El. Ligi Mistrzów: Wymęczony awans Legii, bohaterem Jose Kante

Jose Kante (Legia Warszawa) / fot. Mikołaj Barbanell (Piłkarski Świat)

Legia Warszawa pokonała w pierwszej rundzie eliminacji Ligi Mistrzów irlandzki zespół – Linfield FC (1:0).

W poniedziałkowy wieczór pojawił się niepokój wśród osób związanych z mistrzem Polski, gdy okazało się, że jeden  zawodników jest zarażony Covid-19 i zaistniało ryzyko objęcie kwarantanną resztę drużyny. Na szczęście Główny  Inspektorat Sanitarny nie wydał drastycznej decyzji i delikwent pozostaje w odosobnieniu. W trzech pierwszych rundach o awansie decyduje jedno spotkanie, a Legia awansując do II rundy również będzie gości rywala u siebie.

Aleksandar Vuković zdecydował się wystawić żelazną jedenastkę, a porównaniu do ostatniego starcia pucharowego z GKS-em Bełchatów (6:1) do składu wskoczył Walerian Gwilia w miejsce Macieja Rosołka.  – Na pewno nie jest to drużyna, którą możemy lekceważyć. Musimy być skoncentrowani i udowodnić na boisku, że jesteśmy drużyną lepszą. Tylko to się liczy, wszystko inne schodzi teraz na drugi plan – przestrzegał szkoleniowiec.

Pierwsza połowa była senna i poza strzałem Tomasa Pekharta nic ciekawego się nie wydarzyło. Należy oddać mistrzom Irlandii, że potrafili przejąć inicjatywę i potrafili spokojnie wymienić podania na połowie warszawian. Obraz gry po zmianie stron nie zmienił się. Monotonne prowadzenie piłki i fatalne pomyłki po stronie legionistów oddalały ją następnej fazy. Od 75. minuty gospodarze grali w przewadze, gdy drugi żółty kartonik tego wieczoru obejrzał Kirk Millar. W 82. minucie Jose Kante precyzyjnie uderzył zza pola karnego i wlał radość w serca kibiców. W 86. minucie Maciej Rosołek mógł podwyższyć wynik, ale futbolówka odbiła się od słupka. To nie był koniec emocji. Dwie minuty później słupek uratował legionistów.

18.08.2020, 1. runda el. Ligi Mistrzów, Stadion Wojska Polskiego, bez publiczności

Legia Warszawa – Linfield FC 1:0 (0:0)

Jose Kante 81′

Legia: Artur Boruc – Mateusz Karbownik, Mateusz Wieteska, Artur Jędrzejczyk, Filip Mladenović – Domagoj Antolić, Bartosz Slisz (Bartosz Slisz 46′) – Paweł Wszołek, Walerian Gwilia, Luquinhas – Tomas Pekhart (Jose Kante 70′)

Linfield: Chris Johns – Ethan Boyle, Matthew Clarke, Niall Quinn (Navid Nasseri 84′), Ross Larkin, Mark Stafford, Kirk Millar, Jamie Mulgrew, Stephen Fallon, Bastien Hery (Connor Pepper 79′) – Shayne Lavery (Christy Manzinga 76′)

Żółte kartki: Jose Kante – Bastien Hery, Kirk Millar, Shayne Lavery, Connor Pepper

Czerwona kartka: Kirk Millar 75′

Sędzia: Nicolas Laforge (Belgia)