Ekspert ocenia reprezentację Kostaryki- “Szanse na wyjście z grupy są iluzoryczne”

Reprezentacja Kostaryki jest już w Katarze, gdzie już 23. listopada w pierwszym meczu na mundialu w Katarze podopieczni Luisa Fernando Suareza zmierzą się z reprezentacją Hiszpanii. W walce o wyjście z fazy grupowej na mundialu Kostaryka zmierzy się jeszcze z Japonią oraz z Niemcami. Eksperci i dziennikarze piłkarscy oceniają, że szanse na wyjście Kostaryki z grupy są małe, jednak mundial rządzi się swoimi prawami, więc niespodzianki się zdarzają. Dziś o reprezentacji Kostaryki porozmawiać z ekspertem, którzy o tej reprezentacji wie wszystko konkretnie z Robertem Juszczykiem z portalu CRfutbolPl.

Miłosz Sojka (Piłkarski Świat) –  Jakie są mocne strony reprezentacji Kostaryki? Na co muszą uważać inni rywale w grupie E?

Robert Juszczyk (CRfutbolPL) – Najmocniejsze strony reprezentacji Kostaryki to bramkarz i skrzydłowi. Keylora Navasa nie trzeba nikomu przedstawiać natomiast skrzydła to połączenie młodości Bennetta z doświadczeniem Campbella. Oboje dobrze się dogadują ze sobą na boisku czego dowodem może być wspólnie wypracowany gol na wagę awansu.

M.SNajwiększą gwiazdę reprezentacji Kostaryki uważa się bramkarza PSG – Keylora Navasa, ale czy jest jakiś zawodnik z pola który na mundialu może wystrzelić z formą, tak jak było w 2014 roku z Bryanem Ruizem, Joelem Campbellem czy właśnie z Navasem?

R.J –  Warto zwrócić uwagę na Jewisona Bennetta. Najmłodszy w kadrze, grający już w Anglii skrzydłowy to potencjalne objawienie turnieju. Jego zwinność, szybkość i drybling mogą sprawić problemy linii defensywny nie tylko Japonii ale także Niemiec czy Hiszpanii.

Not positive” – Costa Rican reporter offers his verdict on Jewison Bennette's inclusion & World Cup chances – SportsByte

Jewison Bennette w reprezentacji Kostaryki – Podpis: Alamy Stock Photo Copyright: Credit: REUTERS / Alamy Stock Photo

M.S –  Co sądzisz o selekcjonerze Kostaryki? Czym się różni od jego poprzednika?

R.J –  Selekcjoner Suarez wydaje się być optymalnym wyborem na sternika kadry. Dostosowuje styl gry do posiadanych zasobów ludzkich i maksymalizuje atuty. Ponadto ma dobre oko do selekcji i nie boi się stawiać na młodych. Zasadnicza różnica między nim, a Pinto dotyczy selekcji. Ten drugi wybierał najlepszych, zaś Suarez powołuje tych, którzy pasują do jego koncepcji gry i odrzuca wielu, którzy nie podporządkowują mu się. Styl gry jest podobny- gra z kontry, stałe fragmenty i zachowanie zera z tylu.

M.S Jaką taktyką powinna wyjść Kostaryką na pierwsze spotkanie podczas mundialu przeciwko Hiszpanii?

R.J –  Moim zdaniem powinna wyjść 5-4-1 jednak wielu twierdzi, że Suarez nie zdradzi swojej żelaznej 4-2-3-1. Nawet jeśli zostanie przy swojej taktyce to na pewno odpowiednio mocno przesunie akcenty ku defensywie bo tak słaba kadrowo drużyna nie może sobie pozwolić na radosny futbol z takimi potęgami jak Niemcy czy Hiszpania.

M.S –  Po mundialu w Katarze karierę piłkarską zakończy kapitan reprezentacji Kostaryki – Bryan Ruiz. Gdybyś miał go ocenić za całą karierę piłkarską w klubach, których grał i reprezentacji to uważasz że wyciągnął z tej kariery maksimum, czy może trochę żałować?.

R.J- Bryan Ruiz to prawdopodobnie najlepszy kostarykański piłkarz z pola w powojennej historii tego kraju. Jedynie Alejandro Morera Soto w przedwojennej historii, który grał jako snajper w FC Barcelonie ma porównywalne osiągnięcia podczas swojej piłkarskiej kariery. Wraz z kadrą dotarł do ćwierćfinału Mistrzostw Świata w Brazylii mając w tym duży, także bramkowy udział. Był królem strzelców Eredivisie, zagrał w kilku dużych klubach na trzech kontynentach. To zdecydowanie piłkarz spełniony.

Bryan Ruiz Goal 51' | Costa Rica v Greece | 2014 FIFA World Cup Brazil™

Bryan Ruiz po mundialu w Katarze kończy swoją karierę piłkarską. Tutaj moment po zdobyciu bramki na MŚ 2014 w Brazylii w 1/8 przeciwko Grecji. Foto: FIFA

 

M.S – Na przestrzeni mundiali wiele reprezentacji grający na MŚ robiły swoje własne drogi. Jak myślisz jaki kierunek obierze reprezentacja Kostaryki?

R.JKostaryka prawdopodobnie powtórzy drogę Hondurasu chociaż życzyłby sobie aby poszli w ślady Ekwadoru. Suarez to pragmatyk, ustawi zespół tak aby nie przegrać nie zważając na styl gry. Długie piłki na skrzydłowych, proste wyprowadzenie z defensywy i niewielkie posiadanie piłki. Tym będzie charakteryzować się “La Sele” na mundialu

M.S – W twojej opinii jakie szanse na wyjście z grupy E ma reprezentacja Kostaryki?

R.J- Szansę na wyjście grupy z grupy są iluzoryczne. Wiele wskazuje na to ,że Kostaryka to jeden z najsłabszych zespołów na turnieju. Większość kadrowiczów gra w lidze kostarykańskiej, która tylko w regionie Ameryki Środkowej jest w stanie imponować poziomem. Jednak podobnie nisko oceniano potencjał kadry, która w 2014 roku na MŚ w Brazylii dotarła do ćwierćfinału więc to pozwała marzyć o powtórce. 67% Kostarykan wierzy w wyjście z grupy swojej drużyny i z całą pewnością będzie ich wspierać z całych sił.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.


x