El. Ligi Konferencji Europy: Popis Pogoni Szczecin, awans tylko formalnością

twitter.com/PogonSzczecin / pogonszczecin.pl

Piłkarze Pogoni Szczecin znakomicie pokazali się w pierwszej konfrontacji w eliminacjach Ligi Konferencji Europy. Portowcy rozbili u siebie islandzkie KR Reykjavik (4:1).

Wydarzeniem dnia w Szczecinie, która uradowała sympatyków była informacja o przedłużeniu umowy z Kamilem Grosickim do połowy 2024 roku. Przed rokiem nie udało się przebrnąć Portowcom przez II rundę el. Ligi Konferencji Europy i lepsi okazali się piłkarze chorwackiego NK Osijek (o:o, 0:1). Tym razem nadzieje były większe, a pierwszy rywal, to aktualnie szósty zespół islandzkiej ekstraklasy.

Oni niczego łatwo nie oddadzą. To będzie twardy mecz, KR ma znacznie większe doświadczenie od nas w europejskich pucharach. Zrobimy wszystko co możemy, aby wygrać jutrzejsze spotkanie. Za każdym razem, gdy wybiegamy na boisko, gramy o zwycięstwo. Ale musimy też pamiętać, że nie jest żadną stacją końcową – tłumaczył spokojnie Jens Gustafsson, który debiutował na ławce trenerskiej.

Gospodarze od początku  zaczęli od wysokiego pressingu i lewą stroną brylował Kamil Grosicki. W 3. minucie po wrzutce pomocnika na strzał przewrotką zdecydował się Kamil Drygas, ale golkiper był czujny. W 7. minucie znów napędzony atak lewą stroną przez Portowców był już skuteczny. Kamilowi Drygasowi nie pozostało nic innego, by tylko skierować piłkę do siatki z kilka metrów, a asystował Sebastian Kowalczyk.

W 16. minucie wynik podwyższył Luka Zahović, który wykorzystał dobitkę po zatrzymanym Sebastianie Kowalczyku. Pięć minut przed przerwą na 3:0 strzelił Jakub Bartkowski i było jasne, że tego dnia nic złego nie wydarzy się dla Pogoni.

W 56. minucie po rzucie rożnym wykonywanym przez Damiana Dąbrowskiego, skutecznym uderzeniem z głowy popisał się Kamil Drygas. Goście doczekali się honorowego gola po stałym fragmencie gry w 71. minucie, gdy szczecinian zaskoczył Aron Larusson. Pogoń została zepchnięta i po świetnym okresie gry, to Islandczycy dochodzili do głosu i zdecydowanie zmienili oblicze po koszmarnej pierwszej połowie. Rewanż już za tydzień w Islandii o godzinie 20:15.

07.07.2022, I runda el. Ligi Konferencji Europy, Stadion Miejski im. Floriana Krygiera,

Pogoń Szczecin – KR Reykjavik 4:1 (3:0)

Kamil Drygas 7′, 56′, Luka Zahović 16′, Jakub Bartkowski 40′ – Aron Larusson 71′

Pogoń: Dante Stipica – Jakub Bartkowski, Konstantinos Triantafyllopoulos, Benedikt Zech, Luis Mata – Damian Dąbrowski – Jean Carlos Silva (Mariusz Fornalczyk 62′), Kamil Drygas (Wahan Biczachczjan 72′), Sebastian Kowalczyk (Mateusz Łęgowski 85′), Kamil Grosicki – Luka Zahović (Kacper Kostorz 85′)

Reykjavik: Beitir Olafsson – Kennie Chopart, Arnor Adalsteinsson, Pontus Lindgren, Aron Larusson – Hallur Hansson (Sigurdur Hallsson 68′), Palmi Palmason (Aron Albertsson 60′), Gretar Gunnarsson (Stefan Geirsson 77′) – Atli Sigurjonsson, Kjartan Finnbogason (Stefan Ljubicić 68′), Thorsteinn Ragnarsson (Elmar Bjarnason 60′)

Żółte kartki: Stefan Geirsson

Sędzia: Eldorjan Hamiti (Albania)