamotniony w polu karnym Ramil Şeydayev znalazł się pozornie w trudnej do wykończenia sytuacji. Zdecydował się jednak na indywidualną akcję, którą wykończył mocnym uderzeniem 0b0k interweniującego Bernda Leno. Niemcy w tym spotkaniu mieli bardzo dużo pecha. Już w pierwszej połowie z powodu kontuzji boisko opuścić musiało dwóch obrońców – Niklas Süle i Shkodran Mustafi.

Po przerwie wszelkie złudzenia opadły. W 55. minucie strzałem głową składną akcję swojego zespołu wykończył Wagner. Futbolówkę próbował wybijać jeszcze jeden z Azerów, lecz piłka przekroczyła linię bramkową. Dziewięć minut później wynik podwyższył Antonio Rüdiger. W tym momencie defensywa gości się załamała. Wystarczyły kolejne trzy minuty, by Goretzka strzelił swoją drugą bramkę w tym spotkaniu. W końcówce rywali dobił Emre Can.

Niemcy kończą eliminacje z kompletem punktów potwierdzając swoją dominację.

Niemcy – Azerbejdżan 5:1 (1:1)

Leon Goretzka 9, 67, Sandro Wagner 55, Antonio Rüdiger 64, Emre Can 82 – Ramil Şeydayev 34

Za Niemcami, którzy absolutnie zdominowali zmagania w grupie czaiła się grupa pościgowa. Na jej czele plasuje się Irlandia Północna. Zawodnicy z Wysp Brytyjskich bez względu na wynik dzisiejszego spotkania zajmą drugie miejsce w grupie i zapewnione miejsce w barażach. Norwegowie mogą czuć spory niedosyt. W eliminacjach, podobnie jak Azerbejdżan, zebrali dziesięć punktów. Zaliczyli przy tym jedną poważną wpadkę, przegrywając w Baku z Azerbejdżanem.

Mecz w Oslo był wyrównany od pierwszych minut. Brakowało w nim jednak pewnego ładunku emocji, po tym spotkaniu sytuacja zarówno jednej, jak i drugiej drużyny, nie ulegnie zmianie. Groźniejsi jednak byli Norwegowie. Najlepszą okazję stworzył sobie Birger Meling. Grający na co dzień w Rosenborgu piłkarz popisał się mocnym uderzeniem z powietrza. Futbolówka uderzona z dalekiej odległości odbiła się jeszcze przed bramkarzem, lecz Michael McGovern poradził sobie z tym uderzeniem.

Po przerwie Norwegowie nie zwolnili tempa. W 51. minucie Norwegowie za sprawą Tore Reginiussena skierowali piłkę do bramki, lecz sędzia słusznie odgwizdał pozycję spaloną. Mniej szczęścia goście mieli dwadzieścia minut później, kiedy Chris Brunt skierował piłkę do swojej bramki.

Norwegowie wygrali, lecz przez zwycięstwo Czechów z San Marino pozostaną na czwartym miejscu. Irlandia Północna mimo porażki nie straciła drugiej pozycji i może szykować się do listopadowego dwumeczu barażowego o awans do mundialu.

Norwegia – Irlandia Północna 1:0 (0:0)