Ekstraklasa: Podsumowanie 10 kolejki

Krzysztof Drobnik (Piłkarski Świat)

W piątek, 29 września, o godzinie 18:00 na stadionie Stali w Mielcu, została zainaugurowana 10. kolejka piłkarskiej PKO BP Ekstraklasy sezonu 2023/2024. Oczy całej, piłkarskiej Polski były zwrócone na Szczecin. Miejscowa Pogoń podejmowała u siebie Lecha Poznań.

Przed 10. kolejką odbywają się zaległe mecze 6. kolejki PKO Ekstraklasy. W środę Pogoń Szczecin prowadząc aż 3 razy i grając przez całą drugą połowę w przewadze i tak przegrała u siebie z Legią Warszawa 3:4. Dzień później w czwartek Lech Poznań po 2 wygranych z rzędu zmierzył się przy Bułgarskiej z Rakowem Częstochowa, który zwyciężył w 4 ostatnich ligowych spotkaniach. Kolejorz po najlepszym meczu w sezonie wypunktował Mistrza Polski triumfując 4:1

W piątek o 18 Stal Mielec podejmowała  Koronę Kielce, która znajdowała się w trudnej sytuacji. “Koroniarze” okazali się skuteczniejsi, pokonując przeciwnika w wyjazdowym meczu.

W drugim piątkowym starciu Piast Gliwice zmierzył się z Widzewem Łódź. Mimo wcześniejszych rozczarowań, Piast odzyskał skuteczność, wygrywając 3:2.

Sobota przyniosła nam mecz o godzinie 15:00. ŁKS Łódź, do tej pory prezentujący się raczej słabo, stanął do rywalizacji z Cracovią. Po wcześniejszej porażce z Pogonią Szczecin “Pasy” wzięła sobie do serca lekcję i  zdobyły 3 punkty.

W  meczu beniaminków, Puszcza Niepołomice zmierzyła się w Krakowie z Ruchem Chorzów, już wyeliminowanym z Pucharu Polski. Pomimo prowadzenia 2:0 dla gospodarzy, Ruch zdołał zakończyć mecz remisem 2:2, wyrywając ten wynik w ostatnich minutach.

Zakończenie sobotnich zmagań miało miejsce o 20:00, kiedy Warta Poznań próbowała zdobyć punkty w starciu z Śląskiem Wrocław. Mimo że obie drużyny odpadły z Pucharu Polski, WKS utrzymał imponującą passę, notując 7. zwycięstwo z rzędu w  lidze. W końcówce meczu Wrocławianie mieli trochę szczęścia, zwłaszcza gdy Poznaniacy zmarnowali rzut karny w 89. minucie.

W niedzielę miały miejsce trzy bardzo ciekawe mecze. Na początek  o godzinie 15:00, Raków Częstochowa podejmował Radomiaka Radom. Nie było niespodzianki, bo Mistrz Polski pewnie zwyciężył 3:0, częściowo rehabilitując się po niedawnej porażce z Kolejorzem. Następnie, Pogoń Szczecin rywalizowała przed własną publicznością z Lechem Poznań. Mecz zakończył się  zmiażdżeniem ekipy przyjezdnych 5:0. O godzinie 20:00  Jagiellonia Białystok, prezentująca się dobrze w ostatnich tygodniach, wygrała sensacyjnie z Legią Warszawa.

Wyniki meczów 10. kolejki ekstraklasy piłkarskiej:

2023-09-29:

PGE FKS Stal Mielec - Korona Kielce 2:3 (1:2)
Bramki: 0:1 Jewgienij Szykawka (20-głową), 0:2 Martin Remacle (22), 1:2 Krystian Getinger (33-karny),
1:3 Jakub Konstantyn (74), 2:3 Bert Esselink (90+4-głową).
Żółta kartka - PGE FKS Stal Mielec: Marco Ehmann, Piotr Wlazło.Korona Kielce: Marcus Godinho,
Martin Remacle, Jacek Podgórski, Mateusz Czyżycki.
Sędzia: Paweł Malec (Łódź). Widzów 6 325.

Piast Gliwice - Widzew Łódź 3:2 (2:0)
Bramki: 1:0 Serhij Krykun (24), 2:0 Serhij Krykun (37), 2:1 Frantisek Plach (47-samobójcza),
3:1 Patryk Dziczek (68-karny), 3:2 Imad Rondic (90+5).
Żółta kartka - Piast Gliwice: Alexandros Katranis, Patryk Dziczek.Widzew Łódź: Mateusz Żyro,
Jordi Sanchez, Fabio Nunes, Juljan Shehu, Andrejs Ciganiks.
Sędzia: Paweł Raczkowski (Warszawa). Widzów 5 697.

2023-09-30:

Warta Poznań - Śląsk Wrocław 0:1 (0:1)
Bramki: 0:1 Burak Ince (18).
Żółta kartka - Warta Poznań: Dimitris Stavropoulos, Wiktor Pleśnierowicz, Jakub Bartkowski,
Dawid Szymonowicz, Jędrzej Grobelny.
Sędzia: Marcin Szczerbowicz (Olsztyn). Widzów 2 386.
W 87. minucie Kajetan Szmyt (Warta) nie wykorzystał rzutu karnego (trafił w słupek).

Puszcza Niepołomice - Ruch Chorzów 2:2 (2:0)
Bramki: 1:0 Łukasz Sołowiej (35), 2:0 Łukasz Sołowiej (45+4-karny), 2:1 Tomasz Swędrowski (66),
2:2 Michał Feliks (90+5-głową).
Żółta kartka - Puszcza Niepołomice: Jakub Serafin.Ruch Chorzów: Kacper Michalski, Tomasz Swędrowski.
Sędzia: Karol Arys (Szczecin). Widzów 2 785.

ŁKS Łódź - Cracovia Kraków 0:2 (0:2)
Bramki: 0:1 Virgil Ghita (14-głową), 0:2 Jani Atanasov (21).
Żółta kartka - ŁKS Łódź: Aleksander Bobek.Cracovia Kraków: Paweł Jaroszyński.
Sędzia: Bartosz Frankowski (Toruń). Widzów 9 572.
W 11. minucie rzutu karnego nie wykorzystał Michał Rakoczy. Pomocnik Cracovii trafił w poprzeczkę.

2023-10-01:

Raków Częstochowa - Radomiak Radom 3:0 (1:0)
Bramki: 1:0 Bogdan Racovitan (3), 2:0 Bogdan Racovitan (61-głową), 3:0 John Yeboah (82).
Żółta kartka - Raków Częstochowa: Adnan Kovacevic, Gustav Berggren.Radomiak Radom: Dawid Abramowicz,
Michał Kaput, Pedro Henrique.
Sędzia: Tomasz Musiał (Kraków). Widzów 5 399.
W 90+9 minucie Raków nie wykorzystał karnego: Albert Posiadała obronił strzał Frana Tudora.

Pogoń Szczecin - Lech Poznań 5:0 (3:0)
Bramki: 1:0 Fredrik Ulvestad (17-głową), 2:0 Alexander Gorgon (33), 3:0 Wahan Biczachczjan (39),
4:0 Kamil Grosicki (48-głową), 5:0 Mariusz Fornalczyk (90+2).
Żółta kartka - Pogoń Szczecin: Fredrik Ulvestad, Valentin Cojocaru, Kamil Grosicki.
Sędzia: Damian Sylwestrzak (Wrocław). Widzów 20 157.

Jagiellonia Białystok - Legia Warszawa 2:0 (2:0)
Bramki: 1:0 Jose Naranjo (13), 2:0 Jesus Imaz (29-głową).
Żółta kartka - Jagiellonia Białystok: Zlatan Alomerovic, Wojciech Łaski.Legia Warszawa: Marco Burch.
Czerwona kartka za drugą żółtą - Legia Warszawa: Marco Burch (87).
Sędzia: Szymon Marciniak (Płock). Widzów 17 892.