UEFA

UEFA.com

W rewanżowym meczu drugiej rundy eliminacji Ligi Mistrzów Legia Warszawa pewnie pokonała IFK Mariehamn 6:0. Tym samym mistrzowie Polski przypieczętowali awans do kolejnej fazy rozgrywek, w której zmierzą się z FK Astana.

Po przekonującym zwycięstwie w pierwszym spotkaniu (3:0) trener Jacek Magiera zdecydował się dokonać kilku zmian w wyjściowej jedenastce na dzisiejszy mecz. W pierwszym składzie znalazło się miejsce m.in. dla młodych Rafała Makowskiego i Sebastiana Szymańskiego oraz wracających po problemach zdrowotnych Michałów: Pazdana i Kucharczyka. Pomimo kilku roszad, Legia była zdecydowanym faworytem tego starcia, które miało być w zasadzie jedynie dopełnieniem formalności, jeśli chodzi o awans do kolejnej fazy eliminacji.

Zgodnie z oczekiwaniami, legioniści rozpoczęli od mocnego uderzenia. Już w 6. minucie pięknym strzałem zza pola karnego wynik meczu otworzył Guilherme.
W kolejnych minutach na boisku niewiele się działo, ale końcówka pierwszej połowy była w wykonaniu mistrzów Polski piorunująca. W 37. minucie Guilherme zagrał do Sebastiana Szymańskiego, a jego dogranie w pole karne niefortunnie przeciął Kristian Kojola, pokonując w ten sposób własnego bramkarza. Kilka minut później było już 3:0. Krzysztof Mączyński precyzyjnym podaniem uruchomił Michała Kucharczyka, a ten wyszedł na czystą pozycję i bez większych problemów skierował piłkę do siatki.

Na początku drugiej połowy legioniści mieli okazję na kolejnego gola. Z prawej strony w pole karne zagrał wprowadzony w przerwie Konrad Michalak, a Łukasz Moneta z niewielkiej odległości uderzył wprost w Marca Nordqvista.
Po chwili Moneta zrehabilitował się za niewykorzystaną okazję. Skrzydłowy Legii wbiegł między dwójkę obrońców i dał się sfaulować Kojoli w polu karnym. Sędzia nie miał wątpliwości i wskazał na jedenasty metr, a rzut karny na gola zamienił Kucharczyk.
Legioniści nie zamierzali na tym poprzestać i szukali kolejnych sytuacji. Strzały na bramkę mistrzów Finlandii oddawali m.in. Moneta i Szymański, ale brakowało im skuteczności. Kiedy już mistrzom Polski udało się jednak trafić do siatki, uczynili to dwukrotnie w odstępie dwóch minut. W rolach głównych wystąpili młodzi gracze Legii. W 80. minucie Sebastian Szymański wykorzystał zagranie Kaspera Hamalainena i strzałem głową umieścił piłkę w bramce, a po chwili błąd defensywy mistrzów Finlandii wykorzystał Konrad Michalak.
Końcowe minuty spotkania nie przyniosły już zmiany rezultatu. Legia Warszawa rozgromiła IFK Mariehamn w dwumeczu aż 9:0 i pewnie awansowała do trzeciej rundy eliminacji Ligi Mistrzów, w której czeka na nią FK Astana. Pierwszy mecz za tydzień w stolicy Kazachstanu.

Legia Warszawa – IFK Mariehamn 6:0 (3:0)
1:0 – 6′ – Guilherme
2:0 – 37′ – Kristian Kojola (sam.)
3:0 – 40′ – Michał Kucharczyk
4:0 – 54′ – Michał Kucharczyk
5:0 – 80′ – Sebastian Szymański
6:0 – 82′ – Konrad Michalak

Legia: Cierzniak – Jędrzejczyk, Dąbrowski, Pazdan (57′, Kopczyński), Hlousek – Makowski, Mączyński, Guilherme (46′, Michalak), Moneta, Szymański – Kucharczyk (65′, Hamalainen).
IFK: Nordqvist – Da Cruz, Kojola (67′, Granlund), Lyyski, Maenpaa – Ekhalie, Petrović, Span, Sellin (75′, Mattsson), Sid – Kangaskolkka (86′, Amani).