To jak potraktowano Legię Warszawa woła o pomstę do nieba! Wynik dwumeczu przesądzony, piłkarz, który przesiedział grzecznie trzy mecze na ławce rezerwowych wchodzi na kilka minut przed końcem spotkania na murawę…  I co? Walkower! Czy to pierwsza niesprawiedliwa decyzja UEFY? Czy to pierwszy koszmarny błąd trenera polskiej drużyny w pucharach? Oczywiście, że nie. 

Równi i równiejsi

Jest rok 2010. Mecz rewanżowy IV rundy eliminacji Ligi Europejskiej pomiędzy Litexem Łowecz a VSC Debreczyn. Piłkarze z Węgier prowadzą 2:0, a wynik dwumeczu brzmi  4:1, na boisku pojawia się Peter Mate – nieuprawniony zawodnik. Co robi UEFA? Nakłada na VSC Debreczyn karę finansową w wysokości 15 tysięcy euro. VSC odpada później już w fazie gupowej, ale to nie ważne. Dostali premię za awans, zagrali w pucharach i to był dla nich spory sukces. Rok 2014 – przy stanie dwumeczu 6:1 trener Legii Warszawa Henning Berg decyduje się wpuścić na boisko Bartosza Bereszyńskiego.  Bereszyński był zawieszony na TRZY spotkania w europejskich pucharach.  Prosta matematyka mówi, że dwa + dwa równa się cztery. Nie dla UEFA i nie dla Celticu Glasgow.  Dla nich dwa + dwa to trzy. Wypada w tym miejscu zacytować polskiego polityka “Nas nie przekonają, że białe jest białe, a czarne jest czarne”.  Chodzi o to, że nie został zgłoszony. no dobrze, to można zrozumieć, ale chwila moment, BYŁ ZGŁOSZONY!  o co tu więc chodzi? To sprawa jasna, że jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze. Celtic, nawet jeśli wszystkie mecze w Lidze Mistrzów przegra 10:0  to i tak UEFA zarobi na nim więcej niż na Legii. Powód? Celtic to uznana marka, więc telewizje będą chciały pokazać właśnie Szkotów.

Financial (Not) Fair Play

Słyszeli państwo na pewno o “Financial Fair Play” UEFY. Chodzi w nim o zapewnienie wypłacalności przez klub. Najważniejszy jest jednak punkt:  break-even.  “Kluby mają docelowo wydawać nie więcej pieniędzy, niż wynoszą ich przychody. To założenie jest wprowadzane stopniowo. Obecnie każdy klub może wydać o pięć milionów euro więcej w danym okresie rozliczeniowym, tj. 2011-2013; 2011-2014; 2012-2015, itd. Poziom ten wzrasta do 45 milionów w pierwszych dwóch okresach rozliczeniowych i 30 milionów w kolejnych trzech, jeżeli nadwyżka zostanie bezpośrednio opłacona przez właściciela klubu lub powiązaną z nim stronę.” Co więc z Manchesterem City, PSG, Realem Madryt, Chelsea Londyn, czy FC Barceloną? Dlaczego ich dotykaja najmniejsze sankcje (jeśli już jakieś ich dotyczą) a np. Crvena Zvezda Belgrad została wykluczona z europejskich pucharów?  Zadłużenie Crveny Zvezdy to kilkadziesiąt milionów euro. Sporo. Nijak nie ma się to do  przeszło 500 milionów euro zadłużenia FC Barcelony czy Realu Madryt. Nijak nie ma się to równiez do rekordowych niegdyś nagromadzonych  800 milionów euro długu “Królewskich” i ponad siedmiuset milionów “Dumy Katalonii”.  Czy UEFA dotyka ich karami? Nie zawsze, a na pewno nie tak dotkliwymi, jak drużyny z piłkarskiego drugiego swiata.

Panie Berg, panie Vrdoljak…

Jeśli dotarli państwo do tego momentu, to gratuluję. Teraz bowiem nadeszła chwila, aby uderzyć się w pierś i powiedzieć “to nie musiało się tak skończyć”. Dwa karne Vrdoljaka, dwie świetne sytuacje Żyry i wynik w Warszawie brzmiałby 8:1. Wtedy nawet 0:5 w Edynburgu nie zmieniłoby nic. Teraz, nawet jeśli Legia wygra Ligę Europejską, a Vrdoljak strzeli bramkę w każdym spotkaniu, a do tego w finale zaliczy hat-trick strzelając pierwszego gola jak James Rodriguez z Urugwajem, drugą głową a la van Persie, a trzecią niczym Zlatan Ibrahimović z Anglią, kibice nie zapomną mu tego, że przez niego Legia nie zagrała w Lidze Mistrzów.  No i przede wszystkim pytanie: Panie Berg, dlaczego musiał pan wpuścić Bereszyńskiego? Dlaczego nie wszedł któryś z młodszych piłkarzy? UEFA i Celtic nie mogliby się do niczego przyczepić. Choć kto wie, wszak Szkotom przeszkadzały cieszynki Legii. Na koniec dodam: trzymajmy kciuki za Maribor!

 Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.