Aston Villa wraca do Premier League

3 lata trwała nieobecność The Villans w najwyższej klasie rozgrywkowej w Anglii. Drużyna z Villa Park po barażach uzupełnia stawkę drużyn na sezon 19/20.

Aston Villa w sezonie 18/19 zajęła 5. miejsce w Championship, które dawało miejsce w play-offach o Premier League. W meczu półfinałowym baraży The Villans po karnych pokonali w dwumeczu West Bromwich Albion. Ich przeciwnicy w finale, 6. po sezonie zasadniczym Derby County. mimo porażki w pierwszym meczu półfinałowym z Leeds United udało im się pokonać Pawie w rewanżu i awansować do finału na Wembley.

Pierwsza połowa należała do zespołu umownych gospodarzy. Aston Villa dominowała przez większość pierwszych 3 kwadransów. Jednak dopiero przed przerwą piłka po raz pierwszy wylądowała w którejś z bramek. W 44. minucie Ahmed Elmohamady zrobił to, co robi najlepiej, czyli wrzucił piłkę w pole karne, a podanie górą egipskiego obrońcy na gola głową zamienił Anwar El Ghazi.

W drugiej połowie to Derby było przeważającą stroną. Jednak drugą bramkę w meczu strzelili The Villans. W 59. minucie bramkarz Baranów, Kelle Roos, popełnił fatalny błąd, który kosztował Derby kolejną straconą bramkę. Strzał zawodnika Aston Villi został zablokowany, a piłkę, która została wybita w powietrze holenderski bramkarz próbował złapać w “koszyczek”. Jak się okazało ten koszyk był dziurawy i to wykorzystał John McGinn strzelając głową na 2:0.

Nadzieje Baranów na awans do Premier League przedłużył Martyn Waghorn. W 81. minucie dośrodkowanie w pole karne Aston Villi, Jack Marriott głową zgrał piłkę na nogę Waghorna, a Anglik strzałem po ziemi pokonał Jeda Steera. Po bramce kontaktowej Derby ruszyło do ataku, ale nie udało im się strzelić drugiej bramki i to Aston Villa zagra w przyszłym sezonie w Premier League.

27.05.19, finał Play-Off o Premier League, Wembley (Londyn)
Aston Vila –  Derby County 2:1 (1:0)
El Ghazi 44′. McGinn 59′ – Waghorn 81′

Aston Villa: Steer – Taylor, Mings (Hause 86′), Tuanzebe, Elmohamady – Grealish, Hourihane, McGinn – El Ghazi, Abraham, Adomah (Green 73′)

Derby: Roos – Cole, Tomori, Keogh, Bogle – Johnson, Huddlestone (Marriott 63′), Mount – Wilson – Bennett (Waghorn 69′), Lawrence (Jozefzoon 73′)

Żółte kartki: El Ghazi 28′, Hourihane 48′ – Bennett 47′, Tomori 51′ Wilson 90+2′
Sędzia: Paul Tierney
Frekwencja: 85 826