El.LE: Lech pewnie wygrywa z Valmierą

Tiba

Lech Poznań - Jagiellonia Białystok, 19.07.2020 / fot. Mikołaj Barbanell

W meczu I rundy eliminacji Ligi Europy Lech Poznań pokonał Valmierę 3:0. Kolejorz wszystkie bramki zdobył w drugiej połowie.

Dzisiejszy maraton w eliminacjach do Ligi Europy kończył Lech Poznań. Rywalem Kolejorza była łotewska Valmiera i to podopieczni Dariusza Żurawia byli zdecydowanym faworytem.

Pierwszą groźną okazję w tym meczu mieli gospodarze, z rzutu wolnego na bramkę Valmiery uderzał Dani Ramírez, lecz dobrze interweniował Rūdolfs Soloha. Chwilę później na listę strzelców mógł wpisać się Kamil Jóźwiak jednak minimalnie przeniósł futbolówkę nad poprzeczką. Po upływie drugiego kwadransa pierwszej połowy podopieczni Dariusza Żurawia stworzyli sobie chyba najgroźniejszą okazję w pierwszej połowie, strzał Jakuba Kamińskiego został zablokowany, do futbolówki dopadł Ramírez, ale nie potrafił trafić do pustej bramki. W 37. minucie po raz pierwszy zaatakowała Valmiera, na dosyć odważną próbę uderzenia z dystansu zdecydował się Alvis Jaunzems, pewnie jednak interweniował Filip Bednarek. Do przerwy goli w Poznaniu nie było.

Druga połowa zaczęła się od zdecydowanej dominacji Kolejorza, ale na pierwszą groźną akcję musieliśmy czekać aż do 58. minuty. Jakub Moder kopnął sprzed pola karnego, futbolówka odbiła się od jednego z obrońców Valmiery, trafiła w słupek, czujnie dopadł do niej Mikael Ishak i pokonał golikpeera gości. Prowadzenie Lecha mógł podwyższyć Alan Czerwiński, lecz główkował tuż obok bramki. Nie udało się zdobyć bramki Czerwińskiemu, za to udało się to drugi raz Ishakowi. Napastnik tym razem dostał podanie od Pedro Tiby i pewnym strzałem pokonał Rūdolfsa Solohe. Pod koniec spotkania Lech dobił rywala. Kamil Jóźwiak zagrał prostopadle do Filipa Szymczaka, ten bez namysłu uderzył i ustalił wynik tego spotkania.

Mecz nawet przez moment nie był wyrównany, zdecydowanie lepszą drużyną przez cały czas był Lech Poznań i, mimo że w pierwszej połowie Kolejorzowi nie udało się znaleźć sposobu na defensywę Valmiery, to w drugiej, gdy już łotewska drużyna opadła z sił, podopieczni Dariusza Żurawia bezlitośnie to wykorzystali.