Copa America: Brazylia minimalnie wygrywa z Peru i melduje się w finale

W meczu 1/2 finału CONEMBOL Copa America Brasil 2021 Brazylia pokonała Peru 1:0. Zwycięskiego gola strzelił Lucas Paqueta.

W pierwszym półfinale Copa America 2021 Brazylia mierzyła się z Peru. Obie drużyny spotkały się w finale podczas poprzednich Mistrzostw Ameryki Południowej, wtedy podopieczni Tite wygrali 3:1 i dziś również byli zdecydowanym faworytem.

Mecz od początku wyglądał tak, jak miał wyglądać. Brazylia rzuciła się do ataku i zmusiła Peru do rozpaczliwej defensywy. Pierwsza okazja gospodarzy miała miejsce po upływie kwadransa. Mocno z rzutu wolnego huknął Casemiro, lecąca w środek piłka sprawiła duże problemy Pedro Gallese, ale bramkarz Peru ostatecznie ją złapał. Ta niepewna interwencja podbudowała golkipera Orlando, który kapitalnie interweniował po strzale Neymara z kilku metrów, a także dobitce Richarlisona. Peruwiańskiej defrnsywy nic już nie uchroniło jednak w 35. minucie, bo wtedy Caraninhos wyszli na prowadzenie. Neymar ograł dwóch defensorów, wyłożył futbolówkę do Lucasa Paquety, a graczowi Lyonu nie pozostało nic jak trafić do praktycznie pustej bramki. Do przerwy gospodarze schodzili z minimalnym prowadzeniem, choć byłoby ono zapewne wyższe, gdyby nie Galesse.

Druga część mogła kapitalnie się ułożyć dla Peru, które mogło szybko wyrównać za sprawą Gianluci Lapaduli. Napastnik Benevento łatwo ograł Thiago Silvę, uderzył na bramkę Edersona, ale bramkarz Canarinhos świetną interwencją uratował swoją reprezentację. O dziwo to Peruwiańczycy byli lepszą drużyną w drugiej połowie, ale niestety dla nich grali zbyt niedokładnie i ich ofensywne akcje kończyły się zazwyczaj przed polem karnym. Blisko zdobycia gola wyrównującego był również Alexander Callens. Obrońca wyskoczył do dośrodkowanej piłki z rzutu wolnego, uprzedził bramkarza gospodarzy, lecz główkował tuż obok bramki. Podopieczni Tite przez większość drugich czterdziestu pięciu minut głównie się broni, ale ostatecznie udało im się utrzymać to minimalne prowadzenie i ostatecznie awansować do finału.

Brazylijczycy nie zagrali dziś meczu wybitnego, ale na Peru taka zachowawcza gra wystarczyła. W pierwszej połowie Canarinhos mogli spokojnie prowadzić wyżej, lecz cuda w bramce wyczyniał Gallese. W drugiej części podopieczni Tite zostali trochę zepchnięci do defensywy, ale i tak wyglądali na bardzo pewnych. W finale będą musieli jednak wykrzesać z siebie trochę więcej.