El.MME: Polska wysoko wygrywa z Estonią

Reprezentacja Polski U21 zanotowała drugie zwycięstwo w eliminacjach EURO 2021.

Reprezentacja Polski do lat 21. pokonała Estonię 4:0 w meczu 2 .kolejki eliminacji UEFA Euro 2021 U21. Gole dla biało-czerwonych strzelili Przemysław Płacheta, Karol Fila, Kamil Jóźwiak i Patryk Dziczek.

Podopieczni Czesława Michniewicza rozpoczęli eliminacje do Młodzieżowych Mistrzostostw Europy 2021 od zwycięstwa na wyjeździe z Łotwą, dziś także byli zdecydowanym faworytem i każdy inny wynik niż zwycięstwo biało-czerwonych byłoby sensacją.

Polacy od początku meczu ruszyli do ataku i już w 6. minucie wyszli na prowadzenie. Kamil Pestka podał do Przemysława Płachety, ten przedostał się w pole karne i mocnym strzałem pokonał bramkarza. Okazję na podwyższenie prowadzenia miał Patryk Dziczek, który uderzał z rzutu wolnego, ale Ingmar Paplavskis pewnie chwycił piłkę po tym strzale. Estończycy pierwszy raz w stronę bramki Kamila Grabary kopnęli w 36. minucie, wtedy z rzutu wolnego strzelał Henri Jarvelaid, jednak zrobił to bardzo niecelnie. W końcówce pierwszej połowy lepszą szansę na pokonanie polskiego bramkarza miał Marko Lipp, ale jego uderzenie było minimalnie niecelnie. Do przerwy Polska prowadziła z Estonią 1:0.

Na początku drugiej połowy prowadzenie mógł podwyższyć Paweł Tomczyk, który zmienił Patryka Klimalę, ale po minięciu obrońcy fatalnie przestrzelił. W 65. minucie podopiecznym Czesława Michniewicza udało się podwyższyć prowadzenie. Płacheta dośrodkował w szesnastkę, piłkę do tyłu zgrał Tomczyk, a tam z woleja cudownie uderzył Karol Fila i pięknym uderzeniem pokonał Paplavskisa. Kwadrans później było już 3:0. Fila podał do Mateusza Bogusza, ten uderzył, bramkarz Estonii odbił futbolówkę wprost pod nogi Kamila Jóźwiaka, a pomocnik biało-czerwonych skierował ją do pustej bramki. W doliczonym czasie gry podopieczni Czesława Michniewicza dostali jeszcze rzut karny. Bogusz w szesnastce faulowany był przez jednego z obrońców, a jedenastkę pewnie wykorzystał Dziczek.

Ostatecznie Polska pokonała Estonię 4:0 i niewątpliwie jest to w pełni zasłużone zwycięstwo, biało-czerwoni od początku do końca kontrolowali mecz, praktycznie ani razu nie dali gościom zagrozić bramce Grabary i zanotowali drugie zwycięstwo w eliminacjach Euro 2021 do lat 21.

10.09.2019, 2. kolejka eliminacji UEFA Euro 2021 U21, Stadion Miejski w Białymstoku

Polska U21 – Estonia U21 4:0 (1:0)

Przemysław Płacheta 6′, Karol Fila 65′, Kamil Jóźwiak 80′, Patryk Dziczek 90+4′ (k)

Polska: Kamil Grabara – Karol Fila, Sebastian Walukiewicz, Jan Sobociński, Kamil Pestka – Bartosz Bida (Mateusz Bogusz 63′), Patryk Dziczek, Daniel Ściślak (Marcin Ambrosiewicz 69′), Kamil Jóźwiak (Patryk Szysz 87′) – Przemysław Płacheta (Marcin Listkowski 87′), Patryk Klimala (Paweł Tomczyk 46′)

Estonia: Ingmar Paplavskis – Mario Miil, Kristjan Pelt, Marko Lipp, Henri Jarvelaid – Mihkel Jarviste (Kaarel Usta 81′), Markus Soomets, Markus Poom (Alex Roosalu 81′), Artur Ujanov (Mark Edur 70′), Henri Valja (Kristjan Kask 61′) – Kristofer Piht (Sten Reinkort 61′)

Żółte kartki: Patryk Dziczek – Markus Poom, Mario Miil, Marko Lipp, Kaarel Usta, Henri Jarvelaid

Sędzia: Rohit Saggi