Borussia gromi. Bayern w “10” lepszy od Wolfsburga

Borussia Dortmund rozbiła VfB Stuttgart 4:0, a Bayern Monachium pokonał Wolfsburg 3:1. Łukasz Piszczek zanotował asystę, z kolei Robert Lewandowski do asysty dołożył jeszcze dwa gole.

Co z tego, że Akanji, Toljan i Schmelzer mają kontuzje i linia obrony była ustawiona mocno ryzykownie. Co z tego, że to właśnie od 8. kolejki poprzedniego sezonu Borussia zaczęła mieć problemy ze strzelaniem goli i wygrywaniem spotkań, a Marco Reus jeszcze nigdy w karierze nie trafił do siatki w tej serii spotkań. Jeśli ofensywni pomocnicy oraz Paco Alcacer, dowodzeni przez Marco Reusa są w takiej formie nie trzeba się obawiać o zwycięstwo. Markus Weinzierl (7 października zastąpił na stanowisku Tayfuna Korkuta) nie tak wyobrażał sobie debiut na ławce trenerskiej VfB.

Klątwa przełamana

W pierwszej połowie dał o sobie znać duch byłego trenera gospodarzy, bo obrona VfB momentami była w rozsypce, niczym po przejściu tajfunu. W 3. minucie zablokowane podanie Reusa po odbiciu się od nóg rywala szczęśliwie zmieniło asystę do Jaydona Sancho, który skierował piłkę do siatki po nodze Emiliano Insuy. Kolejne dwa szybkie ciosy (w 23. i 25. minucie), które wyprowadziła Borussia Dortmund odebrały gospodarzom ochotę na grę. Marco Reus przełamał klątwę 8. kolejki – do tej pory nie potrafił zdobyć w niej bramki, choć udawało mu się to we wszystkich pozostałych seriach spotkań. Przy trafieniu Reusa rozpoczynającego całą akcję asystował Łukasz Piszczek wystawiając Niemcowi piłkę na strzał podaniem z pierwszej piłki. Paco Alcacer w tamtej akcji przepuścił piłkę, by dwie minuty później z luzem godnym hiszpańskiego napastnika podcinką pokonać Ron – Roberta Zielera. Inna sprawa, że autostradę w kierunku bramki otworzył mu Benjamin Pavard, notując fatalną stratę. Do przerwy na boisku istniała tylko jedna i to zabójczo skuteczna drużyna – Borussia 3 celne strzały zamieniła na 3 gole.

Przełamanie Philippa

Paco Alcacer w drugiej połowie już nie wyszedł na boisko. Reszta piłkarzy BVB też przez pierwsze 15 minut jakby zostali myślami w szatni. VfB Stuttgart za to miało apetyt na bramkę, której najbliżej zdobycia był Christian Gentner po podaniu głową Badstubera, jednak fatalnie pudłował mając przed sobą tylko bramkarza. Kilka minut później Roman Burki dwoma fantastycznymi interwencjami uratował kolegów przed utratą bramki. Borussia grałą przede wszystkim dużo wolniej, dużo mniej intensywnie. Łukasz Piszczek miał spore problemy z zatrzymywaniem akcji gospodarzy prowadzonych prawą stroną boiska. Nie wykorzystali momentów swojej najlepszej gry w tym meczu, a z czasem Borussia Dortmund wzięła sprawy w swoje ręce i nie oddała prowadzenia do końca, a nawet jeszcze podwyższyła wynik. W 85. minucie po dobrze rozegranym kontrataku piłkę do siatki skierował Maximilian Phillipp, przerywając najdłuższą w swojej karierze serię ponad 500 minut bez strzelonego gola.  Po końcowym gwizdku Lucien Favre mógł być niezadowolony tylko z około 15 minut słabej gry swoich piłkarzy. VfB Stuttgart z dorobkiem 5 punktów zajmuje przedostatnie miejsce. Borussia Dortmund pozostaje liderem z dorobkiem 20 punktów i przewagą 4 “oczek” nad Bayernem.

VfB Stuttgart – Borussia Dortmund (0:3) 0:4

Bramki: Jaydon Sancho 3′ Marco Reus 23′, Paco Alcacer 25′, Max Philipp 85′

Osłabiony Bayern przegonił “Wilki”, Lipsk tylko z remisem

Bayern Monachium grając w osłabieniu po bezmyślnych dwóch żółtych kartkach dla Arjena Robbena pokonał Wolfsburg 3:1. Robert Lewandowski rozegrał kolejnym fantastyczny mecz przeciwko ekipie “Wilków”, która jest jego ulubionym przeciwnikiem. Polak od 540 minut nie potrafił znaleźć drogi do siatki rywali, ale w tym meczu nie miał z tym żadnego problemu. Skompletował dublet i asystował przy pięknym trafieniu Jamesa Rodrigueza na 3:1. RB Lipsk tylko bezbramkowo zremisował z Augsburgiem, na czym skorzystali mistrzowie Niemiec i wskoczyli na 2. miejsce w tabeli.

20.10.2018 r., 8. kolejka Bundesligi, godz. 15:30

FC Augsburg – RB Lipsk 0:0
Leverkusen – Hannover 2:2 (1:1)
FC Nürnberg – Hoffenheim 1:1 (1:0)
Wolfsburg – Bayern Monachium 1:3 (1:0)