Bundesliga: Ostatni mecz Piszczka, Borussia z brązowym medalem, Union z awansem do Ligi Konferencji, z ligi spada Werder

Borussia Dortmund 2021

bvb.de

Za nami sezon 2020/2021 Bundesligi. Był to również ostatni sezon w zawodowej piłce Łukasza Piszczka. Jego Borussia kończy go z brązowym medalem. W innych najważniejszych meczach Union pokonał Lipsk i dzięki temu awansował do Ligi Konferencji. W barażach o utrzymanie zagra Kolonia, a z ligą żegna się Werder.

Borussia miała już pewne miejsce w następnym sezonie Ligi Mistrzów, ale nadal walczyła o trzecie miejsce, dlatego dziś było potrzebne zwycięstwo lub wpadka Wolfsburga. Dla polskich kibiców ważniejszym wydarzeniem był jednak ostatni mecz w karierze Łukasza Piszczka.

Od początku meczu gospodarze rzucili się do ataku i owoce tego mieliśmy już w 5. minucie. Reinier podał w pole karne. Marco Reus zostawił futbolówkę Erlingowi Haalandowi, a Norweg trafił do siatki obok bezradnego Lukasa Hradecky’ego. Na kolejną sytuację bramkową musieliśmy czekać aż pół godziny. Wtedy to Karim Bellarabi świetnie przedostał się w szesnastkę. Podał do Paulinho, Brazylijczyk strzelił z woleja, lecz Roman Bürki świetnie interweniował. Do przerwy już nic się nie zmieniło i Borussia schodziła do szatni z jednobramkowym prowadzeniem.

Druga połowa kapitalnie rozpoczęła się dla BVB, bo podopieczni Edina Terzicia w 51. minucie podwyższyli prowadzenie. Reus dośrodkował w pole karne z rzutu wolnego, żaden zawodnik nie przeciął futbolówki, a ta na nieszczęście Aptekarzy znalazła drogę do bramki. Goście nie złożyli broni i walczyli, o to, aby zmniejszyć straty. Dogodną sytuację ku temu miał Sven Bedner, który główkował po dośrodkowaniu z rzutu rożnego jednak Bürki czujnie interweniował i nie dał się pokonać. Szwajcarski bramkarz świetnie też interweniował w sytuacji sam na sam z Demaraiem Gray’em, gdy instynktownie odbił futbolówkę ręką. Kwadrans przed końcem spotkania boisko opuścił Łukasz Piszczek, koledzy z drużyny zrobili mu szpaler, a w tym momencie zakończył się pewny etap. Nie tylko dla kibiców Borussi, ale także dla Polaków. Po zejściu Polaka Borussia dobiła rywala. W 84. minucie Wendell podał wprost pod nogi Haalanda. Napastnik spokojnie minął bramkarza Leverkusen i skierował piłkę do pustej bramki. W końcówce spotkania mieliśmy jeszcze jedenastkę dla Aptekarzy, którą pewnie wykończył Lars Bender. Niemiec podobnie jak jego brat i Piszczek kończy karierę, więc bramkarz Borussii nawet nie próbował interweniować przy tej jedenastce. Ten gol ustalił wynik meczu i Dortmund mógł świętować zdobycie brązowego medalu.

Borussia nie zagrała tego spotkania na najwyższych obrotach, ale pewnie wygrała, ponieważ Leverkusen totalnie go odpuściło. No i nie ma co się dziwić Aptekarzom, ponieważ byli oni już pewni miejsca dającego awans do LE i nie musieli dziś się przemęczać. BVB  kończy sezon z brązowym medalem i patrząc na to jakie problemy miał klub z Dortmundu, to jest to duży sukces.

22.05.2021, 34. kolejka Bundesligi, Signal Iduna Park

Borussia Dortmund – Bayer 04 Leverkusen 3:1 (1:0)

Erling Haaland 5′, 84′, Marco Reus 51′ – Lars Bender 90′ (k)

Borussia: Roman Bürki – Łukasz Piszczek (Felix Passlack 75′), Manuel Akanji (Mats Hummels 63′), Emre Can, Nico Schulz – Mahmoud Dahoud (Jude Bellingham 46′), Thomas Delaney, Julian Brandt, Marco Reus (Jadon Sancho 63′), Reinier (Giovanni Reyna 79′) – Erling Haaland

Bayer: Lukas Hradecky – Jonathan Tah, Aleksandar Dragović, Sven Bender (Lars Bender 89′), Wendell – Kerem Demirbay, Charles Aránguiz (Julian Baumgartlinger 89′), Karim Bellarabi (Moussa Diaby 73′), Florian Wirtz (Patrick Schick 66′), Demarai Gray – Paulinho (Emrehan Gedikli 66′)

Sędzia: Manuel Gräfe

Rzutem na taśmę miejsce w barażu o utrzymanie wywalczyła Kolonia. Podopieczni Friedhelma Funkela pokonali Schalke po golu Sebastiana Bornauwa i nadal mają szanse na utrzymanie w najwyższej klasie rozgrywkowej.

1.FC Koeln – FC Schalke 04 1:0 (0:0)

Sebastian Bornauw 86′

Awans do Ligi Konferencji przypieczętował Union. Klub z Berlina pokonał RB Lipsk 2:1 i zmierzy się w eliminacjach do trzeciego europejskiego pucharu.

1.FC Union Berlin – RB Lipsk 2:1 (0:0)

Marvin Friedrich 67′, Max Kruse 90+2′ – Justin Kluivert 55′

W meczu o nic Eintracht okazał się lepszy od Freiburga. Gospodarze byli już pewni miejsca w LE, a goście utrzymania miejsca w środku tabeli. Podopieczni Adiego Huttera wygrali 3:1.

Eintracht Frankfurt – SC Freiburg 3:1 (0:0)

Andre Silva 62′ (k), Almamy Toure 87′, Ragnar Ache 90+2′ – Jeong Woo Yeong 77′

Hertha bez Krzysztofa Piątka poniosła porażkę w Hoffenheim. Wieśniaki wygrały 2:1 po golach Adamyana i Kramaricia, dla klubu z Berlina trafił Darida.

TSG Hofffenheim – Hertha BSC 2:1 (0:1)

Sargis Adamyan 49′, Andrej Kramarić 90+1′ – Vladimir Darida 43′

Pewna utrzymania jest już Arminia. Beniaminek pokonał 2:0 Stuttgart i nie będzie musiał męczyć się w barażach.

VfB Stuttgart – DSC Arminia Bielefeld 0:2 (0:0)

Fabian Klos 66′, Ritsu Doan 73′

Porażkę na koniec sezonu zanotowała jego rewelacja. Wolfsburg uległ u siebie Mainz.

VfL Wolfsburg – 1.FSV Mainz 05 2:3 (0:1)

Maximilian Philipp 47′, Joao Victor 66′ – Jean Paul Boetius 44′, Robin Quaison 54′, Stefan Bell 77′

Z najwyższą klasą rozgrywkową żegna się Werder. Klub z Bremy uległ Borussi Monchengladbach i najbliższy sezon spędzi w 2. Bundeslidze.

SV Werder Brema – Borussia Monchengladbach 2:4 (0:1)

Milot Rashica 80′, Niclas Fullkrug 83′ – Lars Stindl 3′, Marcus Thuram 52′, Ramy Bensebaini 58′, Florian Neuhaus 67′